321 Shares 6857 views

Zające. Ich cechy biologiczne. Jaka jest maksymalna prędkość zająca?

W przyrodzie istnieje wiele czempionów-biegaczy. Każdy wie, że najszybsze zwierzę na świecie – jest gepard. Następnie z małym margines prędkości są gazeli, antylop, Greyhound rasy psów, koni, zebra i królik. Ten ostatni sprinter i zostaną omówione w artykule, gdzie można dowiedzieć się, co się z maksymalną prędkością zająca i jak to pomaga mu przetrwać wśród drapieżników.

zwłaszcza ptaków

Zoologia wyróżnia kilka gatunków i podgatunków zwierząt. Na planecie żywo zając-Bushman, Bristly, Afryki, wspinaczki (lub japoński drewna, które znajduje się na skraju wyginięcia), ogona i muł, a nawet kilkunastu gatunków. Nie zapominaj, oczywiście, a nasz rosyjski bunny – zając, zając.

Różne rodzaje kolor, siedliska, nawyki żywieniowe, a nawet składu krwi. Wspólne dla wszystkich zajęczaków:

  • Struktura szczęk, dzięki czemu mielenia frakcyjnej i stałych pokarmów roślinnych (gałęzie, kora drzewna);
  • zęby szlifować i rosną przez całe życie;
  • ostry słuch i wzrok, szczególnie dobrze rozwinięty zmysł węchu;
  • Obecność specjalnych dławików wykrywania zapachowe związki pokrewne;
  • doskonałe dopasowanie do uruchomienia (maksymalna prędkość królik może osiągnąć 60 km / h);
  • zwierzęta lądowe, zły rój i pływać;
  • wysoka płodność (rok samica ołów do 4 miotów 5-10 dzieci każda).

stąpający zwierzęta

Wszystkie króliki – doskonałe sprinterów. Niesamowita zdolność do pracy tak szybko w tych małych zwierząt opracowanych przez specjalny rozwoju układu mięśniowo-szkieletowego. Tylne nogi są długie i muskularne, pozwalając, aby gigantyczne skoki 3-4 metrów długości. Tylne nogi są znacznie dłuższe niż z przodu. Funkcja ta pozwala na natychmiastowe postawienie rozwijać ogromne prędkości. Maksymalna prędkość zająca jest już 5 sekund (!) Obsługiwać do 50 km / h.

Przyczynia się również do dużych prędkości i struktury szponów. Długi i wąski, zapewniają dobrą przyczepność do powierzchni ziemi i pomagają skutecznie odparte przy skokach.

Kolejny ciekawy fakt. Mamy zając rozwój kończyny prawej i lewej strony nie jest symetryczna. To jest powód, że w wyścigu zając nie porusza się w linii prostej, a wiatry. Ta zdolność, nadanym mu przez Matkę Naturę, zwiększa szanse uciec od drapieżnika.

Rejestrowana prędkość maksymalną zająca na uniknięcie niebezpieczeństwa 75 km / h! To – zając zając gatunki, które wśród swoich krewnych jest najbardziej flota stąpający.

Jak zbadali naukowcy co maksymalna prędkość zająca

Zoologów badający życie zwierząt, należy zwrócić szczególną uwagę na ich zwyczaje, zachowania w grupie i reagowania na zagrożenia. Główne metody tych badań – obserwacji, zasadzki, fotografii i filmowania. przeprowadzono również chwytania zwierząt, które są umieszczone na specjalnych czujników. Rejestrują one ruchu, prędkość, nawet fizjologiczne reakcje na stres i niebezpieczeństwo.

To przez ten czujnik, a maksymalna prędkość zająca notowano. Zdjęcia zając, z całym pośpiechu, aby uciec od niebezpieczeństwa, to jest bardzo trudne do zrobienia. Jednak z najnowszych kamer, ustalenie czasu i strzelać 10 klatek na sekundę, był w stanie zapewnić sobie zając rekord prędkości – 75 km / h.