529 Shares 6165 views

Co ciekawe Turan nizinny. Jej pustynie, rzeki i jeziora

Turan nizinny – jedna z najbardziej interesujących regionów Kazachstanu i Azji Środkowej. Raz w tym momencie wyciągnął ogromnej morza, resztki, które są nowoczesne Kaspijskiego i Morza Aralskiego. Obecnie jest to rozległa równina, gdzie obszar jest zajęty przez pustynie Kara-kum, Kyzylkum i innych.


Gdzie jest Turan nizinny

Charakter tej dziedzinie zależy od położenia geograficznego. Turan nizinny znajduje się na terytorium trzech państw suwerennych – Turkmenistanu, Uzbekistanu i Kazachstanu. Kierunek północ-południe rozciąga nizinnych 1600 kilometrów, a kierunek wschód-zachód – .. Na tysiąc kilometrów, zajmujące dużą powierzchnię.

Nazwa regionu pochodzi od słowa „Turan”, „kraj” Tours. Nazwa ta jest rejestrowana w świętej księdze Zoroastrianism – Avesta, której początki sięgają 1000 lat pne. Naukowcy sugerują, że „wycieczki” – arii stepowej.

Region jest bogaty w składniki mineralne (ropa, gaz, złoto, siarka, itp) są szeroko rozwinięte zwierząt gospodarskich i nawadniania rolnictwa.

ulga

Ulga Turan nizinny przeważnie jest raczej łagodny charakter zmiany elewacyjne są stosunkowo małe. Jednak tutaj równiny przeplatane licznymi wzniesieniami i zagłębieniami. Najniższy punkt jest nizinny Karakija, wysokość nad poziomem morza, które – minus 132 metrów (poniżej poziomu morza), a najwyższy punkt – Góra Tamdytau (0,922 km).

Średnia wysokość regionu jest 200-300 metrów nad poziomem morza. Najbardziej podwyższony obszar z Turan nizinny jest pustynia Kyzylkum ze średnią wysokość 0,388 km. W dawnych czasach, Turan nizinnych była ogromna śródlądowe morze dolny, resztki, które w dzisiejszych czasach są Aral i Morza Kaspijskiego.

Kyzylkum pustynia, pokryte piaskiem Karakum z wyraźnym aeolian krajobrazu. Tutaj można podziwiać pagórkowaty piaski, wydmy i wydm.

klimat

Klimat regionu jest ostro kontynentalne i pustynny, zależy od jego cech geograficznych. Po pierwsze, Turan nizinny leży w samym sercu kontynentu. W znacznej odległości od morza i mokrych prądów powietrznych. Po drugie, od południa i południowego-zachód kierunkach Turan nizinnych ograniczonych barier górskich, które osłabiają krążącej masy powietrza.

Wszystko to sprawia, że region bardzo suche i pokryte w dużej części pustyni. W tym przypadku, wytrącanie północ-południe tendencję do zmniejszania się, a zwiększa się amplituda wahań temperatury.

System obszar rzeka

Ze względu na właściwości klimatycznych siecią rzek regionu jest słabo rozwinięta, reprezentowane głównie przez rzek Syr-daria and Amu-darii rzeki płyną do Morza Aralskiego. To z kolei – w rzeczywistości jezioro Turan nizinny. A w ostatnim stuleciu w związku z aktywnym rozwojem rolnictwa znacznie zmniejszyć przepływ Amudarya i Syr-daria – prawie zatrzymał się, powodując stopniowe wysychanie Morza Aralskiego i wiele problemów środowiskowych. Turan nizinna rzeka Syr-daria dzieli terytorium na dwie nierówne części – północnej i południowej. Oprócz dwóch dość dużych rzek, na Turan niziny w kierunku południowo-wschodnim – na północny-zachód leży wyschniętego koryta rzeki Uzboi.

Karakum

Pustyni Karakum ( „czarna piasek”) mieści się w rozległy obszar 350 tysięcy metrów kwadratowych. km. Pochodzenie nazwy, prawdopodobnie ze względu na roślinność, która latem traci swój kolor zielony. I wydmy nazywane są Ak-Kum ( „biały piasek”). Karakum nadal słynie z piasku znaleźli Temple City Gonur Depe tu czczono ogień.

Pustynia jest bardzo suchy i prawie do zamieszkania. W roku spada tu w różnych dziedzinach 60-150 mm deszczu, przy czym zdecydowana większość z nich (70%) przypada w zimnych porach roku. Jest bardzo gorąco w lecie temperatura w niektórych rejonach wzrasta do 50 0, a sam piasek nagrzewa się do 80, dzięki czemu przemieszczanie się boso na niego zupełnie niemożliwe. W zimie są silne mrozy, niekiedy termometr spada poniżej 30 0 C.

Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych na pustyni są domem dla wielu zwierząt – żółwia, dziki kot, różnych gryzoni, skorpiony, węże, itp W północnej części ilastych pustynie Turan nizinnych żywo saigas i gazele. Być może główną atrakcją pustyni jest piękny krater Darwaza, które miejscowi porównać do tych drzwi do piekła. Faktem jest, że po nieudana i wiercenie wiertarka spada przez grunt spod ziemi wzrosły gazu, grożąc zatruwają pobliskie wsie. W celu uniknięcia tego, zdecydowano się zapalić gaz. Tak więc spalanie 60m wysokość lejek ucieczki z niego płomień czasami przekracza 10 metrów.

Kyzylkum

Jest to największy obszar pustyni w Azji Środkowej. Na terytorium współczesnego Kazachstanu jest tylko jego północna sekcja.

Pustynia, którego nazwę można przetłumaczyć jako „czerwonego piasku”, położone między rzekami Amu Darya i Syr-daria. Jej piaski naprawdę mają odcień czerwonawy. Ich pochodzenie Liparyjskie i łęgowych są paleogen wiek. Pustynia zajmuje 300.000 kilometrów kwadratowych. Niekończące Sands przeplata się z małych gór poboczna (mniej niż kilometr wysokości). Połacie piasek utworzony przez wiatr, czasami osiągnąć wysokość 75 metrów.

W przeciwieństwie do swojej siostry Turan (Kara-kum) Kyzylkum jest bardziej korzystne dla życia. Tu pasą bydło małe, a dzięki artezyjskiej wody z Syr-darii i kanał w niektórych obszarach udało się uzyskać plony ryżu, winogron i owoców.