236 Shares 6744 views

Pochodzenie słowa „rękawiczki” i ciekawostki

Dziś świat jest pełen niesamowitych modeli rękawic. Są one wykonane z koronki, skóry, tkaniny, gumy i innych materiałów. A jak były w dawnych czasach? Za to, co było wcześniej?

Pochodzenie słowa „rękawiczki”

Jak sądzisz słowa związane są rękawice, palec, naparstek i pierścienia? Wszystkie te słowa łączy starożytną wspólny pierwiastek – palec. Finger prasłowianie nazwie palec. Więc etymologicznym pochodzeniu słowa „rękawica” datuje się na palcu. Wszystkie powyższe słowa oznaczać przedmiot, który pasuje na palec (gilzy, pierścień), a w przypadku rękawic – palce. zagraniczne pochodzenie słowa ma nic wspólnego z nim.

Etymologia rękawic posiada kilka wersji:

  1. Każdy wie coś podobnego z rękawiczek – rękawiczki. Są mistrzami biznesu szycia i zaczął modelować te same rękawiczki – „rękawice perstatye”
  2. Pochodzenie słowa „rękawiczki” jest również związana ze słowem „pereschAtka” od Pudoż dialekcie (nowoczesny Karelia), przeliczone na „perstatki”.
  3. „Prstatitsa”, który również później przekształcone „perstatki” odnotowano w rocznikach Psków 1722.

Tak więc, do tej pory mają językoznawców nie ma zgody, wyjaśniając pochodzenie słowa „rękawiczki”. Te trzy wersje opisał niemiecki językoznawca i leksykograf Slawistyki, który urodził się w Imperium Rosyjskim XIX wieku, – Maksa Fasmer. Ponadto naukowiec był zagranicznym członkiem Akademii Nauk ZSRR. Zasłynął jako kompozytor „etymologicznym słowniku języka rosyjskiego.” Główne prace są przeznaczone na badania języków Vasmer słowiańskich. Pochodzenie słowa „rękawiczki” pełniej opisane w słowniku etymologicznym Vasmer Max.

Kto pierwszy założyć rękawice?

Więc ma historycznie, że za jego życia w modnej parę rękawiczek tysiącleci grając różne role długości. To był środkiem do ochrony rąk przed zimnem i brudem. W innej epoki, to było to akcesorium, ozdobą kobiecego wdzięku na uchwycie. Jak również przy użyciu rękawic może spowodować wroga na pojedynek!

Najpierw umieścić rękawice mieszkańców starożytnego Egiptu. Były to torby, które stawiają na rękach i wiązane na nadgarstkach. Później mieli dział kciuka. Ta sprawa zaczęła przypominać nowoczesne rękawice. Równolegle z pojawiać mitenki i rękawice. Zostały one odkryte podczas wykopalisk w grobowcu Tutanchamona. Mieli przedział dla każdego palca. Elegancja, te rękawice nie są jeszcze inne, ale nie pozwolił się zimne dłonie lub brudny.

Grecy, w przeciwieństwie do Egipcjan, nosił rękawice kiedy miał do wykonywania pracy fizycznej. Drugi związany im godne specjalnych akcesoriów! Rzymianie samo przez rękawic do ochrony rąk z zimnej, ciepłej żywności i brudu.

średniowiecze

znalezione w średniowieczu szczególnie popularne rękawiczki. Są one wykonane z metalu, na rycerzy ze skóry zwierzęcej dla myśliwych. Jednak ich formę, są one bardziej jak rękawicach. Wynika to z faktu, że mały palec i palec serdeczny „mieszkał” w rękawicy razem. Na pozostałych trzech palców został przydzielony do drugiego palca. Regal rozważyć specjalne rękawice, ponieważ mieli pięć oddziałów. Masters zdobione je z klejnotami i złotem. Aby nadążyć z rządzącego, zwykli ludzie zdobione je z koralikami i haftem.

Średniowiecze, założyć rękawice symbol władzy królewskiej. To właśnie z tego okresu rękawiczki noszone nie jako konieczność, ale jako dodatek, a dodatek do stroju. Z Glove rycerz przysięgał wierność Pana. Bishop, wprowadzanie zamówień, otrzymał najcenniejsze parę. Uzyskaj rękawicy gminu od króla oznaczało błogosławieństwo dla każdej działalności. Na przykład, aby szyć ubrania, do bicia monet, zbieranie podatków. Jeśli urocza pani dała mu rękawicę Sir in the Shell, pokazuje łaskę do jego osoby. Więc w XII wieku, rękawiczka stała się oznaką luksusu.

ciekawostki

W historii rękawice mają wiele ciekawych faktów. W średniowieczu rycerze zdobyłem rękawice nie są ich ukrywanie i dumnie noszona przez Sir kapelusza. I dlaczego słynny Ekaterine Medichi chciał parę wodoodpornych rękawic? W celu etch niechciane osoby!

Gorliwych fanów rękawice są Napoleon Bonaparte i jego żona Josephine. Francuski cesarz w swojej szafie ma około 300 par tych akcesoriów. Uważa się, że Josephine nosiła modele wydłużone w celu ukrycia braku urody dłoniach.

W XIX wieku, śmiertelność wśród męskiej części populacji wzrosła dramatycznie. A co myślisz, co było powodem? Tak, tak! To było z rękawicy. Wyzwanie na pojedynek jest uważana za przyjętą, jeżeli przeciwnik podniósł tę rzecz.

wniosek

Wyrazy obcego pochodzenia nie miało wpływu na nazwę rękawic. Pozycja ta należy do kategorii dawnych rosyjskich słów w wielkiej i potężnej języku.

Studia etymologię języku rosyjskim, a znajdziesz się jeszcze bardziej interesujące i ekscytujące fakty!