146 Shares 5782 views

LIAZ 5292: miejski autobus niskopodłogowy z wieloma modyfikacjami

Autobus miejski LiAZ-5292 (duża klasa, niska kondygnacja) został zaprezentowany na moskiewskim motocyklu w 2003 roku. W tym czasie maszyna była wyposażona w układ przeniesienia napędu Caterpillar i połączony z automatyczną skrzynią biegów firmy Voith. Podwozie składało się z dwóch mostów mostowych . Autobus LiAZ-5292 został wprowadzony do produkcji seryjnej i zaczął przybierać małe partie w parkingach w Moskwie, a także w Voronezh, Iwanowie, Kursku i innych dużych miastach.

Modernizacja

Sam model nie usprawiedliwiał się w Moskwie w roku 2014, jego masowe odpisy zaczęły się. Potrzeba było głębokiej modernizacji, zastępując silnik silniejszym, poprawiając kierownicę i serwosilniki. Ponadto, w bazie LiAZ-5292 w gorącym świetle system klimatyzacji nie działał poprawnie, dzięki czemu cała tylna część kabiny była zbytnio podgrzewana, a niewygodne warunki dla pasażerów zostały stworzone.

Ukończony autobus otrzymał indeks 5292-20. Główną różnicą między modelem podstawowym był nowy silnik MAN D0836 LON, odpowiadający normom ekologicznym Euro 4. Samochód został wyposażony w deskę rozdzielczą z modelu LiAZ-6213. Zastosowane optyki, firma "Gella". Systemy klimatyzacji zostały zainstalowane w dwóch typach – "Convect" i "Speros". Latem 2011 r. Rozpoczęto masowe dostawy nowego modelu do przemysłu motoryzacyjnego w Moskwie i do wybranych regionów Rosji.

Drzwi szklane

Następna modyfikacja LiAZ-5292-22 została uruchomiona w grudniu 2013 roku. Maszyna była wyposażona w solidne szklane drzwi z gumową metalową ramą. Wszystkie produkowane autobusy tej modyfikacji zostały oddane do dyspozycji GUP Mostransavto.

W tym samym czasie powstała mała partia samochodów dostawczych. Te autobusy nie miały tylnych drzwi, liczba miejsc w nich wzrosła do 32. Pierwsza partia 50 samochodów została wysłana do Soczi.

W sumie, od początku produkcji do chwili obecnej, powstało ponad dziesięć różnych modyfikacji w Likino Automobile Plant, która skutecznie działa na trasach miejskich i podmiejskich w wielu miastach w Rosji. Ogólnie rzecz biorąc, działanie LiAZ-5292 już uzasadnia, a maszyna jest nawet wysyłana na eksport. Opinie od partnerów zagranicznych Ministerstwo Transportu Rosji pozytywnie ocenia.

Zasilanie akumulatorowe

W odrębnej produkcji ma miejsce modyfikacja LiAZ-5292-6274 (eksperymentalna magistrala elektryczna). Maszyna jest wyposażona w baterie litowe Liotech. Zasilanie przy pełnym naładowaniu wynosi około dwustu kilometrów. Ładowanie odbywa się na specjalnych stacjach wyposażonych w zaciski dla sześciu wejść do tankowania.

Również w zakładzie Likinsky powstał autobus z silnikiem gazowym LiAZ-5292-71. Maszyny te działają od 2010 roku. Po incydencie z eksplozją pojemności gazu, która nastąpiła w dniu 9 maja 2013 r., Wszystkie autobusy z silnikiem gazowym zostały usunięte z tras. Jednak nie znaleziono usterek systemowych, stopniowo wszystkie samochody powracały na ulice Moskwy. Dwadzieścia dziewięć autobusów działa na obrzeżach, głównie w Khimkach. Trzydzieści pojazdów na gazie w Czelabińsku, tyle w Petersburgu. Pod koniec 2015 roku na Krym wysłano dużą liczbę autobusów, niektóre z nich pracują na trasach miejskich w Symferopol, część jest obsługiwana na trasie Simferopol-Alushta.

LiAZ-5292: specyfikacje techniczne

Waga i parametry:

 • Długość szyny – 11 990 mm;
 • Wysokość – 2.880 mm;
 • Szerokość – 2-500 mm;
 • Koło podstawowe – 5 960 mm;
 • Wzór kół – 4 x 2;
 • Szerokość bramy – 2 x 1325 i 1 x 1225 mm;
 • Liczba drzwi – 3;
 • Wysokość sufitu pomieszczenia wewnętrznego – 2280 mm;
 • Masa brutto – 18 390 kg;
 • Promień skrętu wynosi 11,5 metra.

Powerplant

Autobus jest wykończony silnikiem niemieckiej firmy MAN (model MAN D0836LOH z turbodoładowaniem).

Cechy silnika:

 • Liczba cylindrów – 6;
 • Lokalizacja jest pionowa;
 • Norma ekologiczna – Euro 4;
 • Całkowita pojemność cylindrów – 6 870 cm3;
 • Maksymalna moc wynosi 176 KM. Z prędkością 2400 obr / min;
 • Moment obrotowy – 925 Nm przy obrocie 1800 rpm;
 • Układ silnika jest tyłem.

Podwozie

Zasadniczo zawieszenia autobusów są montowane z jednostek dostarczanych przez niemieckich producentów. Autobus LiAZ-5292, którego właściwości i parametry mówią o jego niezawodności i trwałości, stopniowo przemieszczają się do krajowych jednostek produkcyjnych. Jakość rosyjskich części na tym etapie nie jest gorsza od importowanych, a jakość stali nawet przewyższa zagraniczne odpowiedniki.

Charakterystyczną cechą modelu jest zintegrowany system przechylania nadwozia w kierunku platformy lądowania na przystankach. Ma to ułatwić wejście na wózki inwalidzkie na wózku inwalidzkim. Z podziemia wprowadza się specjalną rampę, wzdłuż której wchodzi pasażer z niepełnosprawnością. Autobus spełnia wszystkie wymagania funkcjonowania w dużych miastach. Łączna liczba pasażerów wynosi 112 osób. Miejsca siedzące – 20.