772 Shares 9760 views

Fine-line (fornir) – co to jest? Zalety i wady materiału

Obecnie do produkcji drzwi wewnętrznych, różnych mebli i innych elementów wnętrza, stosując różnego rodzaju okleiny. Materiał stał się bardzo popularny. Ale z jakiegoś powodu, producenci i doświadczonych projektantów emitują dokładnie fine-line (fornir). Co to jest? Dlaczego ten materiał różni się od poprzednich gatunków? Jakie cechy jest obdarzona? W tym wszystkim, rozumiemy tego artykułu.

Co to za rzeczy i czym różni się od zwykłej okleiny?

Fine-line jest uważany za doskonały, high-tech analogiem zwykłych odmian materiału. Jest wykonany z drewna iglastego. Ma ponad rozsądnych kosztach. Zewnętrznie bardzo podobny do plastikowej fine-line. Fornir, mimo to materiał jest zupełnie naturalne. Tak więc ma wszystkie pozytywne właściwości naturalnego produktu. Fine-line (fornir) – cienka płyta z naturalnego drewna i gospodarki szybko rosnących gatunków. Materiał malowane w różnych kolorach, więc może symulować nawet drogich i cennych odmian naturalnego drewna. Najczęściej tego typu służy do dekoracji mebli, drzwi i pokrycie różnych powierzchniach wewnętrznych.

technologia

Idąc do sklepu meblowego do zakupu, należy być przygotowanym na to, że duża część asortymentu jest wykonana z materiału o nazwie fine-line (fornir). Co to jest i jak to było robione, on nie wie, co ze sprzedawcą. Dlatego, aby właściwie ocenić jakość produktów, powinni zapoznać się z technologią produkcji. Zatem, w procesie wytwarzania cienkiej linii, półwyroby cięte na wzdłużnych arkuszy. Po tym, im pożądany kształt i rozmiar. Ponadto materiał przechodzi suszenie, sortowanie według koloru i wysyłane do malowania.

Arkusze forniru są zanurzone w specjalnym pojemniku. Są roztworu tuszu, przy czym materiał jest zabarwiona tak równomiernie, jak to możliwe. Arkusze posiadające ten sam kierunek włókien, umieszczone w opakowaniu. Ich płaszcz specjalną kompozycją klejącą. Materiał wysłany przez prasę, przetworzona pod wysokim ciśnieniem. Z uzyskanych przygotowywania blok arkuszy fornirowych najdrobniejszych. W rezultacie otrzymany produkt składa się z 92% naturalnego drewna. A tylko 8% – jest klej i barwiących.

Zalety produktu

Fornir, który jest produkowany w technologii fine-line, w porównaniu z innymi rodzajami ma wiele zalet:

  1. Prawie bez uszczerbku dla środowiska, ponieważ jest wykonana z prostego drewna. Są one w krótkim czasie mają czas, aby przywrócić ich populację.
  2. Ma doskonały wygląd. Na nim są całkowicie nieobecne sęki i chropowatości powierzchni. Arkusze nie różnią się od siebie kolorem.
  3. Na tym materiale można łatwo przedstawiać różne wzory, struktury drogowej z drewna, kamienia i najbardziej różnorodne i skomplikowane wzory.
  4. Arkusze mają dobrą elastyczność. Z tego powodu, mogą być wykorzystywane do dekoracji części masowych, kolumn i innych elementów, które mają nierówną powierzchnię.
  5. Zastosowanie taniego drewna sprawia, że materiał ekonomiczny i bardziej przystępne niż inne rodzaje forniru i drewna litego obecnej.
  6. Ta okleina nie boi się zmian temperatury. Może być stosowany w pomieszczeniach o dużej wilgotności.
  7. Materiał ma szeroką gamę kolorów.

Co jeszcze jest dobre fine-line? Prowadzić swoje ręce, w domu, można przykleić do dowolnej powierzchni.

materiał wady

Ze względu na wykorzystanie nie można nazwać materiału iglastego jest trwały. Odwraca się dość kruche i nietrwałe na uszkodzenia mechaniczne. W celu zwiększenia jej trwałości, powierzchnia forniru pokryty kilkoma warstwami lakieru. Z tego powodu istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia pęknięć. Dlatego w przypadkach, gdy jest to konieczne, aby zapewnić wysoką wytrzymałość powłoki nie jest zalecane, aby użyć fine-line. Okleina w tym przypadku może cię rozczarować. Należy również zauważyć, że obecność kleju i barwnika nie może mówić o 100% naturalnego materiału. Mimo, że ich stężenie w fine-line minimalnym przyjazności dla środowiska drewna są nieco zepsuć.

aplikacja

Zakres fine-line jest wystarczająco szeroka. Jest aktywnie wykorzystywane w produkcji mebli, instrumentów muzycznych, płyt ściennych i różnych przedmiotów gospodarstwa domowego. Bardzo często materiał jest stosowany jako element dekoracji do tworzenia designerskich wnętrzach. Do wytwarzania wykładzin podłogowych są często stosowane precyzyjne linii (obwodowo). Drzwi pokryte tym materiałem, zyskały ogromną popularność. Są gładkie, różne kolory, a jednocześnie mają demokratyczną koszt.

Klejone fornir może zarówno zimne i gorące sposób. W pierwszym przykładzie wykonania, bardzo zwykłego kleju PVA. Najkorzystniejszy jest to metoda, ponieważ jest uważany za bezpieczny, jak to możliwe. Klejenia na gorąco stosować bardziej złożone preparaty z formaldehydem. Stanowią one mniej bezpieczne jak sam produkt, jak również fine-line (fornir). Co to jest i jak pracować z kleju, można zrozumieć czytając instrukcje.

Dla kompleksowego przetwarzania i teksturą powierzchni wskazane jest, aby zwilżyć materiału, który lepiej się żądany kształt. Top fine-line może obejmować absolutnie dowolny lakier. może to być żywica akrylowa, poliuretan, poliester, lub substancji na bazie wody. W celu uczynienia procesu laminowania powierzchni fornirowych nie straciły swój kolor, klej jest zalecany do odcienia w kolorze samego materiału.

wniosek

W tym artykule, rozmawialiśmy o fine-line (fornir), co to jest. Łatwość produkcji i opłacalności sprawiają, że niezwykle popularne w dzisiejszych czasach. Koszty na metr kwadratowy cienkiej linii zmienia się od 160 do 700 rubli. Cena zależy od struktury i złożoności projektu. Pomimo faktu, że materiał jest o wiele tańszy niż okleiną naturalną, pod wieloma względami jest znacznie lepszy od swojego „brata”.

Należy zauważyć, że ze wszystkich typów powłok z naturalnego drewna, odporność na wilgoć nie dysponują tylko precyzyjne linii (obwodowo). Eksperci gości na to, że struktura, pokryty go, w odróżnieniu od prawdziwego drewna, mają dłuższą żywotność. Wynika to z faktu, że ten rodzaj okleiny nie jest podatne na wypaczenia. Kupujący również pamiętać, że jest pozbawiony wad fizycznych i zachowuje swój pierwotny wygląd przez długi czas.