727 Shares 8424 views

Bashkir święta narodowe: historia, opis i tradycja

Starożytni tureckie ludzie, Baszkirzy, udało jej długiej historii, wciąż wiele tradycji, języka, obrzędy. Wakacje Bashkirskie są złożoną mieszaniną Pagan i muzułmańskie pochodzenie. Od kultury ludzi dotkniętych, a latach imperium rosyjskiego i radzieckiego przeszłości. Opisujemy najważniejsze tradycje świąteczne z Baszkirów i ich funkcje.


Historia ludzi Bashkir

Wiele starożytnych źródeł wspomnieć ludy żyjące w południowym Uralu, został hodowli bydła i uważnie pilnować ich terytorium. Historycy uważają, że jest to Baszkirzy. Udokumentowane źródła potwierdzają, że już w wieku 9 na stokach Uralu pobliżu Wołga, Kama, Tobol i żył niezależnych ludzi. Baszkirzy mówił własnym językiem, czcili siły natury i wielu bogów nie były agresywne najeźdźcy, ale ostro strzeżone ich ziemię. Przez 9 wieku zaczął się stopniowy islamizacji ludzi, ale stare pogańskie tradycje harmonijnie wplecione nowej religii.

Unified traktowanie ludzi do islamu stało, to był miękki zastąpienie dotychczasowych wierzeń i zwyczajów nowych zasad. W 9. stuleciu Baszkirów przeniósł się na Węgry, a ostatecznie stał się częścią narodu węgierskiego. Ural Baszkirzy w 13 wieku, aktywnie opór inwazji Mongołów i otrzymał prawo do autonomii. Po rozpadzie Złotej Ordy, Baszkirów były częścią kilku chanatów, a od połowy 16 wieku rozpoczął stopniowe włączenie do Cesarstwa Rosyjskiego.

Pierwsze Baszkirzy zachód i północ-zachód stała poddanymi cara Rosji, a później cały naród otrzymał rosyjskie obywatelstwo, ale zachował prawo do ich sposobu życia, języka, wiary. Ale dalsze życie ludzi nie był całkowicie zadowolony. Wielu rosyjskich carów próbował okraść Baszkirów swoje przywileje, co spowodowało gwałtowny opór. Jednak późniejsze losy tego narodu wiąże się z Rosją.

Kultura i tradycje

Długa i skomplikowana historia tworzą niepowtarzalną kulturę Bashkir. Osoby te początkowo prowadził semi-koczowniczy tryb życia, a to wpływa swoje codzienne przyzwyczajenia. Islam jest w dużej mierze ukształtowały podstawowych zasad etycznych. Baszkirzy zawsze były głównym relacje rodzina, są one otoczone przez ogromną liczbę reguł i rytuałów. Starsze pokolenie jest otoczony wielkim szacunkiem, i odgrywa ważną rolę w życiu każdego rodzaju. Obraz życia ludzi dotkniętych przez tworzenie kultury.

Baszkirzy, którzy od dawna istniała niepisana kultury, zachował się bardzo bogaty i złożony Epic, który mówi o wyglądzie ludzi i ich bohaterów. Baszkirski tradycje i święta wchłaniane w swojej strukturze i ideologii nie tylko muzułmańskich zwyczajów, ale także starożytnej pogańskiej, reprezentacja totem. Baszkirzy – bardzo gościnni i miłujący ludzi, było wynikiem długiego współistnienia ludzi o różnych sąsiadów, Tatarów, Rosjan, Bułgarów, Mongołów, Kazachów, a wszyscy mieli naprawić stosunki. Dlatego Baszkirów wciąż wierzą, że musimy być w stanie utrzymać pokój ze wszystkimi ludźmi i aby móc negocjować z nimi. W tym przypadku, ludzie zachowali swoją tożsamość i dumę, nie ulegając żadnym naciskom z zewnątrz.

Wakacje i codzienne rytuały

Baszkirzy istnieje wyraźne rozróżnienie między świąt i życiu codziennym. Jeśli na co dzień prowadzą one bardzo proste życie, będąc zadowoleni z żywności i najprostszej rzeczy, święta obchodzone są szeroko, z różnych tradycji. Baszkirzy zachowane szczegółowe obrzędy opowieść o wszystkich ważnych okazjach: narodziny, wesela, pogrzeby, początek i koniec roku rolnej.

Jest swoistym scenariuszem wakacje w Bashkir, zachował jasny opis sekwencji działań dla wszystkich okazjach. Działka typowe tańce i pieśni, obrzędów towarzyszących. Nawet baszkirski kostiumy wypełnione głęboką symbolikę i semantykę. Długi okres radziecki doprowadziła do tego, że tradycja zaczęła wychodzić z użycia. Ale dziś jest ożywienie rodzimej tradycji, aw Republice hałaśliwe i należycie odnotowane przez wszystkich uroczystości symbolicznych, a jest ich wiele.

Id al-Fitr

Podobnie jak wielu Baszkir festiwalach folklorystycznych, Id al-Fitr przyszedł z islamem. Jest to jeden z najważniejszych festiwali w roku, w tym dniu nie jest łamanie długiej szybko. W Baszkirii, to święto obchodzone jest powszechnie. Rano wszyscy ludzie chodzą do meczetu, a domy są pokryte bogatych stołów z jedzeniem na pewno jest dystrybuowany do potrzebujących, ubogich też trzeba dać im pieniądze, aby było coś chwalić Boga. W wakacje jest połączona z pomocą starszych i potrzebujących, z dobrymi uczynkami. Baszkirzy tego dnia zdecydowanie służy mięso wołowe i konia, na sobie odświętne stroje, dużo tańca. W tym dniu nie ma miejsca dla przygnębienia.

Id al-Adha

Ten muzułmanin i Bashkir festiwal obchodzony jest we wrześniu, a wiąże się to z poświęceniem i pielgrzymki do Mekki. On jest najwyższym punktem na drodze do miejsc świętych. Rano we wszystkich meczetach Baszkirii świąteczny czczenia oraz specjalnej ofiary rytualnej. Następnie w każdym domu położyć na stole, należy obdarzyć kogoś potrzebującego dnia. Często głowa rodziny kupuje na rynku tuszy zwierzęcej: owce, krowy, konia, a część razdelyvaya, dając biednym. Po tym, Baszkirzy są wysyłane do swoich domach, gdzie świąteczny stół chwalić Pana.

Kargat

W prawie wszystkich kulturach jest świętem, które oznacza koniec zimy. Kargath – Bashkir festiwal poświęcony przybycia gawrony. i to się nazywa przetłumaczone z Bashkir ten dzień – „Grachinoye ślubną” W tym dniu dużo zabawy. Ludzie przebierają się w kostiumy, wyjść do wszystkich razem śpiewać i tańczyć. Baszkirzy tradycyjnie urządzone w dzień drzewa wstążki, koraliki, srebro, szaliki. Również należy być przygotowanym i rozszerzany w żywności dla ptaków. Baszkirzy w dzień prosząc o naturze życzliwości, dobrych zbiorów. Uroczystości na ten dzień to nie tylko tańce i pieśni, ale także różne konkursy mężczyzn w sile i zwinności. Zakończono święto soczysty posiłek z lokalnym jedzeniem.

sabantuy

Wiele święta baszkirski powodu sezonowych cykli rolnych lub wypoczynkowego sabantuy Pług – jednym z nich. Odnosi się on do zakończenia prac wiosennych w tej dziedzinie. Ludzie modlą się za dobrych zbiorów i starają się uspokoić bogów. Uroczystości odbywają się na dużych obszarach, gdzie może zebrać całą ludność wsi. Postanowił przyjść do tej rodziny wypoczynkowych. Zabawa obejmuje tradycyjne pieśni, tańce i obrzędy. Również w tym dniu, że zdecydowała się na komiks zapasy, bieg w workach i innych rodzajów zdarzeń. Nagrodą sam mądry i silny – żywych owiec. W tym dniu, należy się uśmiechać i żartować dużo, Baszkirów, istnieją specjalne piosenki, które powołać się na łaskę bogów.

Yyyyn

Jeśli wiele osób baszkirski wakacje pojawiły się pod wpływem innych kulturach, Yyyyn – to oryginalne, bardzo starożytny lud ten urlop. Mówi, że dzień letniego przesilenia. Święto pochodzi ze Zgromadzenia Ludowego, które adresowane wszystkie ważne problemy. Wzięło w nim udział tylko mężczyźni, a później ta tradycja została osłabiona. Na obchody ukształtowanej przez Plac zabaw w kole, gdzie mogli usiąść wszystkich szanowanych ludzi z wioski. Dziś święto przestało być czymś w rodzaju rady narodowej, ale to był odlot, w którym młodzi ludzie udowodnili swoją wartość jako sprawnych, zdolnych i wpływowych członków społeczności. Dla nich przeprowadziła szereg testów. Często podczas Yyyyna decyzje dotyczące przyszłych wesela.

święta

Poza tym, że kraj oznaczony Baszkir świąt narodowych, podczas istnienia w kulturze rosyjskiej pojawiła się tradycja świętowania i świąt narodowych. W dość znanym formacie przechodzi obchody Nowego Roku (1 stycznia), Dzień Obrońcy Ojczyzny, 8 marca, Dzień Zwycięstwa, Dzień Jedności Narodowej. Główna różnica polega na tym menu wypoczynkowego. Baszkirzy bardzo lubią ich kuchni narodowej i tak nawet w takich świeckich, obywatelskiej uroczystości położyć na stole swoją ulubioną potrawę narodową: Kazi (kiełbasa), Gubad, baursak, Belish mięsa.

święta religijne

Baszkirzy – muzułmanie, więc oznaczyć zdarzenia, które są istotne dla tej religii. Na przykład, w Baszkirii już wspomniano świętować Eid i Id al-Adha, a także Mawlid, safari, dzień Arafata i innych. Baszkirski święta pod wieloma względami podobne do tych z podobnych zdarzeń w Tatarstanie, mają bardzo podobne kultur opracowali tradycji religijnych. Różnica polega na czymś więcej niż tylko pieśni, stroje, tańce, że Baszkirzy zachowany charakter narodowy.

Wczasy rodzinne

Od rodziny – jest najbardziej cenne i ważne, to znaczy, że Baszkirzy, istnieje wiele złożonych i unikalnych tradycji obchodzi zdarzenie urodzenia. święta rodzina baszkirski mają długą historię i starannie przepisane obrzędy. Nawet nowoczesne mieszkańcy miasta w dniu ślubu lub narodzin dziecka powrót do korzeni i powtarzanych rytuałów z wielowiekowej historii. Śluby, narodziny, pogrzeby są zawsze oznaczone wszyscy pochodzimy, to znaczy, dzieje 3-4 pokoleń rodziny. Każde święto jest związane z dzisiejsza prezenty, smakołyki, chwalić bogów. Dla każdego z tych zdarzeń, istnieją specjalne kostiumy, wiele specjalnych piosenek i ścisła kolejność działań.