137 Shares 7140 views

Życie, służba i cytaty Matki Teresy

Przez długi czas imię Matka Teresa stało się nazwą domową. Z Nim łączymy miłość, miłosierdzie, życzliwość. Kim była i dlaczego jest szanowana na całym świecie?


Matka Teresa, kim ona jest?

Matka Teresa z Kalkuty jest katolicką zakonnicą, znaną na całym świecie z misji misyjnej. 26 sierpnia urodziła się w Imperium Osmańskim w mieście Uskub. Od urodzenia została nazwana Agnes Gonja Boyagiu.

W wieku 18 lat przeniosła się do Irlandii, stała się członkiem zakonu klasztornego "Irlandzkie siostry Loreto", a w 1931 r. Przyjęła tonsure i wzięła imię Teresa, po czym w kierunku nakazu została wysłana do Kalkuty. W 1948 roku założyła społeczność "Siostry Misyjnej Miłosierdzia", która zaangażowała się w otwarcie schronów, szkół, szpitali dla poważnie chorych pacjentów. Przez ponad 50 lat Matka Teresa służyła ludziom na całym świecie.

Dla niej najważniejsze było to, że ludzie mogli spojrzeć w oczy, uśmiechać się do siebie, wiedzieli, jak się wzajemnie akceptować i wybaczyć. Również wartością ludzką są biedne i przedstawiciele potężnych, Matka Teresa rozważała. Zdjęcia z prezydentami i zwykłymi biednymi ludźmi są żywymi świadectwami. Miała wiele przyjaciół, którzy mogliby zadzwonić do niej w każdej chwili i porozmawiać.

Serce Matki Teresy przestało bić 5 września 1997 roku. Cały świat opłakuje swego świętego. Za swoje usługi otrzymała wiele nagród. Najwybitniejsze są Pokojowa Nagroda Nobla oraz Złoty Medal Kongresu USA.

W 2003 r. Kościół katolicki został beatyfikowany.

Znane cytaty z Matki Teresy

Należy do frazy, że jeśli życie nie było żywe dla dobra innych ludzi, to nie można uznać za życie. Wiele z tych wypowiedzi rozpowszechniło się na całym świecie jako cytaty z Matki Teresy. Powiedziała, że jeśli nie ma sposobu, aby nakarmić sto ludzi, posłuchaj. Kiedy zapytano, co można zrobić, aby zachować spokój na całym świecie, odpowiedź była prosta: "Idź do domu i kochaj swoją rodzinę". W swoich uwagach zauważyła, że nie każdy może robić świetne rzeczy, ale każdy może robić nieistotne rzeczy z wielką miłością.

Oświadczenia o życiu

Bardzo matki słowa matka Teresa powiedziała o życiu:

 • Życie jest szansą, którą należy wykorzystać.
 • Życie jest pięknem, które trzeba podziwiać.
 • Życie jest szczęściem być doświadczonym.
 • Życie to sen, który należy zrealizować.
 • Życie jest obowiązkiem, które musi być spełnione.
 • Życie to gra, w którą się bawić.
 • Życie jest zdrowiem, które musi być chronione.
 • Życie jest miłością i musi cieszyć się
 • Życie jest tajemnicą, którą trzeba wiedzieć
 • Życie jest bogactwem, które należy cenić.
 • Życie jest szansą na użycie.
 • Życie jest żalem, które trzeba pokonać.
 • Życie jest walką, która musi być trwała.
 • Życie to przygoda, którą musisz podjąć.
 • Życie jest tragedią, która jest ważna do pokonania.
 • Życie to szczęście, które musisz stworzyć.

 • Życie jest wyzwaniem, które musi zostać zaakceptowane.
 • Życie jest zbyt wspaniałe, nie powinno być zrujnowane.
 • Życie jest życiem i trzeba walczyć o to!

Związek z Bogiem

Bóg wybrał Matkę Teresę, aby służyć ludziom nie dlatego, że miała specjalne cechy. Studiując cytaty Matki Teresy, jasne jest, że nie mogła wyobrazić sobie swojego życia bez Boga. Podkreśliła, jak bardzo potrzebna jest Bożej pomocy i łaski. Matka Teresa często czuła się słaba i bez zabezpieczenia, a sama sobie nie radziła, co pozwoliło Bogu na jej wykorzystanie. Zdając sobie sprawę z niewłaściwości swoich sił, zawsze zwracała się do Boga o pomoc, miłosierdzie i wierzyła, że wszyscy ludzie muszą mieć związek z Bogiem przez modlitwę. Cytaty Matki Teresy są zawsze ważne, wierzyła, że ludzie żyją, aby kochać świat i dzielić się światłem. Modlenie nie powinno polegać na zdobywaniu nowych doświadczeń czy doświadczeniu, ale do robienia zwyczajnych rzeczy o niezwykłym impulsie.

O swojej posłudze Matka Teresa powiedziała, że opiera się na wierze w Jezusa Chrystusa. Wierzyła, że trudno jest ludziom wyrazić swoją miłość do Boga, nie widząc go. Zawsze mogą okazać swoją miłość do sąsiadów i zachowywać się z nimi, jak będą zachowywać się z Bogiem, gdyby mogli to zobaczyć.

Matka Teresa nieustannie okazywała swoją miłość i opiekę nad biednymi, chorymi, sierotami, trędowatymi, umierającymi. Nauczyciel dla niej to Jezus, który wezwał do wzajemnego miłowania, wiedziała, że Bóg nie żąda niemożliwego.

O miłości

Osoba jest bardzo trudna, jeśli czuje się odrzucony, samotny, chory, zapomniany, niekochany. Matka Teresa opiekowała się takimi ludźmi i doradzała proste rzeczy. Wierzyła, że musisz pamiętać, że masz w oczach Boga wielką wartość, kocha ciebie i musisz okazywać miłość innym. Nieustannie Matka Teresa mówiła o miłości Boga, jak Pan ją kocha i regularnie uczą lekcji miłości.

Aby nieść miłość, nie trzeba zauważać negatywnych aspektów w człowieku, ale starać się dostrzegać dobro i piękno ludzi wokół nas i świata. Tak nauczała Matka Teresa. Fotografia, w której służy ludziom, potwierdza swoją bezgraniczną miłość i lojalność wobec posługi.

Znane są także inne wypowiedzi Matki Teresy o miłości:

 • Łatwo jest kochać kogoś w innej części świata, ale bardzo trudno jest kochać kogoś, kto jest w pobliżu.
 • Miłość, być realnym i bardzo czasochłonnym, nie powinna być cudowna. Potrzebuje stałego pragnienia miłości. Czasami wymaga to dużo wysiłku, czasem czasu i modlitw, ale jeśli to pragnienie jest w nas, dostajemy miłość.