281 Shares 8825 views

Zapalenie spojówek u dzieci. Diagnoza i profilaktyka

Zapalenie spojówek – zapalenie oczu, dość powszechne dolegliwości, w szybkim tempie i dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych. Jego przyczyny mogą być różne, tak aby zdiagnozować chorobę i zalecić leczenie powinno być lekarzem.


W zależności od rodzaju patogenu, może to być:

  • alergiczny

  • wirusowy

  • bakteryjny

Objawy zapalenia spojówek

Typowe objawy sugerujące zapalenie spojówek u dzieci (i dorosłych), to zaczerwienienie oka, światłowstręt i łzawienie. Wzrosła

Poza tym, nie ma dowodów, aby zidentyfikować rodzaj choroby.

alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek u dzieci objawia się w odpowiedzi na ekspozycję na alergen. Charakteryzuje się umiarkowanymi łzawienie, wpływa zarówno na oczy i, co do zasady, silne uczucie swędzenia (dziecko nieustannie drapie oczy). Często alergiczne zapalenie spojówek towarzyszy katar i kichanie.

Przed rozpoczęciem leczenia zapalenia spojówek u dzieci, w tym przypadku konieczne jest, aby usunąć przyczynę, czyli do identyfikacji alergenu i zatrzymać jego skutków. Następnie trzeba wziąć kurs antyalergiczne narkotyków i „wsparcie” Oko za zakropleniu kropli do oczu zawierających kortekosteroidnye hormony.

Należy pamiętać, że te krople do oczu szybko zmniejszyć stan zapalny, ale osłabiać zdolność organizmu do zwalczania infekcji bakteryjnych , więc prawidłowa odpowiedź na pytanie „niż w leczeniu zapalenia spojówek u dzieci” może dać lekarzowi.

wirusowe zapalenie spojówek

Czynniki wywołujące wirusowe zapalenie spojówek mogą być różne wirusy: adenowirus, wirus grypy, opryszczki. W tym przypadku, zapalenie spojówek u dzieci mogą wystąpić ostre choroby układu oddechowego, albo bezpośrednio po nim.

Cechą charakterystyczną jest to bardzo silne łzawienie oczu, często dotyczy tylko jednego oka. Leczenie powinno odbywać się pod nadzorem specjalisty, ponieważ nie ma jednolitego sposobu narażenia na wirusy. Ponadto, infekcja wirusowa, z powodu osłabienia organizmu, można łatwo dołączyć bakteryjne.

bakteryjne zapalenie spojówek

Paciorkowce, gonokoków, gronkowce i pneumokoki powodują rozwój bakteryjne zapalenie spojówek, która charakteryzuje, może najpoważniejszych przejawów. On towarzyszy nagromadzenie wydzieliny ropnej w kącikach oczu i rzęs. Dotyczy obu oczu, obrzęk powiek, dziecko jest zainteresowane, jest kapryśna, często przeciera oczy dłońmi. W cięższych przypadkach może masz gorączkę kilka. Starsze dzieci skarżą się na uczucie pieczenia lub „uczucie piasku” w oczach.

Leczenie zapalenia spojówek u dzieci w tym przypadku należy również powołać lekarza. Zwykle maści i krople zawierające antybiotyki o szerokim spektrum działania.

Należy również specjalne traktowanie oczu za pomocą ziół lub roztworu herbaty. To musi produkować gazy (nie bawełna) tampony, rozliczeń śluzu z oczami dziecka przejść z zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Dla każdego oka należy użyć osobnego wacika.

Zapobieganie zapaleniu spojówek u dzieci

  1. Jeśli dziecko podatnego na alergiczne zapalenie spojówek, konieczne jest, aby wyeliminować jego przyczyny. Gdy alergen nie jest oczywiste, że jest to konieczne, aby usunąć z pokoju dziecka wszystkich potencjalnych patogenów alergii – dywany, ciężkie zasłony, koce Baranki, roślin. Dobry efekt podano częste wietrzenie i regularne czyszczenie pomieszczenia.

  2. Konieczne jest nauczenie dziecka elementarnych zasad higieny osobistej i odzwyczaić dotykowych oczy dłońmi.

  3. Wirusowe i bakteryjne zapalenie spojówek odnosi się do licznych chorób wysoce zakaźne. Dlatego chore dziecko powinno być izolowane od zdrowych dzieci.

  4. Zapalenie spojówek u dzieci mogą być traktowane łatwiej niż wcześniej zdiagnozowane, więc stan oczu dziecka muszą być traktowane z ostrożnością.