384 Shares 8086 views

Największa jaszczurka na świecie. Ciekawe fakty dotyczące jaszczurki

Czy wierzysz w istnienie smoków? Jeśli nie, przeczytaj nasz artykuł. Może to potrząśnie twoim zaufaniem. Faktycznie, na odległej wyspie Komodo, jest tak duża jaszczurka, że mieszkańcy z pewnością nazywają smoka. I nie tylko lokalne. Nazwa "smok Komodsky" jest naukowa, jest wykorzystywana przez profesjonalistów.


O tym, jak żyją największe jaszczurki świata, dowiesz się od naszego materiału.

Historyczne tło

Po raz pierwszy te giganty zostały odkryte w 1912 roku na wyspie Komodo. Łatwo zgadnąć, co jest z tym związane, co nazywa się dużą jaszczurek.

Od tego czasu istoty te są przedmiotem badań naukowych. Naukowcy uznali, że historia ewolucji tego gatunku jest związana z Australią. Od historycznego przodka, rodzaj Varanus rozdzielił się około 40 milionów lat temu i wyemigrował do tego odległego kontynentu. Przez pewien czas giganci mieszkali w Australii i pobliskich wyspach. Później, z różnych powodów, jaszczurki zostały spychane na wyspy Indonezji, gdzie się osiedliły. Naukowcy sugerują, że jest to spowodowane zmianą ulgi i aktywności sejsmicznej. Wyspa Komodo ma również pochodzenie wulkaniczne. Warto zauważyć, że migracje krwiożerczych olbrzymów na wyspy uratowały wielu przedstawicieli australijskiej fauny od całkowitej zagłady. Duża jaszczurka opanowała nowe terytoria i dominuje tam do tej pory.

Wygląd

Jakie rozmiary można uzyskać przez monitor firmy Komodo? Trudno sobie wyobrazić, ale jaszczurka Komodo jest porównywalna do wielkości młodego krokodyla.

Naukowcy mierzyli w próbce 12 osób i opisali swoje zewnętrzne cechy. Badane jaszczurki osiągnęły długość 2,25-2,6 metra, a ich waga wynosiła 25-59 kilogramów. Wskaźniki te są jednak średnie. Wiele udokumentowanych przypadków zostało udokumentowanych i opisanych. Długość jaszczurek osiąga 3 i jeszcze więcej metrów, a największa spośród znanych okazów ważona jest więcej niż półtora centa.

Skóra monitora jest ciemnozielona, szorstka, często pokryta małymi, żółtawymi plamkami i skórzanymi luźnymi skórzanymi nasadami. Zwierzęta te mają silną sylwetkę, silne krótkie łapy z ostrymi pazurami. Potężne szczęki z dużymi zębami na pierwszy rzut oka wydają w tym zwierzę drapieżnikowi. Kończy obraz długiego i poruszającego się rozwidlonego języka.

Funkcje widoku

Pomimo imponującego rozmiaru i pozornego osłabienia, jaszczurka smoka jest doskonałym pływakiem, biegaczem i wspinaczem. Jaszczurki Komodo doskonale wspinają się po drzewach, mogą pływać nawet do sąsiedniej wyspy, a na krótkich dystansach od nich nie można uciec od potencjalnej ofiary.

Komodo Varan to nie tylko doskonały taktyk, ale także genialny strateg. Jeśli ten drapieżnik zwróci uwagę na zbyt dużą ofiarę, może użyć nie tylko brutalnej siły. Varan może czekać, może przez wiele tygodni przeciągać na śmiertelną bestię, przewidując zbliżającą się ucztę.

Jak żyją Smoki Naszych Dni

Duża jaszczurka nie lubi wspólnoty krewnych i unika ich. Warangory prowadzą do samotnego stylu życia i mają podobny kontakt tylko w sezonie godowym. Te kontakty nie ograniczają się wyłącznie do przyjemności. Samce prowadzą krwawe bitwy między sobą, kwestionując prawa kobiet i terytoriów.

Ci drapieżcy prowadzą codzienne życie, spać w nocy i polować o świcie. Podobnie jak inne gadki, jaszczurki Komodo są zimnokrwiste, nie tolerują zmian temperatury. I od spowitego słońca zmuszanego do ukrycia się w cieniu.

Narodziny Smoka

Wiele ciekawych faktów dotyczących jaszczurek wiąże się z kontynuacją gatunku. Po krwawej walce, która często kończy się śmiercią jednego z bojowników, zwycięzca otrzymuje prawo do tworzenia rodziny. Stałe rodziny te zwierzęta nie tworzą, w roku powtarza się rytuał.

Zwycięzca wybiera około dwudziestu jajek. Ochroni sprzęgło około ośmiu miesięcy, tak że małe drapieżniki czy nawet najbliżsi krewni nie ukradli jaj. Ale od urodzenia dzieci smoka są pozbawione matczynego uczucia. Wylęganie, są one jeden na jednego z surową rzeczywistością wyspy i na początku przetrwać tylko ze względu na zdolność do ukrycia.

Różnice między jaszczurami różnej płci i wieku

Demor fizm seksualny w tych istotach nie jest zbyt wyraźny. Duże rozmiary są związane z smokami obu płci, ale mężczyźni są nieco więksi i masywniejsi niż kobiety.

Dziecko rodzi się niepozornie, co pomaga ukryć się przed drapieżnikami i głodnymi krewniakami. Dorastając, duża jaszczurka staje się nasycona barwą. Młody wzrost ma jasne plamy na jasnozielonej skórze, która zanika z wiekiem.

Polowanie

Jeśli interesują Cię fakty dotyczące jaszczurki, problem ten wymaga najbardziej starannego badania. Na wyspach olbrzymich jaszczurek nie ma naturalnych wrogów, można je bezpiecznie nazywać górnym ogniwem łańcucha pokarmowego.

Warren poluje na prawie wszystkich sąsiadów. Nawet atakują bawoły. Archeolodzy, którzy ustalili, że kilka tysięcy lat temu wyspy zamieszkiwały krasnoludy słonie, nie wykluczają, że to niektóre gatunki dużych jaszczurek, związane z nowoczesną jaszczurką Komodo, które spowodowały ich całkowite wyniszczenie.

Nie unikajcie jaszczurki i padliny. Cieszą się, że są zatopieni przez zatopionych podwodnych mieszkańców morskich lub zwłok zwierząt lądowych. Kanibalizm jest zjawiskiem powszechnym.

Współczesne olbrzymy prowadzą do samotnego życia, ale polowanie może spontanicznie zbłądzić w stwory krwiożercze. A gdzie ich potężne mięśnie, zęby i pazury są bezsilne, używają bardziej wyszukanych broni, które zasługują na szczególną uwagę.

Trucizna

Specyfika zachowania tych niesamowitych stworów jest od dawna znana. Naukowcy odkryli, że jaszczurki czasami ugryzą ofiarę, a następnie wędrują po niej, nie wykazując agresji. Nieszczęsne zwierzę nie ma szans, osłabia i powoli umiera. Kiedy było przekonanie, że przyczyną szybkiego rozprzestrzeniania się śmiertelnego zakażenia jest patogenna mikroflora, która osadza się w jamie ustnej jaszczurki podczas jedzenia padliny.

Ostatnie badania dowiodły jednak, że ta istota ma gruczoły oddechowe. Zatrucia monitora nie jest tak silny jak niektóre węże, nie można go natychmiast zabić. Ofiara umiera stopniowo.

Nawiasem mówiąc, warto wspomnieć o jeszcze jednej płycie. Monitor Komodo jest nie tylko największą jaszczurką na świecie, ale także największym szkodliwym stworzeniem.

Niebezpieczeństwo dla ludzi

Status rzadkich gatunków i wspomnienie w Czerwonej Księdzie podnosi kwestię tego, kto jest bardziej niebezpieczny dla kogo. Smoki Komodów są rzadkimi gatunkami, polowanie na nie jest zabronione.

Ale nie trzeba liczyć na wzajemny pacyfizm. Istnieją przypadki ataków nakazów na ludzi. Jeśli nie pójdziesz do szpitala na czas, w którym pacjent otrzyma złożone leczenie, zneutralizuje truciznę i wprowadzi antybiotyk, ryzyko wystąpienia zgonu jest wysokie. Szczególnie niebezpieczne jaszczurki dla dzieci. Często naruszają ludzkie zwłoki, w wyniku których tradycyjnie na wyspie jest ochrona grobów betonowymi płytami.

Ogólnie rzecz biorąc, człowiek i największa jaszczurka na świecie współistnieją w spokoju. Na wyspach Komodo, Rincha, Gili Motang i Flores organizowane są unikalne parki, w których co roku wielu turystów podziwia niezwykłe i niesamowite gady.