854 Shares 9027 views

Tuleja termokurczliwa: typy, właściwości, przeznaczenie. Film termokurczliwy

Polietylen jest jednym z najbardziej popularnych materiałów stosowanych jako opakowanie. Jest stosowany w przemyśle, w przemyśle, w sektorze handlu, a oczywiście bez prostych gospodyń domowych. W każdym przypadku jest stosowana odpowiednia forma tego materiału. Może to być paczka, tkanina filmowa i pierwsza tuleja. Na przykład, z punktu widzenia wartości roboczej, termokurczliwa tuleja polietylenowa jest szczególnie widoczna, co może być wykorzystane zarówno jako podstawa do przechowywania produktów, jak i jako środek ochronny.


Cel i zakres folii termokurczliwej

Główną funkcją tego materiału jest zapewnienie szczelności produktu. Materiał zapobiega negatywnym czynnikom środowiskowym, pozwalając oryginalnemu produktowi zachować jego oryginalne właściwości. Można powiedzieć, że ogromny wybór materiałów opakowaniowych rozwiązuje takie problemy, wśród których znajduje się szeroki zakres konwencjonalnych polietylenu. Jednakże tuleja termokurczliwa wyróżnia się zdolnością mocowania się do obiektu magazynowego, co pozwala na maksymalizację przestrzeni magazynowej podczas transportu. Gdzie jest to rozwiązanie częściej używane? Przede wszystkim są to przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i sprzedażą produktów spożywczych. W przypadku wyrobów z segmentu chemii gospodarstwa domowego, wyrobów drukarskich, materiałów piśmiennych i niektórych rodzajów materiałów budowlanych konieczne jest również opakowanie hermetyczne i gęste.

Odmiany

Wszystkie materiały termokurczliwe folii można podzielić na trzy klasy w zależności od rodzaju surowców. Są to produkty z polichlorku winylu (PVC), polietylenu (PVD) i płótna poliolefiny (POF). Natychmiast muszę powiedzieć, że folia termokurczliwa PVC jest najczęstsza, ponieważ utrzymuje wystarczający poziom szczelności, aby przechowywać większość produktów spożywczych, ale jednocześnie nie koliduje z procesami wymiany gazu. Właściwie, w tej zdolności leży główna różnica między poliwinylchlorek i poliolefinę. Materiały z PF spełniają także potrzeby producentów wyrobów wrażliwych na działanie powietrza, ale nie dopuszczają do przenikania do nich żadnych gazów.

Znacząco różni się już w innych cechach i klasycznym materiale polietylenowym. Często służy do przechowywania grup towarów – na przykład opakowań z kilkoma butelkami lub wiązką arkuszy papieru. Ta folia termokurczliwa charakteryzuje się odpornością mechaniczną, wytrzymałością na rozciąganie i trwałością.

Charakterystyka

Parametry wymiaru są jednym z głównych kryteriów wyboru tego produktu, jeśli są odpowiednie dla innych cech. W ten sposób folia poliolefiny jest produkowana przez rolki o szerokości 25 do 90 cm, przy czym skok 5 cm na ogół. Jeśli chodzi o grubość, w tym przypadku zmienia się ona w zakresie 12-25 μm. Długość rolek może wynosić 1250 m. Zwykłe uzwojenie domów nie jest mniejsze niż 650 m. Tuleja termokurczliwa z polichlorku winylu do pakowania ma mniejszą liczbę rozmiarów. Na przykład w szerokości takiego płótna rzadko przekracza 60 cm, a długość 750 m. Folia PVC różni się jednak grubością, osiągając już 30 mikronów. Materiały polietylenowe mają w przybliżeniu ten sam wymiar. Zwykle średnia ważona jest w zakresie 5-10 kg, jeśli chodzi o rolki przemysłowe.

Właściwości operacyjne

Chociaż istnieją pewne różnice w właściwości różnych materiałów kurczliwych, podstawowe cechy mają takie same. Obejmują one optymalne wskaźniki oporu mechanicznego, bezpieczeństwa higienicznego i sanitarnego, braku rozciągania, a także bezwładności chemikaliów. Warto zauważyć i lekkie zdolności przesyłowe, które ma tuleję przezroczystą, przeznaczone do pakowania żywności. Ale główną cechą, która oddziela materiały termokurczliwe od ogólnego segmentu, jest zdolność do optymalnego postrzegania produktu. Kurczenie się średnio wynosi 40-50%, pod warunkiem prawidłowego dobrania parametrów obróbki cieplnej.

Technika kurczenia

W celu przeprowadzenia wymienionej funkcji obróbki cieplnej, w której wstęgę redukuje się, stosuje się specjalne aparaty. Może to być sprzęt automatyczny lub półautomatyczny przeznaczony do pracy z produktami o określonej wielkości. Ponadto agregaty są dzielone na modele tunelu i komory. To oddzielenie określa zdolność technologii do pracy w różnych trybach pod względem usługi online lub seryjnej. Podczas wykonywania tej funkcji, gorące strumienie powietrza są nakładane na tuleję kurczliwą. W rezultacie tkanina robocza kurczy się i całkowicie przyjmuje kształt opakowania. Co więcej, każda maszyna posiada również dodatkowe opcje, które zmniejszają operatorów rutynowych prac. Na przykład obejmuje to funkcję cięcia rolki.

Ile rękaw jest skurczony?

Specyficzne ceny materiału kurczliwego są określone na podstawie wielkości, parametrów technicznych i obecności specjalnych właściwości folii. W takim przypadku nie zawsze producenci produkują partie w określonym formacie. Na przykład praktykuje się malowanie na gramaturze wymaganej przez klienta. Standardowa folia termokurczliwa jest dostępna na rynku średnio 150-200 rubli na kilogram. Ciężkie bułki wielkoformatowe kosztują średnio 3-4 tys. W przypadku 25-30 kg. Ale takie tomiki należą do stron przeznaczonych do potrzeb przemysłowych.

Wnioski

Technologia kurczenia się kurzu znacznie zwiększyła skuteczność stosowania materiałów opakowaniowych. Pozwala to zminimalizować przestrzeń zajmowaną przez duże partie towaru, a jednocześnie zachować niezbędny poziom zabezpieczeń. Jednocześnie zapewnia się elastyczność w zakresie dostarczania różnych formatów. Nowoczesna folia termokurczliwa jest dostępna z różnymi parametrami w szerokości, długości i grubości. Jeśli weźmiemy pod uwagę możliwości nadawania taśm filmowych o szerokim spektrum właściwości użytkowych, możemy mówić o uniwersalności tego materiału. Istnieją jednak pewne ograniczenia w stosowaniu folii kurczliwej. Na przykład taki materiał nie może być używany do konserwacji ostrych i przekłuwających produktów, które nie mają powłoki ochronnej. Istnieją także pewne ograniczenia w zakresie możliwości stosowania tego samego polichlorku winylu w różnych temperaturach. Ale te ograniczenia producentów starają się wyeliminować, nadając filmowi dodatkowe funkcje.