878 Shares 6508 views

Jak ustalić świeżość jaj: kilka znanych metod

Jaja kurczaka są używane do gotowania prawie codziennie. Niezależnie od tego, co stała się hostessa – od wypieku do kotletów – wszystko wymaga dodania jajka. Ten produkt zawiera wiele witamin i minerałów, a poza tym białko kurczaka jest dobrze wchłaniane przez organizm człowieka. Jeśli jednak upłynął termin ważności , zgniły smak może zepsuć całe naczynie. Jak ustalić świeżość jaj w celu uniknięcia takiej sytuacji?

Metoda – test wodny

Najprostszym sposobem jest określenie świeżości jajek z zimną wodą. Wystarczy tylko obniżyć produkt do zimnej wody i zobaczyć, co się zdarzy. Świeże jajka przepiórki, jak kurczak, natychmiast zatapiają się na dnie, lekko zwracając się do boku. Starzy próbują pływać lub pływać, a im wyższe jajo, tym starsze jest. Ta metoda opiera się na fakcie, że z biegiem czasu zawartość powłoki wysycha, pod nią gromadzi się więcej powietrza, co pomaga podnieść się do powierzchni wody. Dlatego wszystkie jaja, pewnie pływające w wodzie, lepiej nie używać żywności.

Drugi sposób drży

Jak ustalić świeżość jajka, jeśli nie masz pojemnika z wodą pod ręką, ale musisz szybko zrozumieć? Wystarczy to potrząsnąć, umieszczając go między kciukiem a palcem wskazującym. Jeśli produkt jest świeży, pod powłoką nic się nie poruszy, nawet jeśli wstrząs jest bardzo, bardzo silny. Jeśli palce odczuwają ruch żółtka w różnych kierunkach, jajo można bezpiecznie wyrzucić.

Trzecim sposobem jest sprawdzenie powłoki

Dla tych, którzy nie mogą narzekać na obserwację, istnieje inny sposób na określenie świeżości jajka. Ostrożnie rozważyć powłokę – w świeżych jajach jest twarda, gładka, matowa i sucha. Jeśli świeci, wydaje się oleistą i szarą – data ważności wygasła. Ponadto, w produktach żywnościowych nie ma konieczności stosowania tych produktów, których powłoka jest miękka w dotyku. Zawartość w nich jest zdecydowanie zepsuta.

Czwartą metodą jest ocena zawartości

Jeśli wszystkie poprzednie metody nie ujawniły podejrzeń, ale wątpliwości pozostały, złamać jajko na osobnej, płaskiej płycie. Zbadaj to: w świeżym żółwie należy gęsty i okrągły, wystarczająco wysoki. Białko powinno otaczać żółtko z grubą warstwą, a nie rozmyte na powierzchni naczyń. W jajek niekompletnych żółtko wygląda bardziej sprasowane, a nie tak elastyczne, a białko rozprzestrzenia się w całej płycie.

Co to jest niebezpieczne zepsute jajko?

Nie wolno zapominać, jak ustalić świeżość jajka i używać co najmniej jednego testu z opisanych powyżej. W przeciwnym razie nie zostanie wykluczone prawdopodobieństwo dostania się do naczynia faulowanego produktu. Smak wszystkich innych składników będzie wyjątkowo zepsuty. Jeśli jaja zostały kupione wystarczająco długo, warto zacząć używać tych metod, które oceniają wygląd i nie wymagają naruszenia integralności powłoki. Jeśli zawartość jest zgniła, będzie intensywna i nieprzyjemna do zapachu. Należy unikać tego i nie naruszać integralności jaj, które spowodowały podejrzenie, natychmiast delikatnie wyrzucając je. Więc potrawy zawsze będą przepyszne, a kuchnia zachowa przytulne zapachy.