348 Shares 7472 views

Dlaczego oberżyny stają się żółte i co należy zrobić w tej sytuacji?

Uprawa bakłażanów w trudnych warunkach pogodowych w Rosji nie jest łatwym zadaniem. Możesz uprawiać zdrowe sadzonki i przyzwoite zbiory, jeśli stworzysz wygodne warunki, zadbaj o podlewanie i odpowiednią temperaturę. Ale wydaje się, że wszystkie zasady sadzenia i pielęgnacji są spełnione, a sadzonki zaczynają bolać, żółkną, słabiej rozwinąć. Kwestia, która często martwi mieszkańców: "Dlaczego oberżyny zmieniają żółte liście i czy to normalne?"

Należy natychmiast stwierdzić, że masowe żółknięcie dolnych liści jest nieprawidłowym zjawiskiem. Jest to sygnał, że oberżyny zostały zaatakowane przez wirusa, grzyby lub szkodniki. Ponadto, nadal jest wiele wyjaśnień, dlaczego żółtobrązowy liść. Zacznijmy od najbardziej nieprzyjemnych chorób.

Fusarium – wróg oberżyny i przyczyny żółknięcia liści.

To fusariosis, który niszczy liści, powodując ich żółknięcie, a potem kończy śmierć. Jeśli nie zauważysz problemu w czasie, cała roślina umiera. Fusarium jest chorobą grzybową, która przetrwa roślinę przez zarażone ziarno lub glebę. Grzyb penetruje przez system korzeniowy. Chorobę można rozpoznać poprzez brązowe wycięcie łodygi: ciemne cięcie jest wynikiem aktywności życiowej grzyba w komórkach rośliny. Szyjka radykalna pokryta jest różowym kwiatem (zarodniki mnożącego grzyba). Grzyb Fusarium jest opłacalny przez wiele lat, więc trudno jest go walczyć. Aby zapobiec tej pladze, radzimy:

  1. Obserwować obrót uprawy. Zwłaszcza dotyczy to bakłażana, który może być uprawiany w tym samym miejscu dopiero po 4 latach.
  2. Zakupione lub zebrane nasiona muszą być wyryte w roztworze nadmanganianu potasu.
  3. Zakład w ziemi potrzebujesz tylko zdrowych sadzonek.
  4. Użyj nawozów fosforowo-potasowych.

Dostosowanie sadzonek do nowego miejsca i warunków wzrostu

Jeśli po wylądowaniu na stałym miejscu liści oberżyny stają się żółte, możliwe jest, że rośliny nie przystosowały się jeszcze do nowych warunków. Zauważa się, że oberżyny bardzo źle tolerują przeszczep. Dlatego są bardzo posadzone, starając się nie uszkodzić korzeni. Ponadto uprawa ta jest bardzo wymagająca dla warunków uprawy i cech jakościowych gleby. Ziemniaki nie mogą stać w cieniu, niskich temperaturach w nocy, mrozie, niewystarczające podlewanie. Jeśli na skutek mrozu temperatura spadnie poniżej +13 stopnia, nie zdziw się, dlaczego żółtawy bakłażan – tak zimno dla nich jest śmiertelny. Jeśli rośliny zapewniają odpowiednią troskę, wzrośnie ich wzrost.

Właściwa gleba jest kluczem do sukcesu!

Innym powodem, z powodu którego dolne liści bakłażanki często żółkną, może być skład gleby. W szklarni niepłodnej, źle nawożona ziemia powinna być zastąpiona kompostem, humusem lub neutralnym torfem. Wprowadzenie mineralnych nawozów fosforowych przyspieszy wzrost i jajeczkowanie owoców. Nie bój się "przeżuwać" gleby. Od wprowadzonych organików roślina nabierze tylko niezbędnych składników odżywczych, a pytanie "Dlaczego oberżyny przekształcają się w żółte liście?" Już się nie przejmuje.

Glebę należy oczyścić z chwastów, rozluźnić, dodać trociny (martwy, ciemny kolor). Gleba powinna być nasycona wodą, krucho, w żadnym przypadku nie jest kwaśna. I świeże nawozie jako nawóz jest generalnie nie do przyjęcia! Grunty, na której rosły pomidory, papryka czy ziemniaki, nie jest dobre. Ale gleba z ogórków lub kapusty będzie doskonałą podstawą dla łóżek z oliwką.