891 Shares 5998 views

Jak ustalić temat tekstu? Algorytm do wykonywania ćwiczeń. Przykłady

W rosyjskich testach często są takie zadania, jak "Przeczytaj tekst". Zdefiniuj swój temat. " Wydaje się, że nie ma miejsca na prostotę, ale z jakiegoś powodu jest to na takich podstawowych pytaniach, które wielu absolwentów utknęła podczas przechodzenia przez USE, a nawet studentów uniwersytetu.

Definicja

Aby zrozumieć, jak określić temat tekstu, najpierw musisz się dowiedzieć, co to jest. Definicje z podręczników są z reguły sformułowane zbyt abstrahująco, a w rzeczywistości wszystko jest bardzo proste.

Tematem jest to, o czym mówiono w tekście. Może to być wszystko – od zasady silnika spalinowego do życia Aleksandra Puszkina.

Spróbujmy ćwiczyć. Pomyśl, jak możesz krótko sformułować motywy słynnych dzieł? Oto kilka przykładów:

  • L. N. Tolstoy, "Anna Karenina" – opowieść o małżeństwie szlachcianka i młodym oficerze Vronsky.
  • G. Troepolsky, "White Bim Black Ear" – życie w oczach psa, który stracił kochającego mistrza.
  • MA Bulgakow, "Serce psa" – doświadczenie profesora Preobrazhenskiego w sprawie przeszczepu serca psa i jego konsekwencji.
  • A. Green, "Scarlet Sails" – życie dziewczyny Assol, która żyje w oczekiwaniu księcia, który zgodnie z przewidywaniami powinien płynąć do niej na statku ze szkarłatnymi żaglami.
  • A. Dumas, "Trzej muszkieterowie" – przygody trzech muszkieterów i D'Artagnana, którzy przybyli do Paryża, aby dołączyć do elitarnej straży królewskiej.

Jak widać, jeśli przynajmniej wiesz, co się dzieje w książce lub artykule, nie ma problemów z określeniem motywu tekstu. Często odpowiedź jest bezpośrednio w tytule (na przykład "Wojna i Pokój", "Trzej Towarzysze", "Romeo i Julia", "Przygody Tom Sawyer").

Temat, idea, problem: jaka jest różnica?

Ale teraz zbliżamy się do najtrudniejszej chwili. Jak ustalić temat tekstu, nawet dziecko intuicyjnie rozumie, skąd się wzbudza zamieszanie? Faktem jest, że w literaturze istnieją również pojęcia "podstawowa myśl" i "problem tekstowy", bardzo podobna w znaczeniu. W codziennym życiu często używamy ich jako synonimów.

Jak przestać mylić te pojęcia? Zapominamy długie i skomplikowane sformułowanie podręczników i staramy się zrozumieć znaczenie tych terminów.

Główna idea (idea) tekstu jest tym, co autor chce powiedzieć czytelnikowi. Aby przekazać swoje myśli i uczucia, doprowadzić do pewnych wniosków, używa znaków postaci, różnych opisów i technik artystycznych. Ideą jest to, co motywuje pisarza do podjęcia pióra, głęboki motyw każdej pracy. W ten sposób odczuwał i rozumiał temat.
Problem z tekstem jest złożonym problemem, który nie ma unikalnego rozwiązania. Autor broni swojej opinii na temat tego, co jest dobre, a co nie (wyraża to główny pomysł) i jakby sugerował rozważać czytelnika. To ta głęboka sprzeczność, która leży u podstaw wszystkich konfliktów i starć w pracy.

W rzeczywistości pamiętaj, jaka jest różnica między tematem, podstawową ideą a problemem z tekstem. Dla wygody skonstruowaliśmy główne punkty w formie tabeli.

Temat Idea
(Główna idea)
Problem
Istota Co opisano w tekście (zdarzenia, ludzie, zjawiska itp.) Celem autora i osobistą opinią są to, co stara się przynieść czytelnikowi Ogólne pytanie, które autor omawia
Jakie pytania otrzymasz Jaka jest opowieść o? Co czuję w tej chwili? Jakie problemy na dużą skalę czyni ten tekst?
Kim jest główny bohater? Jaka powinna dobra osoba w tym przypadku? Dlaczego w tej sytuacji były postacie?
Gdzie i kiedy występują zdarzenia? Jakie wnioski należy wyciągnąć z tej sytuacji? Co należy zwrócić uwagę na nowoczesne społeczeństwo?
Funkcje "Zgłaszanie" o wydarzeniach w pracy, opis miejsca, postaci, ich myśli i uczuć Osobista opinia pisarza, jego postawy wobec postaci i wydarzeń Są co najmniej dwie strony do monety, a każda opinia zasługuje na prawo do istnienia
Nie zawiera subiektywnych szacunków Może zawierać oceny dobre / złe, poprawne / nieprawidłowe Nie związany z działką i bohaterami, ma wpływ na globalne konflikty – religijnych, politycznych, społecznych
Wymień fakty – kto, co i dlaczego Pokazuje stanowisko autora dotyczące problemu tekstu – jaki jest powód, jak to ma wpływ na społeczeństwo, i tak dalej. Wyrażona w formie pytania
Przykłady Zwiedzanie Sankt Petersburga Petersburg jest miastem, w którym powstawały strony starożytnych powieści, a każda ulica ma własną historię Dlaczego warto nauczyć się zauważać piękno wokół siebie?
Ratowanie szczeniaka bezdomnego Dbając o mniejszych braci, człowiek wykazuje swoje najlepsze cechy – umiejętność współczucia, życzliwości i odpowiedzialności Kto winien za to, że na ulicach jest tyle bezdomnych zwierząt?
Znaczenie właściwego odżywiania Dla zdrowia ludzi ważne jest, aby dieta obejmowała produkty wszystkich grup – mięso, ryby, warzywa, owoce, produkty mleczarskie i zboża Czy we współczesnym świecie można prowadzić zdrowy styl życia?

"Wieczne" tematy

Ludzie zawsze pisują o tym, co dzieje się wokół nich, więc każdy okres historyczny ma swoje własne charakterystyczne tematy. Tak więc teraz bardzo niewiele osób podejmie się opisania wydarzeń Rewolucji Październikowej lub trudności z pańszczyznami.

Jednak mówiąc o tym, jak określić główny temat tekstu, należy zauważyć, że są tak zwane motywy wieczne – te, w których czytelnicy rozpoznają swoje doświadczenia i problemy:

  • Miłość, narodziny delikatnych uczuć i gorycz rozstania;
  • Ojcowie i dzieci (zderzenie wartości i poglądów różnych pokoleń);
  • Sprzeciw dobra i zła;
  • Przyjaźń i zdrada;
  • Dorastanie i stać się osobą – jako okoliczności życiowe zmienia się natura i poglądy.

Te motywy można śledzić w jakikolwiek sposób w niemal wszystkich tekstach artystycznych. W związku z tym, analizując, zastanów się nad rodzajem wspólnych wartości i problemów człowieka, z którymi boryka się autor.

Jak określić motyw tekstu w ciągu 5 minut

1. Przeczytać tytuł . Może zawierać wskazówki, które pomogą zrozumieć, co zostanie omówione w tekście. Dotyczy to zwłaszcza małych opowieści i artykułów, w których autor od razu nawiązuje do sedna sprawy. Pamiętaj jednak, że nagłówki mogą być powiązane, metaforyczne lub paradoksalne.

2. Badaj tekst. Staraj się wybierać podstawowe bloki semantyczne i określić ich powiązania (w czasie, logicznie itd.). Dla wygody możesz szkicu mały plan.

3. Wypisać kluczowe zdania . W każdym ustępie wybierz frazę zawierającą maksymalnie przydatne informacje niezbędne do zrozumienia materiału.

4. Usuń to . Teraz Twoim zadaniem jest "wyrzucać" z tych propozycji wszystko niepotrzebne. Sztuki artystyczne, dodatkowe informacje, skomplikowane zakręty, akcje. W rezultacie powinny pozostać tylko główne słowa kluczowe i wyrażenia.

5. Rozmieścić kombinacje słów według ich znaczenia . Aby określić główny temat tekstu, musisz je zapisać w kolumnie w kolejności malejącej trafności. To przede wszystkim piszemy te słowa i frazy, bez których nie można zrozumieć, co mówi się w tekście.

6. Opracuj temat . Na podstawie bierzemy słowa kluczowe, które zebraliśmy na poprzednim etapie. W przeciwieństwie do pomysłu, temat powinien być bardzo zwięzły. Nie rozciągnij go na pełne wyroki – najlepiej spróbuj zainwestować w 5-6 słów (na przykład "Jak nauczyć się przebaczyć" czy "Uzdrawiająca moc muzyki klasycznej").