427 Shares 6626 views

Cyst w zatokie nosowym

Torbiel w zatokie nosowym występuje dość często, zwłaszcza w postaci zatok szczękowych. Początek choroby związany jest z zablokowaniem gruczołów kostnych zlokalizowanych w błonie śluzowej nosa. Torbiel zatokowy przedsionka, a także torba do nosa, to gęsta bańka wypełniona płynem.


Lokalizacja nowotworu jest różna w każdym przypadku, a czasami może niemal całkowicie wypełnić zatokę. Z reguły obecność torbieli nie jest objawia się, to znaczy objawy są niewielkie lub całkowicie nieobecne. W takiej sytuacji można zdiagnozować chorobę wskutek przypadkowego zbiegu okoliczności, gdy przechodzi się na prześwietlenie.

Często, pierwszy objaw można wykryć już w okresie rozwoju zakaźnego zapalenia, ponieważ zakażenie torbieli znacznie zwiększa rozmiar i naciska na ścianę zatoki. Następnie pacjent cierpi na ból lub uczucie dyskomfortu w uszkodzonym obszarze. Torbiel w zatoce nosowej jest łagodnym guzem, nie stanowi to zagrożenia dla ludzi. Ale terminowość jego wykrywania i leczenia ma ogromne znaczenie dla dalszego samopoczucia człowieka.

Do przyczyn pojawienia się nowego wzrostu w tej postaci należą przewlekłe zapalenie jamy nosowej, na przykład zapalenie zatok, ponieważ promuje silny obrzęk zatok. Alergie mogą prowadzić do zapalenia, obrzęku błony śluzowej, która ostatecznie powoduje powstanie torbieli. Czasami problem z ząbkiem górnym szczęki tworzy żyzną glebę dla pochodzenia i postępu infekcji.

Cyst w zatoce nosowej: objawy.

Jak już wspomniano powyżej, zazwyczaj ten nowotwór postępuje z całkowitym brakiem objawów. Ale przy znacznym wzroście jego rozmiaru widać pewne znaki. Należą do nich poczucie poczucia przekrwienia nosa, które jest początkowo występujące okresowo, a następnie praktycznie nie opuszcza osoby. Torbiel może towarzyszyć hałaśliwy ból głowy. Pacjent doświadcza dyskomfortu w zatokach nosowych, a jeśli objawy są ignorowane, zapalenie zatok może powtórzyć.

Specjalista nie może na podstawie zewnętrznego badania dokonać dokładnej diagnozy obecności torbiel, ponieważ wszystkie znaki przypominają zapalenie zatok. Tomografia służy do potwierdzenia Twoich przypuszczeń. Po ustaleniu dokładnej diagnozy wykonuje się nakłucie z torebki w celu sprawdzenia wewnętrznego płynu w celu zakażenia.

Cysta zatoki nosowej: leczenie.

Jeśli mówimy o sposobach pozbycia się choroby, wtedy nowoczesna medycyna pozwala wybrać najbardziej odpowiedni spośród wielu oferowanych. Oczywiście torbiel zatoki nosowej należy usunąć, przy czym tylko wybrane są różne metody. Interwencje chirurgiczne są najczęściej wykonywane, przy czym procedura ta obejmuje nacięcie na górną wargę, przez którą możliwe jest przenikanie do zatoki szczękowej i usunięcie guza. Usuwanie endoskopu jest bezpieczniejsze i polega na przenoszeniu endoskopu przez zatokę przez kanał naturalny. Jeśli mówimy o korzyściach, wtedy ta metoda stanie się niewątpliwym liderem, ponieważ nie ma naruszenia normalnych procesów i funkcji błony śluzowej. Ponadto usuwanie endoskopowe jest wykonywane bez znieczulenia, więc po operacji nie musisz martwić się o reakcję układu nerwowego, a brak cięć chroni pacjenta przed możliwymi powikłaniami.

Proces leczenia obejmuje także leki. Na ich powołanie jest badany ciało i przyczyna choroby jest zidentyfikowana. Leki mają na celu zniszczenie źródła procesu zapalnego w obrębie nowotworu. Tak więc torbiel nosa jest nieszkodliwym guzem, który można łatwo wyeliminować.