886 Shares 5981 views

Węzeł gordyjski: historia phraseologism wzejściu

Historia phraseologism „węzeł gordyjski” ma swoje korzenie w starożytności. W pierwszym tysiącleciu pne na terytorium współczesnej Turcji, istniało potężne państwo – Frygii. Jej mieszkańcy zajmowali się głównie w uprawie bydła, rolnictwa, rzemiosła rozkwitły w kraju, Frygijski władcy były aktywne w polityce zagranicznej, brał udział w wojnie trojańskiej przeciwko Grecji (8 wieku pne).


W IX wieku pne stolica królestwa – miasto Gordion – pokręcił falę wojny bratobójczej. To właśnie w tym okresie powstało pojęcie „węzeł gordyjski”. Co oznacza, że jest związany z przewidywaniem wyroczni, że wkrótce ogłoszony osoba jest zdolna do przejęcia kontroli nad krajem w ich rękach. Zgodnie z przewidywaniami, nowy władca przeniesie się do miasta w otwartym powozie. Pierwszym, który wszedł do Gordion po przewidywania, stał się rolnikiem o imieniu Gordius. Mieszkańcy miasta natychmiast ogłosił obca ich nowego króla. W dowód wdzięczności, Gordius oddał wagon boga Zeusa, wiązanie jej wały kompleks skomplikowany węzeł obijać się w pobliżu świątyni słupka gruntu. Wkrótce Oracle ogłosiła, że człowiek, który rozpętał ten węzeł będzie mógł stać władca Frygii, nie tylko, ale także cały Wschód. Jednak dla wielu stuleci istnienia tej przepowiedni, żaden rzemieślnik był w stanie oddzielić od postu karetki frygijskiej króla. W związku z tymi danymi się stabilny ekspresji oznacza nierozpuszczalnych konwencjonalne metody sytuacji. Nawiasem mówiąc, nazwa Gordius było bardzo powszechne na terytorium państwa frygijskiej. Była to nazwa pierwszego króla kraju, który zapoczątkował dynastię gordyjski i zbudował nową stolicę – miasta Gordion (zamiast obowiązującego wówczas Kelen).

W trzecim wieku pne Cesarz Aleksandr Veliky Macedonii wysłany na Wschód w celu podboju państwa perskiego. W 333, zbliżył się do starożytnych, nadal zachowane (pomimo faktu, że Frygii przestała istnieć przez około trzy wieki temu) miasta Gordion i wizyt świątyni Zeusa. Aleksandr Makedonsky był bardzo ciekawy, jednak, podobnie jak wszystkich Greków, więc na pewno chcieliśmy odwiedzić tę starożytną świątynię i sprawdzić, czy jest naprawdę legendarny „węzeł gordyjski”. Kiedy mieszkańcy podbitego miasta doprowadziło namiestnika Macedonii w świątyni Zeusa, dobył miecza i mówiąc: „To jest jak zdecyduję ten problem” przecinać węzła. Po tym wydarzeniu nastąpiła kolejna frazeologiczne wyrażenie – „przeciąć węzeł gordyjski”, co oznacza, że jest możliwe, aby rozwiązać każdy widoczne na pierwszy rzut oka nieuleczalną problemu w użyciu siły fizycznej.

Według słownika, synonim dla „węzeł gordyjski” uważany jest za określenie „fortel” wskazuje złożoną budowę i dalsze oświadczenia o jego myśli lub podstępnego planu. We współczesnym języku rosyjskim, to wyrażenie jest rzadko używane, najczęściej w literaturze artystycznej lub historycznej.

Czy rzeczywiście „węzeł gordyjski”, nie jest znany. Jakichkolwiek dowodów naukowych na to do tej pory nie został odnaleziony. Niektórzy historycy twierdzą, że to tylko legenda literatury popularnej i próbując wyjaśnić pochodzenie popularnej wypowiedzi. Głównym dowodem na istnienie dwóch tysięcy lat temu, dostatni kraj Frygii znajdują się na terytorium współczesnej Turcji (czyli nie jest, według mitologii, była zamieszkana przez Phrygianie) ruin starego miasta.

W koncepcji współczesnego człowieka „węzeł gordyjski” zwany trudne, niemożliwe, aby osiągnąć rozwiązanie, które nie jest możliwe w sposób standardowy. Przeciąć węzeł gordyjski – czyli znaleźć niezwykłą twórczą rozwiązanie tego problemu.