649 Shares 5164 views

Morze Kaspijskie, jego historii i funkcje

Morze Kaspijskie jest jednym z największych jezior na świecie i prawie gorszy od obszaru Morza Czarnego. Sześć tysięcy kilometrów linii brzegowej znajduje się na terytorium Rosji, lewy tysiące kilometrów podzielonych pomiędzy pięciu azjatyckich republik. Osobliwością Morza Kaspijskiego jest to, że pomimo imponującej wielkości (powierzchnia 371 km kw.), Nie może być przypisane do morza w pełni, ponieważ nie jest wysyłany do każdego oceanu. Głębokość Morza Kaspijskiego zależy od topografii dna morskiego. jego najgłębszy fragment jest w południowej części słupa wody w tych obszarach osiąga 1025 metrów.

A teraz trochę historii.

Po raz pierwszy od Morza Kaspijskiego jest wymieniona w pismach starożytnych uczonych greckich i rzymskich. Dwa tysiące lat przed naszą erą południowo-wschodnia i centralna część nowoczesnych Południowego Kaukazu zamieszkanych przez plemiona Caspians, z których w rzeczywistości, i dał jej nazwę do jeziora-morza. W pierwszym tysiącleciu przed naszą erą. e. tereny otaczające wytrząsa przez licznych wojen plemiennych, które doprowadziły do Morza Kaspijskiego zostały wypchnięte z ich zwykłym terytorium w tym samym brzegu morza. To właśnie w tym czasie był nazywany Kaspijskiego. Historia starożytnego ludu koniec przybycia plemion wybrzeża Morza Kaspijskiego z kaukaskiej Albanii w 2 wieku pne Dziś, starożytna cywilizacja niemal nie przeżył żadnych twardych danych. Nieco później, północnym brzegu jeziora, morze była zamieszkana przez ludy koczownicze, w szczególności hazarowie, walczącymi z rosyjskich książąt. Ich głównym miastem ITIL został usytuowany przy ujściu Wołgi. Nie ostatnią rolę odgrywały Morza Kaspijskiego w polityce zagranicznej gospodarczych i handlowych starożytnej Rusi. Poprzez to prowadził najważniejsze szlaki handlowe i wyjścia do Uzbekistanu, Bałtyku i Morza Czarnego. Przez wiele wieków ludzkiej cywilizacji nad brzegiem morza, to wielokrotnie zmieniła swoją nazwę. Morze Kaspijskie nazwano Khazar, Khvalynsk, Hirkan.

Pierwsza definicja Morza Kaspijskiego jako odizolowane od wszystkich oceanach zbiorniku daje w swoich pismach, grecki historyk Herodot. Kto żył sto lat później, Arystoteles kontynuował pracę naukowca, a tylko potwierdził swoją opinię. Badania Morza Kaspijskiego jest połączony z nazwiskami wielu znanych naukowców i znanymi podróżnikami. Raz na jego brzegach odwiedziło greckiego astronoma Ptolemeusza, włoski Marco Polo, rosyjskiego oficera era Piotra Wielkiego, Alexander Bekovich-Czerkasach.

Umieść lokalizacja Morze Kaspijskie jest szczególnie interesujące dla geografów. Z jego multi-kilometrowej długości (około 1000 km) od południa do północy istnieje szeroka różnorodność warunków klimatycznych. W północnej części morza charakteryzuje się umiarkowanym klimatem kontynentalnym. W okresie zimowym, jest znaczny spadek temperatury i obfite opady śniegu. Klimat południowej części nie różni się zbytnio od subtropikalnych Morza Śródziemnego. Lato w tym obszarze jest gorące i suche, zimy – mokra i łagodna.

Główną cechą flory i fauny Morza Kaspijskiego jest obfitość planktonu. W okresach szybkiego mnożenia glonów powierzchni wody dosłownie kwiatach żółto-zielony. Coastal płytka woda zamienia się w prawdziwy gąszcz. Piękna przyroda wybrzeża Morza Kaspijskiego każdego roku przyciąga turystów. w wakacje Morza Kaspijskiego jest zazwyczaj preferowane przez ludzi, którzy chcą odpocząć z dala od wielkich hałaśliwych miast. Najbardziej popularne ośrodki są rosyjskie miasto Derbent, Machaczkała, Astrachań, Aktau kazachski, azerskiej stolicy Baku. obywatele rosyjscy mają tendencję do wyboru wypoczynek na Kaukazie, która łączy w sobie nie tylko zwiedzanie plaż i kąpieli w morzu, ale leczenie w licznych sanatoriach, podróży na głównych interesujących miejsc w regionie, w parkach narodowych i rezerwatach przyrody.