474 Shares 923 views

Ciekawa książka dla nastolatków. Lista ciekawych książek dla nastolatków

Ciekawa książka dla nastolatków – co to powinno być? A co powinna przynieść jej młodemu czytelnikowi? Z pomocą naszego artykułu możesz odpowiedzieć na te pytania, a także wybrać dobrą i ciekawą książkę do czytania Twojego dziecka.

Znaczenie książek w kształtowaniu osobowości dziecka

Musimy przyznać, że kilka dekad temu trudno było dla nastolatków oderwać się od czytania książek czy czasopism naukowych. Dzieci dobrowolnie odwiedzały biblioteki, czytały w domu, na ulicy, a nawet na przerwach, a także na lekcjach. Dla wielu uczniów było to kwestią honoru, aby uzyskać interesujące książki do czytania.

Dwudziestego pierwszego wieku nastolatki, niestety, potrzebują jedynie internetu i gier komputerowych. Dla sprawiedliwości należy powiedzieć, że nie wszystkie, ale większość z nich. A wielu współczesnych uczniów nawet nie wiedziało, jak to zachować i przeczytać zwykłą papierową książkę. Rodzice są winni w takiej sytuacji. Przecież są one zobowiązane od dzieciństwa, aby zaszczepić dziecko miłość do czytania fikcji, chęć uczenia świata wokół we wszystkich jej szczegółach.

Warto zauważyć, że nastolatek (11-12 do 16-17 lat) jest najważniejszym okresem rozwoju osobowości osoby. W tym momencie człowiek powinien przeżywać wiedzę i doświadczenie. I w młodości, że w umyśle powstają stabilne algorytmy i normy prawidłowego zachowania w naszym świecie.

Ważną rolę w tym procesie odgrywa literatura, którą czyta dziecko. Ciekawa książka dla nastolatków powinna nie tylko zaspokoić ich ciekawość. Musi także uczyć i wykształcić czytelnika. Dlatego wybór książek dla dzieci powinien być traktowany bardzo poważnie.

Lista ciekawych książek dla nastolatków

Postaramy się pomóc rozwiązać ten problem. Poniżej znajduje się lista 20 najbardziej użytecznych i interesujących (w naszej opinii) prac dla dziecka. W niej można znaleźć zarówno klasyczne, jak i interesujące nowoczesne książki dla nastolatków:

 1. "Dzieci kapitana Grantu" (Jules Verne).
 2. "Biały Fang" (Jack London).
 3. "Jeździec bez głowy" (Mine Reed).
 4. "Przygody Alicji" (Kir Bulychev).
 5. "451 stopni Fahrenheita" (Ray Bradbury).
 6. "Mały Książę" (Antoine de Saint-Exupery).
 7. "Alicja w Krainie Czarów" (Lewis Carroll).
 8. "Tajemnicza wyspa" (Jules Verne).
 9. "Piętnaścieletnia kapitan" (Jules Verne).
 10. "Zagubiony świat" (Arthur Conan Doyle).
 11. "Harry Potter", seria książek (Joan Rowling).
 12. "Strach na wróble" (Vladimir Zheleznikov).
 13. "Nigdy nie marzyłeś" (Galina Shcherbakova).
 14. "Czekolada Wojna" (Robert Cormier).
 15. "Zanim upada" (Lauren Oliver).
 16. "Złodziej Cienia" (Mark Levy).
 17. "Złapacz w Żyto" (Jerome Sellinger).
 18. "To" (Stephen King).
 19. "Wskaźnik przeżycia dla nastolatków" (Snider Dee).
 20. "Księżniczka Pamiętnik" (Meg Cabbott).

Oczywiście lista ta nie jest wyczerpująca, ciekawa i zabawna, oczywiście o wiele więcej. Ale my, niestety, są ograniczone przez ramy tego artykułu. Chciałbym również zauważyć, że przy wyborze książki dla nastolatka rodzice muszą zwracać dużą uwagę na jego jakość i treść. Przecież drugi produkt na rynku nowoczesnych książek jest czymś więcej niż wystarczająco.

Ciekawe książki dla nastolatków

Nie ulega wątpliwości, że interesy młodych mężczyzn i kobiet w okresie dojrzewania są nieco inne. Dlatego przy wyborze książek dla Twojego dziecka należy wziąć pod uwagę nie tylko czynnik wiekowy, ale również czynnik płci. Chłopcy z pewnością będą lubią przygodowe książki (fantasy dla nastolatków, w tym). Ale dziewczyny są bardziej zainteresowane książkami o romantycznej historii – o rycerzach i księżniczkach.

Niemniej jednak wszystkie te różnice są raczej arbitralne i są narzucone głównie przez stereotypy edukacji na temat płci . W rzeczywistości nie ma wyraźnej granicy między literaturą dla chłopców i dziewcząt. Młoda dziewczyna może również zainteresować fantastyczną powieścią, a młodzi mężczyźni z kolei potrafią narysować ciekawe książki o miłości nastolatków i ich relacji.

Ale jeśli dziecko jest nastolatkiem, możesz spokojnie wybrać dla niego jeden z fascynujących dzieł Julesa Verne, Louisa Bussenarda czy Main Reed. Podobnie jak chłopcy i przygód detektywi Arthur Conan Doyle czy epicka powieść "Władca pierścieni" Johna Tolkiena.

Ciekawe książki dla nastolatków

Miłość i romans – to właśnie dziewczyny szukają w fikcji. W końcu takie książki pomagają młodej pani zrozumieć jej osobiste uczucia i zmartwienia.

Od klasyków po dziewczynkę można zaproponować tak piękne dzieła sowieckie, jak "Scarecrow" czy "ty i nie marzysz". Wśród współczesnych autorów, Galina Gordienko napisała dość zabawne książki dla nastolatków. W swoich pracach jest absolutnie wszystko: zarówno romans, przygoda, a nawet mistycyzm!

Z literatury przygodowej można zaprosić dziewczynę do zapoznania się z jedną z prac Kira Bulychev, która mówi o niezwykłej dziewczynie Alice. Co więcej, w utworach tego autora jest miejsce nie tylko dla przygód, ale także dla prostych i dobrych ludzkich uczuć – życzliwość, miłość i oddanie.

"Mały Książę" – książka dla dzieci i dorosłych

Ta wspaniała i ciekawa książka dla nastolatków została opublikowana w 1943 roku. Więc nie zrozumiesz od razu, dla przedstawicieli jakiej grupy wiekowej został napisany przez autora – dla dorosłych lub dla dzieci. Chociaż, prawdopodobnie, zarówno dla innych, jak i dla innych.

Opowieść o spotkaniu wojskowego pilota z niezwykłym chłopcem z odległej planety – małym księciem. Książka zawiera rysunki samego autora – Antoine de Saint-Exupery, które cudownie wypełnia narrację. Książka mówi, że każda dorosła była kiedyś dzieckiem. A przecież to jest odosobnienie lojalności i oddania, gdyż najbardziej znany cytat z pracy Exupery "Mały Książę" jest następujący: "Jesteśmy odpowiedzialni za tych, którzy oswajali."

Fantastyczny spacer Alicja w Krainie Czarów

Kolejną słynną klasyczną pracą dla dzieci jest "Alicja w Krainie Czarów", napisana przez angielskiego pisarza i naukowca Lewisa Carrolla w 1864 roku. To wspaniała książka dla dziewcząt i chłopców. Wielu dorosłych takich jak ona. Ta fantastyczna historia jest uważana za standard w gatunku absurdu. Jest wypełniona aluzjami, subtelnym humorem, a nawet filozofią.

Cała fabuła jest dość niezwykła: dziewczynka Alice, ścigająca Białego Królika, wpada do głębokiej dziury. W tym przypadku dziewczyna jest kilkakrotnie mniejsza. Tam, podziemia, Alice poznaje dziwnych mieszkańców bajkowego świata: Caterpillar, Sonia, Cheshire Cat, Księżna i inni.

Książka "Alicja w Krainie Czarów" w dużym stopniu wpłynęła na dalszy rozwój kultury angielskiej i światowej. Ta twórczość jest wciąż inspirowana przez wielu innych pisarzy, artystów, muzyków i twórców filmów. Powstało wiele interpretacji "Alicji", zarówno w muzyce, jak iw kinematografii.

Wróżkowy świat Harry Potter

Najpopularniejszy współczesny epicki, bez wątpienia, jest seria powieści o Harrym Potterze. Jej autorem jest angielska pisarka Joan Rowling, która ostatnio była zwykłą, nieznaną gospodynią domową.

Ta historia mówi o Hogwarcie – bajkowej szkole, gdzie uczą magii i czarów. Nauczyli się trzech nierozłącznych przyjaciół – Harry'ego Pottera, Rona Weasleya i Hermiony Granger, którzy walczą z mrocznymi siłami zła. Ta książka ma wszystko, czego potrzebuje nastolatek: ekscytująca historia, magia i przygoda, walka między dobrem a złem, miłość, przyjaźń i oddanie.

Podsumowując …

Tak więc ciekawa książka dla nastolatków powinna być nie tylko fascynująca, ale również pouczająca. Musi wychowywać dziecko, kształtować normy postępowania w społeczeństwie. Dlatego rodzice powinni być traktowani poważnie i odpowiedzialnie w wyborze książek dla swoich dzieci. Mamy nadzieję, że lista interesujących książek przedstawionych w tym artykule pomoże rodzicom poradzić sobie z tym trudnym zadaniem.