759 Shares 3654 views

Nawilżacz przemysłowy: przegląd, typy, producenci i opinie

Urządzenia klimatyczne dla sektora przemysłowego mają szczególne znaczenie. Poza utrzymaniem optymalnej jakości powietrza w obiektach produkcyjnych, musi ono sprostać skutkom lokalnych urządzeń. W tym przypadku możemy porozmawiać o piecach suszących powietrze i kotłowniach, dzięki funkcji, której potrzebny jest potężny sterownik klimatyczny. W tym celu stosuje się specjalny nawilżacz. Segment przemysłowy systemów inżynieryjnych i użytkowych oferuje wiele rozwiązań zaprojektowanych specjalnie dla potrzeb przedsiębiorstw produkcyjnych.


Ogólne informacje o nawilżaczach przemysłowych

Znaczenie systemów nawilżania wzrasta wraz z rosnącymi wymaganiami w zakresie technologicznej organizacji przechowywania wytwarzanych materiałów. Może to być produkcja tkanin i materiałów do obróbki drewna, a także surowców rolnych. W każdym przypadku pracownicy i magazyny muszą utrzymywać pewien poziom wilgotności. Jak nawilżacz pomaga w tym? Jednostkę przemysłową kieruje się jednolitą regulacją wilgotności w całym obszarze serwisu. Chociaż istnieją systemy punktowe lub strefowe działające na zasadzie broni termicznej, tylko z przeciwnym skutkiem. W istocie takie instalacje generują mgłę, która również wprowadza efekt chłodzenia pomieszczeń. Wśród znaczących różnic między jednostkami przemysłowymi tego typu i urządzeń domowych podkreśla się złożoność technicznej organizacji instalacji. Jeśli w domu można się ograniczyć do kompaktowego urządzenia, wtedy w przedsiębiorstwie będzie to sprzęt z systemem rurociągów i wtryskiwaczy wchodzących w skład sieci inżynierskiej wentylacji.

Klasyfikacja układów według poziomu ciśnienia

Zwykle nawilżacze przemysłowe są podzielone na modele niskich i wysokociśnieniowych. Pierwsza kategoria charakteryzuje się szybką instalacją i możliwością uruchomienia systemu nawilżania przez podłączenie sprężarki kierującej sprężonym powietrzem. Są to kompaktowe jednostki zapewniające średnią wydajność 50 l / h. Takie wyposażenie w typowych modyfikacjach znajduje zastosowanie w małych magazynach, gdzie wymagane jest utrzymanie optymalnych wartości wilgoci w celu przechowywania materiałów higroskopijnych – na przykład fornir, papier itp. W przypadku poważniejszych zadań zaprojektowano nawilżacz wysokociśnieniowy. Jednostki przemysłowe tego typu zapewniają pojemność do 2500 l / h. Urządzenia o takich zdolnościach wymagają więcej energii, ale może zagwarantować normalizację środowiska powietrznego w trudnych warunkach w budownictwie, dużych szklarniach, drukarniach, itp.

Klasyfikacja zgodnie z zasadą pracy

Tradycyjne systemy przyjmują zasadę ogrzewania do wytwarzania wilgotnego powietrza, która obejmuje interakcje pojemnika z cieczą i TET. Para wytwarzana w wyniku przegrzania wody kierowana jest do kanału kanału, zwiększając tym samym wilgotność docelowego pomieszczenia. Bardziej technologicznie rozwiązaniem problemu było pojawienie się systemów podczerwonych, w których tradycyjna grzałka została zastąpiona lampą podczerwieni. Pozwoliło to zoptymalizować projekt i zaoszczędzić na zasilaniu, ale sama instalacja była taka sama masywna i dość kosztowna w konserwacji. Najbardziej rozwiniętymi strukturalnymi i funkcjonalnymi jest przemysłowy ultradźwiękowy nawilżacz powietrza z opryskiwaczem. Charakterystyczną cechą tego jest fakt, że mechanizm nasycania środowiska powietrznego wilgocią nie generuje pary. Jednostka kieruje intensywny strumień powietrza na specjalną membranę, która w wyniku kontaktu z powierzchnią wody zapewnia efekt rozpylacza, tylko przy mniejszych rozmiarach cząstek.

Opinie o EkoNau

EkoNau jest krajowym producentem urządzeń przemysłowych produkujących gotowe rozwiązania dla szerokiej gamy przemysłów – od linii przenośników do bloczków po piwnice winne. Zgodnie z opinią użytkowników, instalacja tej firmy odznacza się niezawodnością, wysoką sprawnością i niezawodnością. Jest to rzadki przypadek, gdy rosyjskie przemysłowe nawilżacze powietrza zapewniają możliwość sterowania programem za pomocą sterownika. To prawda, dotyczy to wyłącznie modeli ultradźwiękowych, których wydajność nie przekracza 60 l / h. Faktycznie, ograniczona liczba modeli dyszy o zwiększonej wydajności jest jednym z niewielu niedociągnięć rodziny tej marki, za którą krytykują fani.

Recenzje o produktach «Zapisz się

Inny krajowy producent, ale w tym przypadku stawka jest przeznaczona na duże elektrownie dla dużych przedsiębiorstw. W rodzinie "Save" można znaleźć te same modele ultradźwiękowe, a także wyspecjalizowane systemy kanałów i podłóg dla sklepów produkcyjnych. Użytkownicy takiego sprzętu generalnie zwracają uwagę na wysoką wydajność. Nawet wymagający eksperci wskazują na wysoką jakość wykonywania podstawowych zadań. Ale to nie jest ograniczone do tego nawilżacza powietrza. Na przykład jednostka przemysłowa typu M, także zapewnia filtrację. Funkcja czyszczenia umożliwia usuwanie powietrza z najmniejszych cząstek pyłu.

Recenzje produktu Venta

Jeden z największych na świecie projektantów systemów wentylacji i klimatyzacji. Użytkownicy szczególnie doceniają zautomatyzowane nawilżacze Venta. Przykładowo, modyfikacja przedstawia przykład w pełni zautomatyzowanego środka czyszczącego z funkcją zwilżania. Praktyka aplikacji potwierdza, że sprzęt wielkoformatowy nie wymaga udziału dużych grup operatorów w procesie serwisowania. I uzupełnienie wody, a monitorowanie mikroklimatu w trybie autonomicznym odbywa się przez sam nawilżacz. Segment przemysłowy Venta oferuje również półautomatyczne wersje, które są początkowo tańsze, ale droższe w utrzymaniu. Technika ta jest ceniona za bezpieczeństwo, wysoką wydajność i niezawodność regulacji powietrza.

Jak wybrać najlepszą opcję?

Przemysłowe systemy klimatyczne są zazwyczaj wybierane do specjalnych projektów, ponieważ wdrożenie budowy takiego sprzętu wymaga dokładnych indywidualnych obliczeń. Niemniej jednak pożądane jest początkowo skupienie się na odpowiedniej zasadzie pracy i zarządzaniu. Na przykład dla małego przedsiębiorstwa warto kupić wentylator przemysłowy z nawilżaczem powietrza jako wielofunkcyjny system, uzupełniając istniejące przewody zasilające lub odprowadzające. Zoptymalizowane modele ultradźwiękowe mogą być stosowane w dużych zakładach lub budynkach administracyjnych. Charakteryzują się skromnymi wymiarami i niskimi kosztami energii, co jest korzystne z punktu widzenia gospodarki. Ale tutaj ważne jest, aby nie przeliczyć obliczeń na wielkość wydajności.

Wnioski

Podobnie jak inne urządzenia inżynierskie, zorientowane na wyposaŜenie przedsiębiorstw przemysłowych, takie systemy nie są tanie. Ceny zaczynają się od około 30-40 tysięcy rubli. Za tę kwotę można kupić małą, ale niewielką wielkość przemysłowego nawilżacza powietrza. Cena urządzeń wysokiej jakości dla dużego magazynu lub sklepu może wynosić około 70-100 tysięcy. Ta kategoria obejmuje na przykład takie same jednostki ultradźwiękowe o średniej mocy. Jeśli konieczne jest zainstalowanie wysokiego ciśnienia o pojemności powyżej 1000 l / h, konieczne jest przygotowanie kosztów na poziomie 150-200 tys.