415 Shares 4118 views

skolioza piersiowa. Skolioza kręgosłupa – leczenie. piersiowy skolioza kręgosłupa – Objawy

Skolioza nazywa deformacji kręgosłupa, w którym rozwija się krzywiznę poprzeczną i jednoczesny obrót kręgów. Zasadą jest, że choroba jest diagnozowana w dzieciństwie. Wraz z rozwojem skoliozy dziecka może się rozwijać. zatem zmiany patologiczne stają się bardziej wyraźne.


Często choroba jest mylona z naruszeniem postawy, gdy nie ma skrzywienie kręgosłupa, kręgów, ale to nie zmienia swoją pozycję. Aby umieścić tę diagnozę, takie naruszenia są obowiązkowe.

Należy zauważyć, że skolioza może rozwijać szyjny kręgosłupa, klatki piersiowej, a także krzywizny piersiowej, lędźwie i zad.

etiologia

W 80% przypadków przyczyną choroby pozostaje nieznana, więc mówić o skoliozy idiopatycznej. Jeśli określenie czynników etiologicznych, które prowadzą do wrodzonego skrzywienia można wymienić następujące:

• połączenie kręgów;

• połączenie żebra (rozwijanie skolioza w klatce piersiowej);

• obecność niedojrzałych kręgów, nieprawidłowy rozwój procesów i uchwytami (na przykład patologiczne zmiany prowadzą do tego, że grzbiet rozwija asymetrycznie).

Przyczyny i rodzaje skoliozy nabytej

W wyniku tych czynników, które wpływają na ciało z zewnątrz, rozwijać skrzywienie kręgosłupa, który jest zdiagnozowanych po urodzeniu.

Można wybrać następujące rodzaje wrodzonej skoliozy:

1. neurogenne – dochodzi w przypadku uszkodzenia układu nerwowego. Rozwijać po polio zwyrodnieniowe uszkodzenie rdzenia kręgowego, porażenie mózgowe AT lub miopatii. Choroby te wywołują porażenie nerwów ruchowych. To prowadzi do dysfunkcji mięśni, które wspierają prawidłowe ułożenie ciała.

2. krzywiczny – obserwowane z niedoborem witaminy D, znamienny tym niedociśnienia, mięśni, deformacja kości, osteoporozy.

3. Static – podłączony do deformacji gruntu gdy miednica znajduje się w niewłaściwym miejscu, co prowadzi do deformacji kręgosłupa.

4. idiopatyczne – zazwyczaj jest diagnozowana u dzieci po 10 latach.

skolioza klatki piersiowej: nasilenia

Normalny kręgosłup ma zagięć fizjologiczne, powodując przypomina literę S. Kiedy skolioza skrzywienie kręgosłupa istnieją różne rozmiary. Im większy kąt przesunięcia od osi głównej, tym trudniej to patologia może zostać skorygowany.

W większości przypadków rozpoznano skoliozę jednostronny piersiowego kręgosłupa. W zależności od kąta krzywizny wyodrębnia takiego zagrożenia:

• lekki – zakrzywioną osiągnie kąt nie większy niż 10 °;

• Średni bólu – ta wynosi 10-25 ° C;

• ciężki – krzywizny może wynosić 50 °;

• bardzo ciężkie – charakteryzujące krawędzie odkształcenie i kąt zakrzywienia przekracza 50 °.

Należy zauważyć, że na początku choroby, tylko jedna krzywizna kręgosłupa widać z boku, a następnie uformowane i innym, znajdującym się pod pierwszy, ale skierowane w przeciwnym kierunku. lewostronne skolioza piersiowa ma fundamentalne różnice (różnica jest tylko w kierunku skoliozowego łuku).

Manifestacje-szyjny kręgosłupa piersiowego krzywizny

Nazywa się to skolioza piersiowa. Ta postać choroby charakteryzuje się tym, że początkowa krzywizna łuku jest krótki i stromy, a wtórny jest dość płytkie i długie.

Należy zauważyć, że skolioza jest rzadkie, ale ma charakterystyczny obraz kliniczny, który jest związany z udziałem w procesie patologicznym nie tylko kręgów szyjnych, ale kości twarzy.

W badaniu, lekarz może zauważyć gwałtowny kręcz szyi, asymetryczne rozmieszczenie oczu lub nosa ukośne lokalizacji. Dodatkowo, diagnozowania odkształcenie górnej części klatki piersiowej i pasów barkowych. szyi pacjenta wygląda skrócona, krawędź jej mięsień czworoboczny ostro działa, trudno jest być skorygowane, zwłaszcza w późniejszym rozpoczęciu leczenia.

W ciężkiej deformacji klatki piersiowej i kręgów piersiowych sugerują piersiowej skoliozy. Ważne jest, aby zidentyfikować tę patologię w momencie, gdy końce formacji kręgosłupa (w wieku 20-21 lat). W przeciwnym razie, leczenie może być beznadziejna.

Klinika skolioza piersiowa

Choroba może być wykrywane przez ocenę danych, które otrzymywane są przez badanie pacjenta. Tak więc, jeśli masz skoliozę w odcinku piersiowym kręgosłupa, można wizualnie zauważyć zakrzywioną linię w kierunku kręgosłupa, asymetrycznego rozmieszczenia ramiona, podniósł się ostrza i wystający brzuch z powodu nieprawidłowej postawy.

Oprócz objawów wizualnych, skolioza piersiowa charakteryzuje się pewnymi skargami ze strony pacjenta. Zazwyczaj ludzie z takiej krzywizny kręgosłupa świętować dyskomfort w klatce piersiowej i ból w okolicy między łopatkami, które mogą być przypisane do naruszenia procesów nerwowych. W ciężkich pacjentów obserwowano uszkodzenia układu oddechowego, serca.

Z dalszej progresji i lewostronne i prawostronne skoliozy części piersiowej kręgosłupa prowadzi do zaburzeń anatomicznych w strukturze nie tylko piersi, ale także brzucha, którym towarzyszy zmian patologicznych w układzie pokarmowym.

diagnostyka

piersiowy skolioza, objawy, które mogą być źle zdefiniowany, wymagają pomocy medycznej, ponieważ leczenie takich naruszeń ze strony szkieletu jest bardziej skuteczny w leczeniu wczesnej opieki medycznej.

W początkowych stadiach choroby, prowadzącym rentgenowskie dwóch występów nie tylko potwierdzenia obecności skoliozy, ale również w celu określenia najbardziej odpowiednich metod leczenia. Należy pamiętać, że skrzywienie kręgosłupa mogą występować jednocześnie inne poważne choroby. Niewłaściwe rozmieszczenie ciężaru ciała na skoliozy prowadzi do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa z dorsopathies kręgosłupa, a także osteochondroza i międzykręgowy przepukliny.

Zdiagnozować skoliozę możliwe z gołym okiem. Patrząc z innej wysokości zauważalnych ramionach i zakrzywionych linii kręgów, która staje się jeszcze wyraźniejsza, jeśli pacjent pochyla się do przodu.

Jeśli jesteś zainteresowany, to wygląda skoliozy części piersiowej kręgosłupa, zdjęcie tej patologii jest przedstawiony poniżej.

leczenie skoliozy

Sukces terapii zależy od terminowego diagnozy. Jak szybko zidentyfikować tę patologię, tym większe szanse, aby uzyskać pozytywne rezultaty.

Należy zauważyć, że dla każdego pacjenta oferowany jest indywidualny plan interwencji terapeutycznych. Na tym etapie choroby i brać pod uwagę specyfikę swojego kursu. Zazwyczaj, gdy rozpoznano skrzywienia kręgosłupa piersiowego kręgosłupa, obróbkę prowadzi się w trzech etapach:

• bezpośrednie oddziaływanie na kręgosłup, które pokazało krzywiznę poprzeczną;

• procedury korekcji skoliozy;

• zapewnienia prawidłowej pozycji kręgosłupa otrzymanego po terapii.

Należy zauważyć, że najtrudniej jest ostatnim etapem. Pacjenci nie płacą wystarczająco dużo uwagi, więc skolioza ponownie rozwijać. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać wszystkich wymogów lekarza, rozwijać mięśnie pleców i spędzić korektę postawy. Terapia powinna być zintegrowana i obejmują zabiegi zachowawcze, a jeśli to konieczne – chirurgia.

fizjoterapia

Jedną z podstawowych technik jest konserwatywny terapeutyczny terapia ruchowa. Jest to szczególnie skuteczne specjalnie zaprojektowany zestaw ćwiczeń, które dziecko jest nie tylko rehabilitacji, ale także efekt leczniczy. Jego głównym celem – zmniejszenie obciążenia kręgosłupa, eliminując nierównowagi mięśniowej, wzmocnienie aparatu więzadła i tworzenie prawidłowej postawy.

Generalnie zaleca się wykonywać ćwiczenia, które wzmacniają grupy mięśni, które wspierają kręgosłup, a także mają wpływ na jej krzywizny naprawczych, poprawić wydolność oddechową i wywierają usztywniający wpływ na organizm.

Najczęściej zaleca się wykonać następujące rodzaje ćwiczeń:

• Połóż się na plecach, kolana zgięte, unieś miednicę, jaskiń w rejonie klatki piersiowej;

• Pozytywny efekt jest unosić się na pasku, na którym powoli obracać tułów w bok;

• Połóż się na brzuchu i podnieś ciało tak, że zapadł w odcinku piersiowym kręgosłupa;

• nie postępuje do krzywizny, konieczne jest na ramiona, aby kij, aby uścisnąć dłonie i chodzić z nim tak codziennie przez 2 godziny;

• wywieranie „rower” ma również pozytywny wpływ na skrzywienia kręgosłupa.

Kiedy pojawia się skolioza w odcinku piersiowym, ćwiczenia powinny być wykonywane w wolnym tempie. Po klasie jest przydatna odpocząć przez 20 minut, leżąc na boku.

Chory ale ćwiczenia terapii, również zaleca się nosić specjalny gorset, pływanie.

masaż

Natychmiast należy powiedzieć, że w przypadku, gdy pacjent cierpi na skoliozy przez długi czas, a w kolumnie rdzenia wyrażone są zmiany patologiczne, masa nie dadzą wynik pozytywny. Zwykle, jest ona podawana w 1 lub 2 stopnie krzywizny. Masaż wykonywany jest w klinice lub szpitalu. Zestaw ćwiczeń dobierane są indywidualnie w zależności od formy i stopnia nasilenia choroby, przypisując mu co 6 miesięcy.

Kiedy wykryć skoliozę w odcinku piersiowym kręgosłupa, masaż odbywa się z obowiązkowym rachunek kierunku odkształcenia. Ponieważ na jednej stronie mięśni skoliozowego łukowych są w ciągłym tonem, terapeuta używa technik, które promują relaks. Po drugiej stronie włókien mięśniowych są rozciągnięte i osłabione, więc trzeba technika masażu, która doprowadzi ich do tonu i wzmocnienia.

Należy zauważyć, że samo-masaż dla skoliozy jest przeciwwskazane ze względu na jego nieregularnych taktyki mogą wywołać wzrost szczepu i pogorszeniem stanu pacjenta.

Leczenie skoliozy

Pomimo wysokiego poziomu współczesnej medycyny, ciężka skolioza są trudne do skorygowania. Najbardziej skutecznym leczeniem jest stosowanie metalowych implantów.

Interwencja chirurgiczna jest przeprowadzana na dwa sposoby:

1. Przednia mobilizacji kręgosłupa (lub wielopoziomowy dyscektomii z jednoczesnym korekcji deformacji). Taka operacja wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Najbardziej optymalne wyniki po operacji – zmniejszenie kąta łuku skoliozowego od 30 do 54 °.

2. Galpelviktraktsiya w połączeniu z korekcją zniekształceń. Zabieg ten jest jeszcze bardziej skuteczny i pomaga zmniejszyć kąt zgięcia kręgosłupa z 22 °.

Kiedy rozpoznano skoliozę w odcinku piersiowym kręgosłupa, leczenie chirurgiczne zawsze zmniejsza garb żebrowy. Powodem jest to, że po przedłużone działanie przestrzeni międzyżebrowych i szczep maleje.

Najtrudniejsza jest uważany chirurgicznego leczenia skoliozy u dzieci, ponieważ ich kręgosłup stale rośnie, a korzystanie z metalowych konstrukcji może doprowadzić do syndromu „wał korbowy”. Dlatego leczenie skoliozy u dzieci narażonych na specjalnej strukturze dynamicznej, która może być zwiększona, ponieważ wzrost pacjenta.