114 Shares 5101 views

Przełączniki elektryczne gazowe: opis, oznaczenie

Z izolacją gazową wyłącznik – w urządzenie przełączające, które powszechnie stosuje się w instalacjach elektrycznych o klasie napięcia od 6 do 220 kV. W gazie elektrycznego (sześciofluorek siarki) służy jako izolacyjny i łuku gaśniczego urządzenia. Reprezentuje on nieaktywny chemicznie nieszkodliwe niepalnego gazu, który ma doskonałą przewodność cieplną i opór elektryczny. Zalety gazu elektrycznej jest fakt, że nie wymaga tak oleju transformatorowego, opieka ma szkodliwy wpływ na konstrukcję urządzenia (przy normalnym użytkowaniu) bez starzenia, i, między innymi, jest stosunkowo niska.


Przełącznik sześciofluorek siarki obejmuje rozerwanie urządzenie, które charakteryzuje się prostą budową i małych rozmiarach. gaszenie łuku odbywa się z kilkoma przerwami i szybko. Rozważmy teraz, na jakiej podstawie gaszenie łuku w maszynie i jej cech konstrukcyjnych. Siarka wyłącznik Heksafluorek zawiera trzy bieguny. Każdy z nich jest hermetyczny pojemnik metalowy, który jest wypełniony sprężonym pod ciśnieniem 0,6 MPa sześciofluorku siarki. Każdy biegun znajduje się urządzenie avtopnevmaticheskoe do gaszenia łuku.

Zalety elektrycznych przełączników gazu:

– możliwość stosowania w instalacjach elektrycznych publicznego i prywatnego egzekwowania wszystkich klasach napięcia;

– niezawodność i prostota konstrukcji;

– duży zasób przełączania sieci trakcyjnej;

– dobrą zdolność wyłączania;

– wysoki wskaźnik odpowiedzi;

– pożaru lub wybuchu;

– mała waga i kompaktowe wymiary.

wyłącznik sześciofluorku siarki ma kilka wad:

– Wymagania jakościowe dla gazu elektrycznej;

– stosowanie specjalnego wyposażenia, które jest niezbędne do okresowej konserwacji urządzeń przełączania;

– w trakcie działania urządzenia postaci szkodliwych substancji do ciała ludzi – fluorki.

Jednak pomimo tych wad, przełączniki tego typu stanowią poważną konkurencję rozdzielnicy oleju i powietrza.

Rodzaj izolacji gazowej urządzenie zaprojektowane do pracy w bardzo trudnych warunkach środowiskowych i pogodę. Przykładowo, przełączniki (110 kV) gazu elektrycznej zdolnego do pracy w temperaturach od -35 do +40 stopni Celsjusza, może być instalowane na wysokości ponad tysięcy metrów nad poziomem morza. Podczas pracy tych urządzeń odbywa się cykle i włączyć urządzenie. Kiedy przełącznik działający w znamionowej wartości prądu (2000 A), to jest w stanie przeprowadzić należy koniecznie wyłączyć 6000 razy i w nagłych sposób przechodzi przez nią, zazwyczaj prąd zwarciowy i urządzenie zdolne do wykonywania się tylko 400 cykli. Przełącznik sześciofluorku siarki (35 q) prądzie znamionowym większym niż w przypadku urządzeń mających na 110 kW, to 3150 A i znamionowe prądu – 50 kA. Urządzenia te przeznaczone są do najbardziej off peak – 127,5 kA.

Podsumowując, możemy dodać, że powietrze i obieg oleju wyłączniki stopniowo ustępować rozdzielnicy i próżni w izolacji gazowej. Można to wytłumaczyć różnymi charakterystykami łukowe gazu i podciśnienia, a także zwiększone bezpieczeństwo pracy urządzenia.