462 Shares 7616 views

Konsulat Uzbekistanu w Moskwie: adres, władza, pomoc konsularna

Konsulat Uzbekistanu w Moskwie, a także inne organy państwowe stosunków zewnętrznych, ma pewne zadania i uprawnienia. Artykuł szczegółowo opisuje główne funkcje tej instytucji i jej strukturę.


Władze: konsulat i ambasada

Jednym z ważnych organów państwowych regulujących różne kwestie polityki zagranicznej jest ambasada państwa. Pytania i problemy wynikające z osób fizycznych i prawnych są rozstrzygane w konsulacie kraju. Różnica między tymi dwoma instytucjami polega na tym, że: po pierwsze, ambasady rozwiązują światowe kwestie polityczne, gdy jako konsulaty są wezwani do pomocy swoim bliźnim, jeśli mają różne trudności w obcym kraju; Po drugie, na terytorium jednego państwa, mianowicie w stolicy, może być tylko jedna instytucja ambasady, konsulaty działają również w całym kraju, w każdym regionie. Konsulat Uzbekistanu w Moskwie nie jest jedynym, otworzyło się kolejne centrum pomagania bliźnim obywatelom w Akademii Nowosybirskiej.

Lokalizacja ambasady i konsulatów

Oficjalny przedstawiciel dyplomatyczny władz Republiki Uzbekistanu znajduje się w obszarze Yakimanka, w drugiej ulicy Kozaków. Pas Pogorelskiego jest samym centrum stolicy Rosji, a przez nią przechodzą trzy główne budynki państwowe Uzbekistanu: główna ambasada kraju, konsulat i gość ambasady. Od niedawna mały plac między ulicami Bolshaya Polyanka i 1-ga Kazachiy pereulok został przemianowany na cześć zmarłego przywódcy Republiki Uzbekistanu. Przez prawie 25 lat prezydent Karimov był pierwszym niezmiennym szefem państw, dzięki swoim usługom, ten kraj osiągnął nowy poziom gospodarki.

Wielu tubylców z Uzbekistanu, przybywających do Rosji, osiedla się tutaj i decyduje się na zawsze. Kiedy pojawiają się pytania dotyczące zmiany obywatelstwa z Uzbekiem do Rosji, konsulat Uzbekistanu przychodzi do pomocy. W Moskwie adres ambasady i konsulatu jest taki sam: oba budynki znajdują się na Pogorelsky Lane, naprzeciw siebie.

Inny oddział konsularny znajduje się w mieście akademickim Rosji, Nowosybirsku, na ulicy. Uniwersytet Państwowy w Lomonosov w Moskwie. Obywatele Uzbekistanu przebywający na terytorium Federacji Rosyjskiej przyjeżdżają do konsulatów, aby rozwiązać kwestie związane z przygotowaniem różnych dokumentów, wiz i pozwoleń.

Konsulat Uzbekistanu w Moskwie: władza i struktura

Konsulat jest organem, który częściowo reguluje stosunki zewnętrzne państwa i znajduje się na terytorium innego państwa za zgodą tego ostatniego. Konsulaty mają pewne uprawnienia i mają szereg zadań mających na celu poprawę jakości stosunków międzynarodowych, jak również pomoc i wspieranie współobywateli.

Prawa i przywileje służby konsularnej Republiki Uzbekistanu są ściśle regulowane w umowach między obu krajami: Rosją i Republiką Uzbekistanu. Oto główne przepisy immunitetu, które instytucja ta posiada:

  • Prawo do używania godła państwowego i bandery;
  • Zwolnienie z podatków na lokalach;
  • Nienaruszalność dokumentów archiwalnych;
  • Wolność stosunków między konsulatem a jakimkolwiek innym krajem, w tym sam Uzbekistan.

Ważne jest, aby zrozumieć, że urzędnicy konsularni nie mają specjalnych przywilejów, a szef departamentu konsularnego, zwany często konsulatem, nie jest najwyższym organem. Specjalne uprawnienia dyplomatyczne przysługują jedynie ambasadorowi i jego bliskim współpracownikom.

Główne funkcje

Były szef Republiki Uzbekistanu, prezydent Karimov, w 2010 r., Podpisał specjalne porozumienie z rosyjskim prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem, który obecnie jest głównym dokumentem wskazującym wyraźne granice działalności konsulatu i ambasady. Jakie są główne cele tej instytucji?

Po pierwsze, ochrona interesów naszego państwa i promowanie rozwoju przyjaznych stosunków międzynarodowych w zakresie gospodarki, handlu, nauki i kultury. Druga funkcja wykonywana przez konsulat Uzbekistanu w Moskwie polega na obsłudze i konsultowaniu osób fizycznych i prawnych w różnych sprawach, począwszy od uzyskania wiz i wydawania paszportu lub pomagania w zmianie obywatelstwa na inny.

Pomoc konsularna

Każdy obywatel Uzbekistanu ma prawo korzystać z bezpłatnych konsultacji świadczonych przez służby konsularne. Ambasada Republiki Uzbekistanu w Federacji Rosyjskiej stawia sobie za cel pomoc i wsparcie swoich obywateli w każdym problemie.

Ze względu na fakt, że w Rosji jest tylko dwa departamenty konsularne, wielu Uzbeków musi przybyć do stolicy, aby rozwiązać różne problemy. Najbardziej popularnymi powodami ubiegania się o pomoc w departamencie konsularnym są przywrócenie utraconego paszportu, uzyskanie zaświadczenia o powrocie do ojczyzny historycznej, wydawanie zezwoleń na podróż do krajów wymagających wiz, pisanie dzieci do paszportu, a także pomoc w uzyskaniu wyjścia z obywatelstwa Uzbekistan.

Podobnie jak w innych departamentach konsularnych, istnieje system specjalnych płatności: podczas wystawiania dokumentów, zezwoleń lub certyfikatów będziesz musiał płacić pewien podatek, w zależności od dokumentu, który chcesz otrzymywać. Tak więc, na przykład, aby opuścić obywatelstwo uzbeckie w kasie, muszą oni zapłacić podatek w wysokości dokładnie 100 USD, a jeśli nie ma rachunków za dolara, nie jest to problem. W następnym oknie można wymienić ruble dla amerykańskiej waluty według kursu ustalonego przez pracowników konsulatu lub ambasady.

Jak wygląda ambasada od wewnątrz?

Budynek Ambasady Republiki Uzbekistanu, w porównaniu z innymi, zajmuje ogromne terytorium i jest uważany za jeden z najpiękniejszych. Wygląda bardzo modna, ozdobiona odpowiednimi atrybutami: flagi są umieszczane na całym obwodzie, a na głównej bramie budynku znajduje się ogromna herb.

Po wejściu do ambasady można zobaczyć dziedziniec, który obok głównego pokoju ma WC i małe rzeczy, gdzie ludzie mogą drukować dokumenty lub robić ich kopie. W pokoju głównym znajduje się 8 okien, z których każdy zajmuje się pewnymi zadaniami. Zazwyczaj rekrutuje się wielu ludzi, którzy czekają na swoją kolej, siedząc na wygodnych ławkach. Według oficjalnych danych, średni czas wizyty w ambasadzie wynosi około 20 minut.