654 Shares 4342 views

Przemienienia Katedra w Czernihowie: historia, zdjęcia i opinie

W samym sercu miasta, na wale Czernihowie, majestatyczne śnieżnobiałej świątyni. On wieńczy pięć kopuł i wież kształcie stożka. Ten unikatowy zabytek początku XI wieku – Katedra Przemienienia w Czernihowie.


Ciekawe daty

Przez długi czas, cerkiew jest najstarszą spośród podobnych struktur od czasu czasów książęcych. Oczywiście, chodziło o tych, którzy przeżyli. Jednak ostatnie badania wykazały, że najstarszy jest św Zofii, którego personel z powrotem w 2010 roku stwierdził, że ten ostatni został założony w 1011. Jako dowód przynieśli liczne inskrypcje na ścianach. Chociaż ta wersja nie jest jeszcze w pełni ustalone, ale niektórzy badacze uważają, że lata, gdy katedra Przemienienia w Czernihowie został założony – 1036-ty.

Historia powstania

W 1024 słynnego Czernihów księcia Mścisława Władimirowicz Hrabry wygrał długie wojny bratobójczej i zaczął się znacznie poszerzyć swoją własność. Jego ziemie rozciągały się od Sivershchyna na Północnym Kaukazie. W tym czasie na terenie Dneshnego Zamek Detintsa lub jak to nazywa się teraz, zaczął budować dwór bardzo dużej księcia. Kompleks był centralną budowlą jest katedra Przemienienia w Czernihowie, którego historia jest nierozerwalnie związana z historią Rusi.

Wiadomym jest, że w tym samym roku zmarł jej założyciel. W chwili jego śmierci, ściany świątyni, o czym świadczy kronikarzy, zostały już podniesione na wysokość czterech metrów.

Niedokończone już za panowania Światosław Yaroslavich, bardzo piękna katedra Przemienienia w Czernihowie był głównym sanktuarium ziemi. To tutaj, że zachowało się wiele rzadkich cud pracujący ikony, relikwie świętych.

Po śmierci księcia odważny, jej założyciel, z budowy katedry zdjął wszystkie mistrzów. Zostały one rozmieszczone na budowę kościoła St. Nowogród Sofia. Dlatego zakończona katedra Przemienienia w Czernihowie dopiero w połowie XI wieku.

wartość

Przez prawie dziewięć wieków była to katedra dla miejscowej diecezji. Był uważany za centrum życia publicznego i społecznego. Pod jego łuki są pochowani wielu książąt i mistrza duchowego. Tutaj relikwie księcia Mścisława Chrobrego i Światosław Yaroslavovych i jego synów Oleg i Gleb. W 1246 tutaj święci męczennicy Michael i Fedor pochowano. Jednak w 1572-m, na rozkaz Iwana Groźnego, że może zostały przetransportowane do Moskwy.

Niektórzy badacze uważają, że jest to miejsce gdzie został pochowany Kniazia Igora – bohater „Słowo o wyprawie Igora”. Rządził Chernigov od 1198 do 1201 TH-tego lata. Tu pochowani są hierarchowie miejscowej diecezji Lazar Baranowicze i Ambrose Dubkevich. W epoce starożytnej Rosji w katedrze jest jednym z najbardziej, być może, czczonych ikon w Rosji – Smoleńsk Ikona Matki Bożej, lub Hodigitria. Jednak po pewnym czasie Vladimir Monomakh przeniósł sanktuarium do Smoleńska.

widok ogólny

Przemienienia Katedra w Czernihowie, co pokazuje plan wystarczająco duży dla starych rosyjskich standardów – 18,25h27 metrów – trójnawowa budowla z trzema absydy i sześciu Polaków, wielokrotnie przebudowywany. W XVIII i XIX wieku, na przykład, ma dwie wieże były przeładowane. I dopiero po tym Katedra Przemienienia w Czernihowie zawdzięcza swoją obecną formę.

na obwodzie elewacji jest niezwykle skomplikowana elegancki murowane z cegły ukrytych w pobliżu. Urządzone pierwotne pilastry, w którym na pierwszej warstwie – praktycznie płaskie, natomiast w drugim – kształtny.

planowanie przestrzenne, które jest katedra Przemienienia w Czernihowie (fot przynosi go do domu każdego człowieka, przybywających do miasta), jest naprawdę wyjątkowa. Ta oryginalna struktura nie posiadał jakikolwiek starożytnych świątyń.

Wykopaliska ujawniły, że wschodnie prostym do głównego budynku zostały dodane do małej kapliczki, które nie przetrwały do dnia dzisiejszego. A dzisiaj, Katedra Przemienienia w Czernihowie, zdjęcie, które jest dowodem wartości bez nich.

Nie zachowały się okrągła wieża i przylegający do północnej stronie ganku. Poprowadziła z galerii schodów. A od południa została pierwotnie został przydzielony trehapsidny małym kościółku, który był chrztu. Ponadto, gdy w 1239 roku katedra w czasie najazdu Tatarów został praktycznie zniszczony, spadł łuki i kopuły.

Roztwór architektonicznych

Katedra Przemienienia w stylu Czernihowskim który jest związkiem o obwód przekroju kopuła bizantyjskiej świątyni z elementami romansu bazyliki niezwykle piękne. W procesie budowania mistrz użył technologii mieszanej murze. Jednocześnie z cokołem dla starej architektury rosyjskiej jest charakterystyczne cienkie cegły palonej – naturalny kamień został użyty. Architekci, którzy badali zasadę i budowę technologii podziwem zauważyć, że konstruktywne rozwiązanie katedry niezwykle jasny, niemal doskonały.

Wpływ czasu

Przez prawie tysiąc lat historii tego starożytnego zabytku kultury przeszedł wiele zniszczeń i odbudowy. W latach kiedy Chrobry w 1239 roku została podjęta przez armię Khan Mangu, katedra przeszła kompletną grabieży. Według legendy, jest tu zamknięte, obronne, ostatni obrońców upadłego miasta. Obrony doprowadziło Czernihowie księcia Mścisława. Jego żona, aby nie wpaść w ręce wroga, wyskoczyła z okna czerwone wieże katedry.

Episkopatu See został przeniesiony z Czernihowie w mieście Briańsk. Dopiero w 1675 roku – kiedy arcybiskup Lazarus Baranowicz – zaczęły być prowadzone prace rekonstrukcyjne. Potem były przebudowany absydą.

rekonstrukcja

Po gruntownej reorganizacji kościoła przeprowadzono w 1791-1798, odpowiednio, po pożarze, kiedy budynek został poważnie uszkodzony. To właśnie w tym czasie, wiele starych rosyjskich freski zostały utracone.

Kronikarzy napisał, że w 1783-m w Czernihowie mijał Potemkin, który jest bardzo zainteresowany w tej katedrze. W wyniku jego żądanie naprawy zostały przydzielone wystarczających funduszy. Jednak, niestety, restrukturyzacja więcej niż zaszkodził świątynię. To spowodowało takiej szkody, których nie można nawet umieścić wszystkie poprzednie zniszczenia.

Następnie na każdej stronie katedry dwoma spiczastymi wieżami dodano. Miało to dać katedry pewne podobieństwo do kościoła. Ponadto służą one jako zegar słoneczny.

wnętrze

Wnętrze katedry czuł uroczyste i ścisłe połączenie pionów z obróbkowe. Szczególnie warto wspomnieć są starożytne relikty takie jak freskami i płaskorzeźbami na parapety refrenów i początkowo przewidzianą kolumnie. Niestety, nie wszystkie świątyni dekoracji pre-mongolskiego pozostało, a co przyszedł do nas, zapisane we fragmentach i wygląda o wiele lepiej. Główną częścią wnętrza obrazami zniszczonych przez pożar w połowie XVIII wieku.

Słynny fresk „Równe Apostołów Tekli” został usunięty w latach 30-tych bolszewików, a następnie został zniszczony w czasie II wojny światowej. Pozostałe kilka, ale bardzo starożytne malowidła spoty wyróżniać pod trudno dostrzec postać XIX-wiecznych fresków. Okazuje się, że wnętrze katedry został ponownie malowany w 1820-m, a pół wieku później aktualizowany. Został on następnie zabity starożytne rysunki.

W wyniku dochodzenia wewnątrz katedry resztkowe kawałki podłogi zostały odkryte, wykonane w różnym czasie. Oryginalna powłoka składała się z płyty z łupka, w którym rysunek był wypełniony osadzonych mozaikę. Jednym z jego głównych elementów są koncentryczne okręgi. Pierwotnie ołtarz wewnątrz podłoga była wyłożona ceramicznych płytek szkliwionych. Jednak w XII wieku został zastąpiony przez gładkich bloków łupków. Szczególne znaczenie w aspektach kulturowych i historycznych mają reliefy łupków na chórów parapetów.

Wnętrze wydłużonej sali doskonale łączy się z wewnętrzną piętrowymi arkadami że szybować w przestrzeni kopuły. Na całej długości został pierwotnie wyposażony w drewniane pokłady dla chóru północną i południową. Przyczyniają się do zwiększenia poziomy podział wnętrz. Te pasaże są bardziej charakterystyczne dla architektury bizantyjskiej ery. Jednak są one rzadkie w czasach Rusi Kijowskiej. I jest to jedna z charakterystycznych cech, które słynie Katedra Przemienienia w Czernihowie, którego wspaniałość Jego strój nie dały ukoronowana słynne kościoły.

funkcje

Uważa się, że budowniczowie świątyni powtarzany do pewnego stopnia schematu Kościoła Tithe – pierwszy kamień Church stare państwa rosyjskiego. Ponadto zasugerowano, że rzemieślnicy, którzy stworzyli katedra w Czernihowie i Kijów Sophia, byli członkami bizantyjskiego gospodarstwie.

Od dawna istniał starożytny zwyczaj świątyni wisiały flagi obrońców miasta. Od początku ubiegłego wieku eksponowane są tu i kozackie flagi i transparenty osiemnaście Czernihów milicji podczas wojny z Napoleonem , a jedenaście z wojny krymskiej.

kapliczki

W zakrystii zachowało się wiele przedmiotów liturgicznych. Niektóre z nich podarowany przez obywateli Kościoła i wielką wartość. Wśród nich, pensja Ewangelii – unikalne dzieło, które wzbudził obraz.

Wiadomym jest, że ołtarz był srebrny pozłacany sarkofag warstwowych ważenia szesnaście kilogramów. Podczas swojego pobytu w Czernihowie w 1787 cesarzowej Katarzyny II dał Kościołowi starożytną katolicki krzyż i krzesło, a także wiele starożytnych szaty.

Główne sanktuaria są przechowywane tutaj do 1917 roku, były relikwie Metropolitan Konstantyna i księcia Igora Olgovich. Pochowano ich w ścianach świątyni. Ponadto, również przechowywane relikwie św Teodozjusz i Uglich – arcybiskupa Czernihowie, który leżał otwarty w relikwiarzu srebrnym, waży około dwóch kilogramów.

To także sklepy i jest jednym z najbardziej cenionych ikon w regionie Czernihów – Bogurodzicy Ripkinskoy. Jednak najbardziej znany jest uważany opiekunki. W czasach Rusi to sanktuarium w Świętej Przemienienia Katedra w Czernihowie przyniósł córkę cesarza Konstantyna, która była żoną księcia Wsiewołod. Urodzony w tym małżeństwie z Władimira Monomacha w 1097 był gubernatorem Smoleńska, gdzie odbudował świątynię. Po jej ukończeniu przeniósł ikonę z Czernihowie. I od tego czasu zaczęła zadzwonić Smoleńsk. Mówi się, że z powodu jej Batu-chana w 1239 roku był w stanie zdobyć miasto.

dzisiaj świątynia

W całej swojej egzystencji, katedry Przemienienia Pańskiego w Czernihowie, harmonogram usług, które dziś znamy wszystkich parafian, było miejsce, które jest czczony nie tylko proste zwykłych chrześcijan, ale arystokratów z rodziny królewskiej, która rządziła imperium rosyjskiego, gdy jego struktura jest ciągle była to część Ukrainy. Świątynia należy do chronionych zabytków kulturalnych i historycznych. Badanie historii i cech architektonicznych kontynuowane aż do niedawna. Obecnie Katedra Spaso-Preobrazhensky jest ważna i chroniona przez państwo, jest częścią historycznego parku o nazwie „Starożytna Czernihów”.