564 Shares 7072 views

Co to jest nacjonalizm?

Wielki filozof Bierdiajew powiedział kiedyś, że nacjonalizm musiałyby zostać potępione przez Kościół chrześcijański jako herezję. Oczywiście tak się nie stało, ale niespójność tego zjawiska społeczne są nadal dominuje w umysłach wielu ludzi: niektórzy uważają, że nacjonalizm, przyszłość, a dopiero na tej ideologii może stworzyć normalnego społeczeństwa, podczas gdy inni uważają, że nie jest tak istotna w dzisiejszym świecie, a tych precedensów nacjonalizm, który pamięta historię, to lepiej zapomnieć, a nie powrót do nich.


Czym jest nacjonalizm, znane jest w ogólnych warunkach dla wszystkich: to jest taka ideologia polityczna, w której szczególną wagę przywiązuje się do narodu, szacunek dla tradycji, podnoszenie świadomości narodowej. Na pierwszy rzut oka, a nawet niewinnych ogłosił wysokie wartości moralne, ale ważne jest, aby zwrócić uwagę na fakt, że nacjonalizm mniejszości w stanie prawie nie ma prawa, i inne narody w sąsiednich i odległych krajach są uważane za drugorzędne. Zatem, nacjonalizm – bardzo kontrowersyjne zjawisko społeczne, które jest w stanie podjąć jeszcze bardziej radykalną formę i ostatecznie doprowadzić do narodowej tragedii ludobójstwa i czystek etnicznych.

Dzisiaj, nacjonalizm istnieje w niektórych państwach, które nie dają żadnej z tych krajów mają pozytywny globalny obraz „:” państw bałtyckich, Ukrainy i Rosji – kolejne przykłady, gdzie nacjonalizm jest częściowo widoczne.

Co to jest nacjonalizm?

Wymienione cechy tego zjawiska, a następnie porównać ją z patriotyzmu i nazizmu.

  1. Nation. W tej ideologii, jest zrozumienie, że cała ludzkość dzieli się w sposób naturalny do samodzielnych grup – narody, które mają swoje własne cechy.
  2. Również w tej ideologii skupia się na fakcie, że naród powinien uczestniczyć w procesach politycznych państwa.
  3. Jest najbardziej ostre problemy wspólnego języka i kultury. Dzisiaj widzimy go na Ukrainie i Łotwie, gdzie ludność rosyjskojęzyczna w jakiś sposób upośledzenia z powodu niezdolności do pełnego skorzystania z języka rosyjskiego we wszystkich dziedzinach życia (np wypełniania dokumentów, dysertacje, etc.). Jednak na Ukrainie w tej chwili struktury energetyczne próbują rozwiązać ten problem, który nie jest Republiki Łotewskiej.
  4. Naród jest postrzegany jako najwyższej wartości.
  5. Edukacja, według tej ideologii, powinny być dostępne dla wszystkich członków narodu.

typologia

Aby zrozumieć, co nacjonalizm, należy rozważyć istniejące typy:

  1. Cywilnego. Tutaj uwaga skupia się na możliwości przedstawicieli narodu do udziału w kształtowaniu decyzji politycznych. Stan, w tym przypadku jest wola narodu.
  2. Etnicznych. Tutaj do udziału do kultury, języka, religii, tradycji i historii jako elementu jednoczącego wszystkich przedstawicieli narodu.
  3. Skrajny nacjonalizm. Ten rodzaj nacjonalizmu szacowana jest w większości krajów, a ujemnie związane z kategorią społecznie niebezpieczny. Na przykład w Rosji za podżeganie do nienawiści etnicznej , aby sprawę karną i proces. Nazizm i faszyzm są oparte na skrajnym nacjonalizmem.

Jaka jest różnica nacjonalizm i patriotyzm?

Dotyczyło to koncepcje, więc nie istnieją duże różnice między nimi. Patriotyzm nie jest tak radykalna, ale również opiera się na miłości do języków, narodów i tradycji. Jeśli nacjonalizm jest utworzona na miłości do narodu, do patriotycznych uczuć charakterystycznych miłości do kraju, w którym mieszka patriotą. Jednak uznaje znaczenie wszystkich warstw społecznych, w tym innych narodowości.

Nacjonalizm i nazizm: dwie strony tej samej monety

Naziści w oparciu o nacjonalizmu i rasizmu. Narodu czy rasy zatem ogłoszony najlepszym na świecie. Nazizm był oficjalną ideologią Trzeciej Rzeszy, gdzie rasy aryjskiej był chwalony przede wszystkim innym. Jest on przykładem porażki i wypaczenie pojęcia nacjonalizmu, którego wystąpienie (nazizm) jest możliwe tylko w krajach dotkniętych kryzysem.

Czym jest nacjonalizm w oczach kosmopolitów?

Kosmopolitów nie mile widziane nacjonalizm, ponieważ ich poglądy są całkowicie odwrotnie. Kosmopolitów myślę, że ludzie powinni martwić się o uniwersalnych pytań, i że wybór jednego narodu między innymi jest niedopuszczalne. Wierzą, że nacjonalizm jest szowinistyczny potencjał i dlatego niebezpieczną dla społeczeństwa ze względu na ryzyko przekształcenia się w radykalnej formie.