868 Shares 3349 views

Lalki-bereguini. Jak zrobić lalkę własnymi rękami


Wierzenie, że postać osoby, wykonana w specjalny sposób, ma magiczną moc, istnieje od czasów starożytnych. Do tej pory w domach starych wierzących w skrzyniach ukryte lalki, amulety, wykonujące ważną misję – utrzymanie rodzinnego serca, ratowanie domu przed złym okiem, ochronę małych dzieci przed chorobami i nieszczęściami, aby pomóc podróżnemu w podróży.

Robili takie lalki kobiet, opiekun rodziny i rodziny, wieczorami z oświetloną belką, z wielką miłością i życzliwością, z opowieścią i spiskiem, dając im szczególną magiczną moc.

To znaczące, że te lalki nie miały twarzy, wszystkie były bez twarzy. Uważa się, że wskazano na lęk, dlatego nie było możliwe do złych sił ciemności. Brak twarzy podkreślał również neutralność obrazu, obudził wyobraźnię. Dziecko mogło kojarzyć taką lalkę z ukochaną osobą, która dała jej miłość i życzliwość, z twarzą, jaka mogłaby być kimś, w tym mężczyzną, który obiecał niekorzystny dom. Takie produkty wisiały nad łóżeczkiem, w przejściu, na poddaszu domu pod dachem.

Jak zrobić lalkę własnymi rękami?

Wizerunek oddziału rag, każdy szczegół był ważny i obdarzony pewnym znaczeniem. W swym stroju (lalki) czerwony kolor używany był jako symbol radości, ciepła i zdrowia oraz różne haftowane ozdoby, których elementy miały głęboki symboliczny sens: koła i krzyże – tradycyjne symbole słoneczne, symbole słońca; Figurki kobiet – symbole płodności; Linie poziome i pionowe – symboliczne oznaczenia ziemi i drzewa, życie wieczne; Diamenty z kropką w środku – wyznaczenie pola zasiewu i przyszłych zbiorów.

Więc jak zrobić lalkę własnymi rękami z kawałków tkaniny wielobarwnej, aby chronić dom i rodzinę? Do pracy potrzebny jest kawałek naturalnych tkanin (bawełna, len, wełna), wstążki satynowe, nici i igła, grube skręcone nici wykonane z bawełny lub wełny na oplocie, a także koniecznie dobry nastrój.

1. Jak zrobić lalkę własnymi rękoma z tkaniny? Dla tułowia gęstą rurę białej gęstej tkanki. Jej wysokość wynosi około 20-25 cm. Ponadto na górnej części rury wyrzucana jest kwadratowa klapka cieńszej białej tkaniny, tak że jej środek leży na jego wierzchołku. Będą długopisy. Teraz, dzięki silnej nici bawełnianej, dokręcamy tułowię wraz z klapką, cofnęliśmy się z góry o kilka centymetrów – oznaczając kark i głowę. Rzutowana klapka od dołu jest schowana, a także ciągnięta nicią – dlatego wyznaczamy ręce. Tradycyjne lalki Bereguinia mają rozpięte ramiona, jak skrzydła ptaka. W celu nadania im niezbędnego kształtu wkładamy do tkaniny wełnę.

2. Jak zrobić lalkę własnymi rękami dalej? Teraz musi się ubrać improwizowana postać. Dla bluzki bierzemy kwadrat kolorowej tkaniny, przecinamy przez otwór na głowę i przechodzimy do tej dziury. Przy szczotkach tuleje są zaokrąglane gwintem, dzięki czemu są wspaniałe. W pasie zakładamy dwuwarstwową lub trzywarstwową spódnicę, którą można ozdobić ornamentem, warkę i koronką. Z przodu przyklejamy prostokąt tkaniny w postaci fartucha, ozdobiony koronką i oplotem.

3. Figura żeńska jest koniecznie ozdobiona długim grubym warkoczem, tkanym z wełnianych lub grubych nici bawełnianych. Warkoczyk jest szyty z powrotem do głowy lub przymocowany do szyi przez szyję. Na głowie wisi chusteczka.

Oto ogólne zalecenia, jak zrobić lalkę własnymi rękami, aby chronić dom i dzieci. Zagubione magiczne lalki miały inne znaczenie symboliczne. Lalką z pszenicy lub zboża była wilgotna pielęgniarka, opiekunka żniw, a podajnik był symbolem dobrobytu i dobrego samopoczucia.

Lalki i podajniki

Jak zrobić lalkę ragową własnymi rękami, chroniąc bogactwo w rodzinie? Można to zrobić tradycyjnie, tylko worek wypełniony ziarnem (pobrano go bezpośrednio po zbiorze). Wypełniła źrenicę z jakąkolwiek grupą, a także groch, soczewicę, małą fasolę. Ten amulek był trzymany w czerwonym rogu przez cały rok aż do następnych zbiorów.

Ubranie lalek było zrobione w formie bujnej, pełnej piersi kobiety-kochanki. Aby ozdobić piersi, pod klapką tkanką, z której są uformowane ręce, włóż bawełniany lub inny miękki wypełniacz w okolicy klatki piersiowej. Taka lalka była koniecznie dana przyszłej matce, a ona kładła ją w kołysce przed urodzeniem dziecka. Po urodzeniu dziecka produkt wisiał na zagłówku kojca, chronił dziecko przed złym okiem.

Lalek-ochraniaczom podróżnych w dłoniach dostał paczkę z bryłą ojczyzny. Gałązka czerwonej szmatki przez Bereguin symbolizowała szczęście i radość, której nigdy nie puściła.