395 Shares 7833 views

Boli (pociąganie) jajnika: przyczyny, objawy, diagnozy, leczenia

Dyskomfort w podbrzuszu kobiet doświadcza znacznie częściej niż mężczyźni. Wynika to ze struktury układu rozrodczego, a także cyklicznych funkcji jajników. Ból w podbrzuszu może wystąpić u kobiet, nie tylko w wyniku stanów patologicznych, ale bez problemów zdrowotnych. W celu ustalenia, dlaczego ciągnąc jajnika, konieczne jest, aby być zbadane przez lekarza ginekologa. Ten problem może wystąpić z wielu powodów. bóle rysowania pojawiają się owulacji i menstruacji i ciąży. W niektórych przypadkach, ich wygląd nie jest związany z cyklem hormonalnym.


Dlaczego boli jajników: Powody, dla kobiet

Problemy ze zdrowiem seksualnym kobiet jest warunkiem koniecznym do rozwoju niepłodności, przewlekłych chorób zapalnych i nowotworów. Niestety, te choroby są coraz częściej diagnozowane w młodym i średnim wieku. Aby uniknąć niebezpiecznych powikłań, powinien odwiedzić ginekologa kiedy pierwsze oznaki choroby. Jednakże takie dolegliwości jak ciągnie dolny obszar brzucha, jajników lub lędźwiowe, nie koniecznie wskazuje na patologicznym rozwoju. Czasami te objawy są normalne przejawy miesięcznych zmian hormonalnych. Powinny zostać poddane pełnej analizy, aby dowiedzieć się, dlaczego ból jajników. Powody, dla których kobiety są następujące:

 1. Okres owulacji.
 2. zespół napięcia przedmiesiączkowego.
 3. Zapalenie spowodowane przez hipotermii.
 4. Bolesne miesiączkowanie.
 5. Przewlekłe choroby zapalne wywołane przez patogeny (określonych przenoszonych drogą płciową).
 6. Zmiany, które towarzyszą ciąży.
 7. choroby hormonalne – zaburzenia czynności jajników, niedoczynność tarczycy.
 8. chorób onkologicznych.
 9. Łagodne nowotwory – torbiele.
 10. Ostre patologii chirurgicznej – ciąża pozamaciczna, apopleksja jajnika.

Wszystkie z tych warunków może spowodować pociągnięcie ból, więc lekarz jest w stanie określić przyczyny ich występowania.

Dyskomfort w jajnikach podczas owulacji

Jak wiadomo, wszystkie kobiety w wieku rozrodczym ustawić swój indywidualny cykl menstruacyjny. składa się z 3 etapów. W każdym okresie cyklu miesiączkowego, kobieta może narzekać, że ciągnąć jajniki. Owulacja jest często towarzyszy ból. Charakteryzuje się przez uwolnienie komórki jajowej w jamie brzusznej. Proces ten towarzyszą zmiany w gonadach. pęcherzyki dominujące opuszczając jajko złamany. Niektóre kobiety w tym okresie są niewypowiedzianych dokuczliwy ból w prawej lub lewej pachwinie. Nieprzyjemne odczucia występują po stronie, gdzie pęknięcie pęcherzyka. Jeśli ból prawego jajnika, oznacza to, że komórka seks dojrzał w nim. Minor dyskomfort w podbrzuszu podczas owulacji jest normalne. Jeśli dokuczliwy ból jest słaby i utrzymuje się przez 1-2 dni, to fizjologiczna.

Owulacja występuje w środku cyklu miesiączkowego. Oprócz dyskomfortu w jajnikach, a towarzyszą inne objawy. Wśród nich – zwiększenie popędu płciowego, wybór przezroczyste grube śluzu z pochwy. Owulacja trwa tylko jeden dzień, w tym okresie prawdopodobieństwo poczęcia dziecka osiąga maksimum.

Dlaczego ciągnąć jajnika przed miesiączką?

Ból ciągnąc postać może wystąpić po owulacji. progesteron – duża ilość hormonów uwalnianych w trakcie tego okresu. W przypadku braku ciąży organizm kobiety przygotowuje się do odrzucenia endometrium – miesiączki. Kobiety w tym okresie często skarżą się, że ciągnie lewy jajnik (lub w prawo, w zależności od położenia pęcherzyka dominującego). Czasami dolegliwości wskazują ciążę. Jednocześnie dokuczliwy ból wynikają z realizacji komórki jajowej. Jeśli ciąża nie nastąpiło, wówczas dyskomfort wynika z pęknięciem pęcherzyka.

Jajnik – gruczołowej narząd żeńskiego układu rozrodczego, w którym występują ciągle zmienia. Ból może nie tylko towarzyszyć owulacji, ale też trwać kilka dni później. Ponieważ tkanka piersi jest narażona na uszkodzenie podczas fizjologicznego pęknięciem pęcherzyka. Gojenie następuje w krótkim okresie czasu i nie towarzyszy silny ból.

Jeśli dyskomfort utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skonsultować się z ginekologiem. Ponadto wskazania do konsultacji lekarskiej wyciągają ból wysokiej intensywności o stałym charakterze. Mogą one wskazywać na występowanie torbieli, stanów zapalnych, wystąpienia ciąży pozamacicznej. Wszystkie z tych chorób wymaga natychmiastowego leczenia.

Rysunek ból jajników w czasie ciąży jest normalne

Stan, w którym powinny być szczególnie poważne, aby monitorować swój stan zdrowia, jest ciąża. Pull jajniki w tym okresie w wielu kobiet. Najczęściej taki objaw występuje na początku lub pod koniec ciąży. W rzeczywistości, dyskomfort, że kobieta odczuwa ból jajników, macicy wiąże się ze skręconą więzadła. Faktem jest, że podczas noszenia dziecka występują znaczące zmiany w całym organizmie, w tym narządów płciowych. Pacjenci często iść do lekarza ze skargą, jak wyciągnąć jajnika przed miesiączką. Wiele kobiet ma podobny objaw wskazujący na rozwój ciąży. Zmiany związane z noszenia dziecka, istnieje w pierwszym trymestrze ciąży. Ponieważ rozwój płodu jajniki zaczynają rozciągają się ku górze. W czasie ciąży, nie wydzielają estrogen, więc na brak gonad choroby nie powinny być odczuwalne.

W większości przypadków, dyskomfort w podbrzuszu spowodowane przez zwichnięcie. Znajdują się one w tym samym miejscu co jajników. Z tego powodu, że ból może być łatwo mylone z dyskomfortem, który występuje, gdy adnexitis i inne patologie gonad. Mimo to, istnieje prawdopodobieństwo, że kobieta jest rzeczywiście ciągnąc jajnika. W trakcie ciąży, rozwój patologii takich jak torbiele lub zapalenie przydatków, jest całkiem możliwe. Więc należy poinformować lekarza o każdym nowym objawu.

Stanów patologicznych podczas ciąży

w dziedzinie bólu przydatków u kobiet w ciąży są dość niebezpieczne. Jeśli jajnik jest zasysane we wczesnych etapach, należy zwrócić uwagę na intensywność dyskomfortu. zespół bólu łagodne mogą wskazywać implantacji zarodka w tkance macicy. Jednak ten dyskomfort szybko. Jeśli ból trwa kilka dni lub pogarsza się, należy natychmiast zająć się z lekarzem.

Jednym z warunków zagrażających życiu jest ciąża pozamaciczna. Oznacza to, że płód jest przyklejone w tkance na wypustce. Najczęściej diagnozowane Tubal ciąży, ale możliwe jest jej rozwój i w tkance jajnika. Rozwój zarodka powoduje rozciąganie i rozdzieranie przydatków. Jednocześnie istnieją objawy ciąży, takie jak podniesienie poziomu hCG w moczu rozszerzenia, nudności, opóźniona miesiączka i macicy.

Jeśli dawno ciągnąc lewy jajnik, może to wskazywać na zapalenie przydatków. Proces zapalny w czasie ciąży jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ prowadzi do powikłań. Ponadto, podczas noszenia dziecka, wiele leków jest przeciwwskazane. Ból w lewej części brzucha może wystąpić zaparcie spowodowane rozciąganiem esicy.

Ginekologiczny patologia jajników

Do schorzeń ginekologicznych obejmują ostre i przewlekłe zapalenie jajników, torbiele jajnika, a także chorób, choroby przenoszone drogą płciową. Najczęściej kobiety rozwijać procesy zapalne. Są one spowodowane przez hipotermii, infekcje dróg moczowych, nieprzestrzegania zasad higieny osobistej i tak dalej. D. Jeśli ból prawy jajnik, powinny być zróżnicowane adnexitis zapalenie wyrostka robaczkowego jelita ślepego (wyrostka robaczkowego). Dyskomfort w jamie brzusznej z salpingo towarzyszy i inne objawy. Są to: gorączka, zaburzenia miesiączkowania, wygląd wydzieliny pochwowej.

Dyskomfort w patologii gruczołów dokrewnych

W niektórych przypadkach, pociągnąć jajnika z powodu braku równowagi hormonalnej. Ponieważ gruczoły płciowe są narządów wydzielania wewnętrznego, ich funkcjonowanie zależy od pracy przysadki. Hormonalne zakłócenia mogą prowadzić do spadku produkcji estrogenów w jajnikach. To, z kolei, jest obarczona niepłodności i rozwoju innych stanów chorobowych.

Nadmierne wydzielanie żeńskich hormonów płciowych jest szkodliwe dla organizmu. Hyperestrogenia – jest to jeden z głównych czynników przyczyniających się w rozwoju raka szyjki macicy, trzonu macicy i procesów raka jajnika. Ponadto, niewydolność hormonalna może prowadzić do raka gruczołów sutkowych.

Rysunek ból po zabiegach medycznych

Rysunek ból jajników obserwuje się w ciągu kilku dni po zabiegach medycznych. Należą do nich procedur, takich jak zapłodnienie in vitro, usuwanie cyst, podwiązanie jajowodów, i tak dalej. D. okres rekonwalescencji po operacji chirurgicznej jakichkolwiek wypustek towarzyszy ból. Zwykle trwa 2-3 dni. Zatem należy znaczny wzrost temperatury i innych objawów zapalnych. Jeden z etapów procedury IVF jest transfer zarodków do jamy macicy. Towarzyszy temu w reakcji hormonalnej jajnika. Dlatego małe dokuczliwe bóle są uważane za normalne w tym przypadku.

Objawy patologii jajnika

Jednym z głównych kryteriów, na podstawie których można wyróżnić fizjologicznie od patologicznego bólu jest obecność związanych z nim objawów. Dyskomfort obserwowane w normalnym, nie towarzyszą inne objawy patologii. Jeśli masz inne objawy oprócz ciągnięcie ból, należy skonsultować się z ginekologiem jak najszybciej. Od objawów choroby żeńskiego układu rozrodczego, obejmują:

 1. gorączka i ogólne osłabienie.
 2. zaburzenia miesiączkowania.
 3. Wzmocnienie bólu podczas stosunku płciowego, ćwiczeń.
 4. Pojawienie się upławy niezwykłego koloru i nieprzyjemnego zapachu.
 5. Ból przy oddawaniu moczu.

Kiedy widzisz te objawy powinny być zbadane przez lekarza ginekologa. W niektórych przypadkach, trzeba skonsultować się z innymi specjalistami – choroby zakaźne, nefrolog, endokrynolog, onkolog.

Powikłania schorzeń ginekologicznych

Jeśli ciągnąc jajnika przez dłuższy czas, mogą wystąpić powikłania. Wśród nich – niepłodność, rozwój chorób onkologicznych, ostrych chorób chirurgicznych. Wskazania do pomocy w nagłych wypadkach są: silny ból w jajniku, napięcie mięśni brzucha i gorączki. Stan ten nazywany jest „ostry brzuch w ginekologii”. Występuje przy torbiele jajnika pękać w wyniku udaru lub ciążą pozamaciczną, skręcanie ramion nowotworowych krążenia, zaburzenia gruczołów płciowych.

Rozpoznanie jajników

Główną metodą diagnostyczną jest USG narządów miednicy. Dzięki niemu można wizualizować zmiany w wielkości i struktury jajników, zaburzenia mieszków. Przed przeprowadzić badanie USG, lekarz bada skargi i historii medycznej, przeprowadzenie badania ginekologicznego. W niektórych przypadkach wymagają różnych metod diagnostycznych – histerosalpingografia, narząd biopsji.

Pomoc w ciągnięcie bóle w jajniku

Leczenie w przypadku pociągnięcia ból w jajniku zależy od przyczyny. Aby tymczasowo złagodzić dyskomfort, przepisać przeciwskurczowe. Należą do nich leki, "No-spa" i "Drotaverinum". Torbiele jajników są wskazaniem do terapii hormonalnej. Stosuje się doustne środki antykoncepcyjne „Jess”, „Janine” i t. D. W przypadku dużych torbieli lub procesów rozrostowych potrzeby operacji. Adnexitis służy jako wskaźnik dla antybiotyków i środków przeciwbakteryjnych. Korzystne jest, aby lek „metronidazol”.

Zapobieganie patologiom ginekologicznych

Aby zapobiec rozwojowi choroby jajników powinna natychmiast po wystąpieniu bólu ciągnąc skonsultować się z lekarzem. Do zapobiegania procesów zapalnych i zakaźnych muszą być zgodne z zasadami higieny, stosowaniem środków antykoncepcyjnych barierę podczas przypadkowego seksu, nie może być poddany hipotermii.