475 Shares 2134 views

Czym jest Dzień Ziemi

Jakie skojarzenia pojawiają się zwykle od dnia 22 kwietnia? W czasach sowieckich, chcielibyśmy odpowiedzieć bez wahania: to urodziny Lenina, kochany przywódca rewolucji. Ale teraz, z tą datą odnoszą zupełnie różne wydarzenia i działania: 22 kwietnia – Dzień Ziemi, dzień wdzięczności naszej planety, dniem jedności wszystkich Ziemian.


Tradycje tego święta zostały ustanowione Dzhuliusom Sterling Morton w latach 40-tych XIX wieku, kiedy był sekretarzem terytorium Nebraska, on zasugerował, aby wybrać specjalny dzień w roku poświęconym ogrodnictwie. Jego idea została podchwycona przez społeczeństwo, a w 1872 roku mieszkańcy państwa obsadzone milion drzew. młodzież i mieszkańcy innych krajów US obsługiwane tę tradycję.

W 1970 roku, w dniu 22 kwietnia, pierwsza impreza odbyła się w Stanach Shtath poświęconej Dnia Ziemi. To było tak skuteczne, że wkrótce, senator Gaylord Nelson zorganizował grupę studentów z Harvard University, który wszedł do „siedziby” Ruchu na rzecz ochrony korzystnego klimatu na naszej planecie i ochrony przyrody. Wkrótce projekt dołączył setki szkół, że był to pierwszy 20000000-te pokaz wsparcia. „Sama zorganizowała Dzień Ziemi” – powiedział senator Nelson później.

Już w 1971 roku Dzień Ziemi stał się „Tydzień Ziemi” – imprezy mezhunarodnoe, które odbyło się co trzeci tydzień kwietnia.

W 1990 roku Światowy Dzień Ziemi obchodzony był w 141 krajach świata, a wspinacze z USA, Chin i ZSRR planowane jego wejście na Everest jest 20. rocznica festiwalu.

W 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ, zdecydowano, że od tej pory corocznie 22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi. Rezolucja stwierdza, że planeta Ziemia – to jest nasz wielki wspólny dom, który zapewnia swoim mieszkańcom wszystko, czego potrzebujesz. Rozwój harmonii z naturą i planety pozwoli na uzyskanie równowagi między potrzebami obecnych i przyszłych mieszkańców planety środowiskowych, gospodarczych i społecznych.

Jednak rezolucja ONZ twierdzi, że pojęcie „Matki Ziemi” istnieje w leksykonie wielu narodów. Odzwierciedla relacje między planety i ludzkości. ONZ wzywa zatem wszystkie państwa członkowskie z okazji Dnia Ziemi, aby utrzymać istniejącą dobrą tradycję.

W tym dniu w wielu częściach planety brzmi dzwon świata, który wzywa do wszystkich mieszkańców Ziemi poczuć ich społeczności i dołożyć wszelkich starań, aby zachować spokój i utrzymać naturalne piękno naszej planety niesamowite. Napis na dzwonie brzmi: „Niech nie będzie pokoju na świecie.”

W wielu miejscach w tym dniu można zobaczyć Flaga Ziemi – zdjęcie planety na pięknym ciemnym niebieskim tle. To zdjęcie zostało zrobione ze statku kosmicznego Apollo w drodze do księżyca. Oczywiście, nie jest to oficjalna flaga, ponieważ nie ma stan planetarny lub rząd. Ale ta flaga wyraża jedność wszystkich mieszkańców planety, więc często jest symbolem wielu innych międzynarodowych działań ekologicznych i pokojowych środowiskowych.

Innym symbolem święto jest grecka litera „omega”, pomalowany na zielono na czystym białym tle.

Dzień Ziemi podniosła się fala aktywności politycznej i społecznej, dlatego został zaakceptowany przez wielu ustaw i przepisów dotyczących ochrony przyrody. W Rosji i krajach WNP, ten dzień jest jednym z dni od ochrony przed zagrożeniami środowiskowymi.

Naukowcy na całym świecie każdego roku w tym dniu, pochodzących ze sobą w celu omówienia wspólnych globalnych problemów ekologicznych. Pod auspicjami Dnia Ziemi organizowane wystawy, konferencje, zamknięte, ruch, posadzone drzewa i zbieranie śmieci jest wykonywana.

W Rosji, tradycyjnie Dzień Ziemi są masowe imprezy środowiskowe i działalność na ogrodnictwo dziedzińcami, ulic, placów.

22 kwietnia każdy obywatel ich dobre uczynki mogą wyrazić uznanie i wdzięczność dla naszego wspólnego domu – Matki Ziemi.