520 Shares 9198 views

Śruby do CNC: cel, charakterystyka, typy

Śruba kulkowa do CNC to zespół łożysk kulkowych , który eliminuje tarcie i jest w stanie wytrzymać obciążenie główne po wciśnięciu na obrabiany przedmiot. Aby wybrać wymagany projekt, istnieją klasy dokładności, na których zależy również ostateczny koszt maszyny. Za pomocą śruby kulkowej (śruby kulkowe) przesunięcie liniowe jest przekształcane w ruch obrotowy.


Definicje

Śruba do CNC odnosi się do kosztownych węzłów. Nie jest zalecane, aby oszczędzić tutaj, margines bezpieczeństwa jest potrzebny trzy razy większy. Doświadczenie operatora spowoduje długą i kosztowną naprawę. Rynek oferuje ogromną liczbę produktów, co dla początkujących nie jest łatwe.

Nie każda śruba kulkowa do CNC jest odpowiednia tylko do wymiarów konstrukcyjnych. Aby wybrać parę łożyskową, należy wziąć pod uwagę parametry wytrzymałościowe materiału, sprawność, sprawne działanie, maksymalne obciążenie, poziom strat ciepła podczas intensywnej pracy. Aby spełnić określone wymagania, wybrano typ i przeznaczenie śruby kulkowej.

Śruby kulkowe do CNC są walcowane, uziemione, do dużych i małych obciążeń, z nakrętką cylindryczną. Na wybór łożyska zależy również położenie pary łożyskowej: pozioma lub pionowa. W tym ostatnim przypadku uwzględnia się obciążenie łożyska oporowego. Aby zmniejszyć tę siłę w maszynach zapewnia ukośne usytuowanie podparcia, ale w niektórych modelach pionowość jest określona wymaganiami czynności technologicznych.

Które lepiej wybrać?

Jako maszyny walcowane wybierane są maszyny CNC maszyn CNC o wariancie budżetowym. Nie są gorsze z dokładnością bardziej kosztowne, ale czas życia usług dla takich gatunków jest niski. Jeśli wymagana jest większa dokładność, pary łożysk są zmielone.

Przy dużym obciążeniu osi zalecane jest wybranie specjalnego typu, który pozwala wytrzymać nawet mechaniczne wstrząsy przed narzędziem. W porównaniu z konwencjonalnymi śrubami kulkowymi dla CNC, wprowadzono trzykrotny margines bezpieczeństwa. W Sankt Petersburgu są podobne propozycje dla każdego typu maszyny. Jednak nie wszystkie modele są dostępne, to zajmie trochę czasu na dostawę.

W sprzedaży dostępne są również części do śrub kulkowych wczesnych wydań. Aby uprościć procedurę naprawy, są już zmontowane wzory: zaciski seryjne modeli obrabiarek. Aby ułatwić wybór zespołu łożyskowego, dealerzy produktów mają specjalistów, którzy mogą obliczyć podstawowe parametry produktu. Sprzedana jednostka otrzymuje gwarancję i zalecenia dotyczące konserwacji.

Rozliczanie pozostałych składników

Aby wybrać śrubę kulkową, musisz zebrać niezbędne informacje. Ważnymi cechami charakterystycznymi są typ układu sterowania, silnik, sprzęgło lub reduktor, liczba czujników kołowych oraz sposób mocowania na osi. Idealnym rozwiązaniem jest zakup części jednego producenta, ale ten wynik nie zawsze jest uzyskiwany.

Wynika to z ciągłej modernizacji sprzętu. Trzyletnia maszyna może już zostać usunięta z produkcji, a jej części nie spełniają wymagań nowych procedur technologicznych. Co roku wzrasta obciążenie konstrukcyjne na osi dzięki zwiększonej prędkości narzędzia.

Nowe modele maszyny mogą zawierać zamocowania dla władców zamiast przestarzałych koderów, co komplikuje instalację i regulację na miejscu. Istnieją różne otwory na końcówki otworu lub czujniki położenia krańcowego indukcyjnego. Inny typ produktu może nie uwzględniać tego, który środek smarny jest używany na maszynie CNC.

Dopuszczalne oszczędności

Aby oszczędzić budżet, stosuje się kruszenie śruby kulkowej na części. Maszyny CNC są zawsze całkowicie składane, aby zastąpić najmniejsze części. Jednak przed demontażem należy zapoznać się z ofertami na rynku.

Jeśli jest możliwe dostarczenie osobnej części zapasowej, która jest rzadka, można wyodrębnić część. Jednakże, tańsze jest kupowanie wkrętów kulkowych w celu zapewnienia dokładności fabrycznej montażu elementów i utrzymania gwarancji na produkty.

Zdarza się, że wkręt kulkowy ma już margines bezpieczeństwa, który często nie jest używany. W związku z tym można instalować pary łożyskowe o zmniejszonej sztywności. Jeśli jednak sprzedawca uzna warunki pracy węzła za niezadowalający, nie może on udzielić gwarancji ani skrócić czasu jego działania.

Czy powinienem wziąć markowe produkty?

Praktyka wykazała, że słynni producenci również mają procent wadliwych produktów. Ale, oczywiście, jest znacznie niższa. Jeśli jednak zrozumiesz cechy wyróżniające produkt o słabej jakości, możesz kupić śruby kulkowe. Sprawdzone firmy mogą dostarczać towary nie gorsze niż markowe oraz pod względem dokładności i sztywności.

Jednak często eksperymenty kosztują więcej niż koszt zapłaty za produkt wysokiej jakości z kompleksową techniczną renowacją procesu produkcyjnego po naprawie. Na małej maszynie można kupić analogi firm koreańskich lub chińskich, ale w przypadku dużego wieloosiowego centrum sterowania szczegół jest niezawodny. Możesz dowiedzieć się o jakości każdego produktu z opinii klientów.

Nieufność wśród konsumentów spowodowana jest przez nowe przedsiębiorstwa produkcyjne, które nie mają doświadczenia w produkcji takich produktów. Aby ocenić, że uczestnicy rynku uciekają się do porównania charakterystyk towarów. Początkowo koszt każdej śruby kulkowej jest ograniczony do minimalnej liczby. Jeśli produkt jest tańszy, to fizycznie nie może osiągnąć zadeklarowanych stawek. Dlatego też dążenie do oszczędności powinno być rozsądne.

Wpływ na zużycie parametrów węzła

Przy wyborze nowej części zapasowej ważne jest, aby zapytać, niż smarować śrubę kulkową CNC. Użycie innego rodzaju lub tańszych płynów zmniejszy trwałość urządzenia, co będzie miało wpływ na naprawę gwarancyjną i całkowite wyeliminowanie łożysk. Na zużycie będzie mieć wpływ niewystarczająca twardość powierzchni, w tym parametrze często oszczędza producentom etykiecie bez nazwy.

Często zamiast tej stali tańsze i mniej odporne na obciążenia. Uszczelki i wkładki wykonane z tworzywa sztucznego muszą być olejoodporne, często kruszą się w tanich wersjach śrub kulkowych. Kulki w łożyskach są kasowane szybciej ze względu na rozbieżność pomiędzy reżimami prędkości wskazanymi w paszporcie.

Urządzenie wtykowe

Śruba kulkowa jest potrzebna do przekształcenia ruchu obrotowego w ruch translacyjny i vice versa. Dlatego podstawą montażu były kulki, tarcie między sobą a powierzchnią łożyska. Liczba wewnętrznych elementów określa dokładność ruchów.

Kule są zaciskane pomiędzy śrubą a nakrętką z pewnym momentem obrotowym, które nie jest brane pod uwagę przez wiele ślusarzy podczas montażu ręcznego. Niewłaściwe dokręcenie zmniejsza żywotność elementów.

Standardowe produkty zawierają od jednego do sześciu rowków, które służą jako bieżniki dla piłek umieszczonych pomiędzy obrotami nakrętki i śruby. Im więcej, tym dłużej wytrzyma śruby kulkowe pod dużym obciążeniem. Węzły te mają przecenione parametry szlifowania.

Zalety przejścia na łożyska kulkowe

Przed innymi typami sęków do przenoszenia osi w maszynach CNC, śruby kulkowe mają bardziej atrakcyjne właściwości. Skuteczność transmisji wynosi ponad 80% ze względu na zmniejszenie poślizgu dzięki specjalnym rowkom. W związku z tym niewielkie tarcie i straty ciepła.

Przy stosowaniu stali stopowych zespoły są lekkie i mają małe wymiary. Realizowane są również zwiększona dokładność ruchu i kompatybilne gładkie działanie urządzenia. Jednakże, ze względu na złożoność wytwarzania śrub kulowych, zamówienie jest droższe niż systemy liniowe.