367 Shares 6528 views

Kortyzol, stopa kobiet

Kortyzol (jego inna nazwa – hydrokortyzon) – jeden z hormonów, które nasz organizm produkuje kory nadnerczy. Rola jego zdrowia jest nie do przecenienia. To pomaga nam odpowiednio reagować na sytuacje stresowe, reguluje ciśnienie krwi, metabolizm węglowodanów oraz rozpad tłuszczów. W okresach trudnych dla osoby, na przykład podczas długotrwałego wysiłku fizycznego, niedożywienie lub nawet głód substancja ta dostarcza energię mięśni. Ponadto kortyzol – wielki naturalny środek przeciwzapalny.


Jaki jest wskaźnik kortyzolu we krwi? Co określa poziom kortyzolu i to wpływa? Interesującą cechą tego hormonu jest jego nietrwałość. Rankiem jego zawartość w organizmie jak najwięcej, w ciągu dnia znacznie zmniejszonym wieczorem osiągnie poziom minimalny. Ponadto, poważny ćwiczeń, wzmożonej aktywności umysłowej, jak również dużo stresu – to główne powody, które mogą powodować zwiększenie stężenia kortyzolu. Normalne kobiety z wszystkich tych oscylacji jest 140-600 nm / l.

Jeśli poziom kortyzolu w organizmie wzrasta nieznacznie w wyniku stresu, może nawet mieć jakiś pozytywny efekt. Kortyzol pobudza zdolność organizmu do przetrwania w trudnych warunkach: jest przypływ energii fizycznej, pobudza aktywność mózgu, a nawet poprawić odporność. Taka jego pozytywny wpływ na cały organizm psychologowie zastosowanie w leczeniu różnych fobie, w tym przypadku, kortyzol działa jako adiuwant. Ale każdy medal ma odwrotną stronę. Jeśli dana osoba jest pod wpływem stresu przez dłuższy czas i ciągle się zwiększa kortyzolu wkrótce objawi wynikiem ujemnym: chroniczne zmęczenie, zaburzenia pamięci, zahamowanie czynności tarczycy, krwi wzrostu ciśnienia – nie jest to wyczerpująca lista możliwych negatywnych konsekwencji takiej sytuacji.

Naruszenie kortyzolu w organizmie, mogą być wykryte w analizie z krwi hormonów. Analiza pomoże zidentyfikować ewentualne choroby. Jednakże, nie jest wyjątkiem – nie tylko choroby może prowadzić do zwiększonego poziomu kortyzolu. Oprócz codziennych wahań jego zawartość, a także zmian spowodowanych przez zmianę obciążenia ciała, ciąży – co może powodować zwiększoną kortyzolu. Norma u kobiet podczas ciąży zwiększa o 5 razy. Innym powodem może znajdować się otwór wlotowy niektórych leków, takich jak doustne środki antykoncepcyjne.

Diety białkowe wielbiciele będą interesujące, aby dowiedzieć się więcej o dziwnym zjawisku kortyzolu. Trzymanie się diety białkowej, wiele kobiet wierzy, że w ten sposób będzie w stanie utrzymać harmonię albo schudnąć. Jednakże, wiele białek w organizmie, często prowadzi do zupełnie przeciwnego efektu. Kortyzolu rośnie stopa kobiet przekroczona, która prowadzi do zmian metabolicznych, zgubionych masy mięśniowej i nagromadzenie tkanki tłuszczowej zaczyna. Jednak istnieją pewne sztuczki: jeśli w tym samym pokarm czas organizm otrzymuje niewielką ilość węglowodanów, poziom kortyzolu nie zmienia.

Oprócz tych wszystkich powodów zmiany kortyzolu nosi charakter fizjologiczny, są też choroby, w których zmienia się poziom kortyzolu. Normą, w tym przypadku znacznie przekroczona, lub alternatywnie, zawartość hormonów kropli. Powodem podniesienia poziomu substancji może być choroba nadnerczy, przysadki, jajników, cukrzyca, marskość wątroby , a nawet AIDS. Jeżeli istnieje podejrzenie, że poziom kortyzolu w organizmie powinien być podnoszony lub opuszczany w celu zbadania przez endokrynologa, który przewidziany do badania krwi, badanie moczu lub kortyzolu. Normalne kobiety przypominają mogą się różnić, ale powinien pozostać w 140-600 nm / l.