576 Shares 1771 views

Białaczka – Co to jest? Jak jest diagnoza prawidłowa?

Białaczka, czy białaczka, – co to jest? Straszna choroba, która nagle i zupełnie niespodziewane ataki człowiekiem? Nawiasem mówiąc, najczęściej zagrożone są dzieci i młodzież. Dzisiejszy artykuł będzie koncentrować się na tę chorobę.

Białaczka – Co to jest?

Zgodnie z białaczką dotyczy choroby nowotworowe układu krwiotwórczego, posiadające ostre i przewlekłe, wyrażony w podziale naruszenie i dojrzewanie komórek krwi.

Białe krwinki są wytwarzane przez szpik kostny i realizować funkcję bezpieczeństwa w organizmie, przenosząc je z bakterii i wirusów w pewnym momencie przestają w pełni dojrzałe, a zatem nie może już wykonywać swoje bezpośrednie funkcje.

Balast wypełnia się w czasie, układu krwiotwórczego, wypierania zdrowych komórek krwi i powoduje ekspresję głównych objawów tej choroby: niedokrwistość, zaburzenia krzepliwości krwi w dotkniętych narządów.

Dlaczego występuje choroba?

Białaczka nie jest jeszcze w pełni poznany. Niestety, prawdziwe przyczyny choroby do tej pory nikt nie wie. Ale już wiemy, że większość z tej patologii pojawia się po ekspozycji na promieniowanie jonizujące, niektórych chemikaliów i wirusy. Ważnym czynnikiem jest to, predyspozycję genetyczną organizmu, co przejawia się w funkcji jej strukturze.

Ostra białaczka – co to jest?

W zależności od szybkości rozwoju choroby białaczce dzieli się na ostre i przewlekłe zapalenie. Stan pacjenta z ostrą postacią choroby pogarsza się bardzo szybko, podczas gdy przewlekła białaczka występuje od wielu lat, praktycznie bez objawów.

Ostra forma zaczyna się nagły wzrost temperatury, czasami musi być dodana, a znaki na ból gardła i jamy ustnej. Warunek ten towarzyszy ból kości, zwiększoną osłabienie, utrata apetytu, nudności i wymioty. Przy obserwacji stwierdzono powiększenie węzłów chłonnych, wątroby i śledziony. Zauważył siniaki na ciele, nawet z niewielkimi obrażeniami. Z reguły znacznie zmniejszona masa ciała pacjenta, istnieje ryzyko krwawienia wewnętrznego.

Jak to jest zdiagnozowana?

W postaci przewlekłej białaczki mogą pojawić się podczas rutynowych badań, gdy analizy krwi wykazały znaczny wzrost komórek niedojrzałych (blastów).

Pacjent z podejrzeniem białaczki po badaniu medycznym jest skierowany w celu zassania i biopsji szpiku kostnego. To pomaga wyjaśnić, diagnozę i określić typ białaczki u tego pacjenta. Dopiero po tym leczenie jest przepisywany. I nie zawsze nowotwór krwi – to wyrok śmierci. Wszystko zależy od tego, jak wcześnie zostanie zidentyfikowane objawy choroby.

Kiedy do lekarza?

Teraz znasz odpowiedź na pytanie: „Białaczka – Co to jest” Nauczmy się o tym, jak rozpoznać chorobę. Do lekarza należy zastosować, jeżeli:

  • ból gardła trwa dłużej niż 2 tygodnie;
  • stale krwawienie dziąseł, pojawi się krew w kale i moczu, częste krwawienie z nosa;
  • występują niewyjaśnione i utrzymująca się gorączka, jesteś często choroby zakaźne;
  • Ci schudnąć;
  • pocisz mocno w nocy;
  • powiększenie węzłów chłonnych.

Ale należy pamiętać, że te objawy nie muszą oznaczać obecność białaczkę, mogą sygnalizować i innych chorób. Trzeba też, w każdym przypadku należy zbadać i określić przyczynę zmian stanu zdrowia.