864 Shares 7002 views

Gutkina NI, technika „Dom”: opis, analiza wyników, wnioski

W tym artykule, dowiedzieć się, co stanowi technik korekcyjnych, rozpoznawanie kształtów, „Dom” N. I. Gutkinoy i inne niuanse stosowany przez psychologów do określenia poziomu rozwoju dziecka.

Jednym z najważniejszych i najbardziej znanych problemów psychologa w systemie edukacyjnym jest diagnoza szkolenie dzieci do szkoły. Obecnie istnieje ogromna ilość kierunku metodologii testowania. Wśród nich dostępne „Program Expert, która określa psychologiczną gotowość dzieci 6-7 lat szkolnych” Gutkinoy N. I., który jest uważany za najbardziej teoretycznie dźwięk. Nawiasem mówiąc, metodologicznie jest uważany za najbardziej spójne narzędzie.

Zalety technik

Bezwarunkowe zaletą tej techniki jest to, w zasadzie, Correctional, które założył. Za pomocą tego programu można nie tylko ustawić specyficzne cechy rozwoju i przewidywać sukces edukacji dziecka, ale również korektę i doskonałość odpowiedniego systemu. Długo pracował nad swoją teorią Gutkina NI Metody „House” – swoją najlepszą pracę, która jest zawarta w programie.

Projekt ma na celu przetestowanie dzieci 6-7 lat. Wraz z nim, jak się okazuje ich psychologiczną gotowość do zajęć szkolnych i monitorować dynamikę rozwoju umysłowego dzieci w grupie rozwija. W tym ostatnim przypadku, projekt jest używana od 5,5 do 8 lat.

W ogóle, to program jest używany do badania rozwoju, potrzebują-afektywne, arbitralne, obszarów mowy intelektualnych.

projekt

Techniki, które składają się na projekt, testy nie są. Dzięki nim można jakościowo opisać gotowość dziecka do szkoły.

Projekt diagnostyczny składa się z siedmiu metod, z których sześć jest oryginalne wydarzenia autora:

 • Sposób określania dominacji gry lub motywy informacyjnych w potrzebie-sfery afektywnej dziecka.
 • Test dojrzałości szkoła Kern-Jirásek (orientacja).
 • Eksperymentalna rozmowa ujawnia „wewnętrzną pozycję studentów.”
 • Technologia „Tak i nie” (zdolność do pracy na szablonie).
 • Metody „domu” (drobnego strony silnika, dobrowolnego uwagi, organizacji czuciowo, zdolność do skupienia się na próbkę).
 • Przyjęcia „Boots” (badanie uczenia się).
 • Metoda „Sound chowanego” (fonemiczna słuch).
 • Technologia „Następstwo zdarzeń” (rozwój mowy, zdolność do uogólniania, logiczne myślenie).

Do przeprowadzenia skutecznej analizy, badania wykonane zgodnie z kolejnych testów: wszystkie niezbędne materiały powinny być psycholog ręcznie nauczycielem. Środowiska są również wykluczone jasne przedmiotów i zabawek, które mogą rozpraszać dziecka.

rodzice mogą być obecne w wywiadzie kontroli, ale ich obecność wokół dziecka podczas technologię „Określanie motywów dominacji” i „Dom” jest niepożądany.

Celem projektu

Z tego projektu, można:

 1. Sprawdzaj motywacyjny gotowość dziecka do zajęć szkolnych, a także możliwości jego nauki.
 2. Ustal rozwój dziecka w wieku przedszkolnym losowej, motywacyjne, mowy i sfer intelektualnych.
 3. Stosowane od wielu lat tego samego źródła bodziec, który nie wymaga korekty.
 4. Znajdź niuanse utrudniającym rozwój dzieci w wieku od 5,5 roku. Rozpocząć pracę z nimi na rozwój wyłącznej metody „Development Group”, która NI Gutkina opisanej w książce „psychologiczna gotowość do szkoły.”

Technologia „Dom”

Co to jest metoda N. I. Gutkinoy „dom”? Dziecko jest oferowany srisovat obraz, przedstawiający dom, niektóre elementy, które pojawiają się jako część literami. Można korzystać z tej technologii w celu określenia gotowości dzieci 5-10 lat na szkolnych.

Celem badania jest określenie zdolności przedszkolaków do skopiowania złożony model.

Ze względu na przypisanie wykazały zdolność dziecka do skupienia się na modelu, to dokładnie odtworzyć. Można również zdefiniować cechy percepcji wzrokowej, zrelaksowany uwagi, drobnego silnika i czuciowo koordynacja preschooler ręce.

Materiały i sprzęt tu działać wzór próbki, ołówek i papier.

Procedura badania

Jak stosować w praktyce techniki N. I. Gutkinoy „dom”? Przed przystąpieniem do wykonywania ćwiczenia dziecko zgłoszone następujące stwierdzenie: „Przed tobą leży ołówek i kartkę papieru. Pytam cię narysować na kartce tego samego wzoru jak w tym przykładzie (dziecko przenosi się do obrazu z malowanego domu). Nie spiesz się, uważać i starać się swojej figury nie różni się od próbki. Jeśli coś będzie nie rysować, wymazać nie potrzeba żadnego palca lub gumką (trzeba dopilnować, aby dziecko nie było guma). Nieco ponad niewłaściwe części, czy można zbliżyć się prawidłowo. Jesteś zadaniem jest jasne? Potem zaczynają go realizować. "

wyznaczanie kierunków

Zgadzam się, to świetny specjalista Gutkina NI Metodologia „Dom” działa cuda! Więc, co jest potrzebne, aby ustalić przebieg pracy? Psycholog, aby dowiedzieć się lewą lub prawą dłoń wyciąga dziecko. Specjalista jest zobowiązany do przestrzegania jak test działa: czy często patrzy na obraz-próby, czy jest prowadzenie przewodów powietrznych, które naśladują zarys obrazu na nim. A może maluje z pamięci, spoglądając na próbki?

Ponadto nauczyciel powinien zwrócić uwagę na następujące niuanse: powolny lub szybki chłopak trzyma linię, rozproszony lub ciężkiej pracy, sprawdza, czy po zakończeniu rysunku z modelem.

Kiedy dziecko ogłasza zakończenie ćwiczenia, powinien on zostać poproszony, aby sprawdzić ich własne dzieło. Jeśli wykryje błąd w nim, a następnie mogą zostać poprawione, ale eksperymentator jest zobowiązany do rejestrowania tych działań.

Przetwarzanie wyników

Tak więc okazało się, że technika jest „Dom”. Analiza NI Gutkina ofert przeprowadzonych w następujący sposób: przetwarzanie materiałów muszą być wykonywane przez dodanie punktów, które są przyznawane za błędy. Ale takie błędy to:

 1. Zwiększenie poszczególne elementy obrazu przez więcej niż dwa razy. Wielkość całego obrazu w tym przypadku odpowiada wzorowi (3 punkty dla poszczególnych ogniw lub większe).
 2. Brak jakichkolwiek obrazów punktów (4) elementu. Obraz może brakować dym, ogrodzenia (dwie lub jedna połowa), dach, rury, właz na dachu, linia wskazująca Box House Foundation.
 3. Nieprawidłowy skonfigurowany element obrazu (3 punkty). Ponieważ błędy można wyciągnąć pierścienie dymu, właz na dachu, ogrodzenia, rury, okna. Nawiasem mówiąc, jeśli błędnie przedstawiany deski ogrodzenia, 2 punkty nie są pobierane za każdy niepoprawnie malowane pokładzie, i dla całej lewo lub w prawo na ogrodzeniu całkowicie. Ta sama zasada stosuje się do pierścienia dymu wychodzącego z kanału, a cieniowanie domu. Dalej, po lewej i prawej strony ogrodzenia są rozpatrywane oddzielnie: na przykład, jeśli nieprawidłowo zarysowane po prawej stronie, a po lewej stronie nie ma błędów (lub odwrotnie), dziecko dostaje 4 punkty. Jeśli część lewej (prawej) strony muru naszkicowanych w prawo i część z błędem, po czym zniekształcony boczna jest określona jako jedna ocena. Dobrze wykwalifikowani i cieniowanie na dachu i pierścienie dymu. Jeśli tylko niektóre z elementów skopiowanych pierścienie dymu prawda, dziecko otrzymuje jeden punkt, jeśli renderowane właz na dachu z błędami, umieścić jeden punkt. Nieprawidłowy numer części jest przedstawiony w elementach postać błędu nie jest uwzględniana. Nie ma znaczenia, ile linii będzie w cieniowania dachu, pierścienie dymu lub desek w płocie.
 4. Nieprawidłowe rozmieszczenie elementów w przestrzeni obrazu (1 punkt). Za błędy tego typu dotyczy użytkowanie dom płot powyżej linii podstawowej (dom, jakby unosiły się w powietrzu) lub pod nią (na ogrodzeniu muszą być dzielone z linii bazowej części domu). Błędem jest uważane za znaczące przesunięcie w prawo lub w lewo od środka okna. Jeśli dym jest odchylony ponad trzydzieści stopni w stosunku do linii poziomej – jest to również błąd. Nadzorczy uważa się również, gdy wielkość podstawy dachu odpowiada fundamentu domu, ponieważ nie przekracza on (w próbce na budynek daszków).
 5. Co dalej zaleca Gutkina NI? Metody „House” to wyrafinowana technologia. Błąd jest uważane za odchylenie od prostej zadanym kierunku linii ponad trzydzieści stopni (1 punkt): asymetrii linii poziomych i pionowych, które składają się na dach i dom. Zabronione małe zmiany kąta nachylenia linii strony dachu „przerastają” (ponad trzydzieści stopni) wlotu pałeczki odbiegają od prostej poziomej podstawy prowadnicy (ponad trzydzieści stopni).
 6. Szczeliny pomiędzy liniami, w których mają być połączone (1 punkt z każdej światła). Jeśli wylęgowych linie na dachu nie styka się z linią dachu, 1 punkt jest spowodowane przez cały cieniowania, a nie dla każdego z jego błędnej linii.
 7. Nałożenie linii (1 punkt na podanie). Jeśli linie dachu wyklucia z jego obwodów, jeden punkt jest szacowany całą cieniowania, niż każdy z jego błędnej linii.

Dla dobrego wykonywania ćwiczeń jest pobierana 0 punktów. W rzeczywistości, gorsze dziecko narysować figurę, wyższą całkowitą ocenę swojej pracy.

Zgadzam się, bardzo interesującą technikę „domu” (NI Gutkina). Interpretacja wyników tego eksperymentu jest zawsze przeprowadzane, biorąc pod uwagę wiek przyszłego studenta.

Wiadomo, że dzieci są pięć lat rzadko się zero punktów z powodu niepełnej dojrzałości mózgu, która kontroluje organizację czuciowo. A co z dzieckiem dziesięciu lat, które szacuje się na jednym punkcie lub wyższej? Wynik ten wskazuje na niekorzystny rozwój jednego lub więcej zeskanowane sfer postępowania psychologicznego.

Analiza wyników

Jak analizować wydajność wykonywania oferuje Gutkina NI? Metody „House” – bardzo złożonego systemu. Specjalista musi skupić się na charakterze wierszami: „Shag” lub zbyt grube linie mogą wskazywać, według dostępnych źródeł na ten temat statusu przedszkolnym niepokoju. Ale taki wniosek jest w żaden sposób nie da się zrobić, opierając się tylko na jednym rysunku. Były podejrzenia trzeba sprawdzić specjalnych metod eksperymentalnych.

analog

Więc, co jest związane z metodą „Dom” (NI Gutkina)? Odkrycia, które pozwala to zrobić, aby pomóc w ocenie gotowości dziecka do stresu szkolnego. Wiele widok tej technologii jako analog II i próby wysiłkowej III-Kern Jiráska, czyli kopiowanie pisanych liter (II lekcji), i zwraca się do grupy lekcji (III).

Porównując wyniki na tych schematach, eksperci stwierdzili, że technologia „House” otwiera tę samą jakość psychologiczne w rozwoju dziecka, a klasy II i III przetestować Kern-Jirásek.

W rzeczywistości okazało się, że technika jest „Dom” (NI Gutkina). Przetwarzanie wykonywane zadanie zajmuje trochę czasu. Wyniki są liczone w punktach, w celu śledzenia zmian w ewolucji czuciowo tego samego dziecka w różnym wieku.

Nawiasem mówiąc, w sposób podobny do eksperymentowania z krótkowzrocznych dzieci jest zakazane.