402 Shares 3284 views

SHRUS – jakiego rodzaju szczegóły i jak to jest zorganizowane?

Z pewnością każdy właściciel samochodu zdziwił się, gdy po raz pierwszy usłyszał głęboki, czasem magiczny opis części zamiennych i złożeń jego żelaznego przyjaciela. A dzisiejsze przemówienie w ogóle nie dotyczy głowicy cylindra (głowicy cylindra). Dziś skupimy się na takim mechanizmie jak SHRUS.


To nie jest magiczne imię, to tylko skrót. Krótko SHRUS – zawias o jednakowych prędkościach kątowych. Zadaniem tego mechanizmu jest przeniesienie ruchu obrotowego jednej półosiowej na drugą w przypadku, gdy oba są pod pewnym kątem względem siebie. Wartość tego kąta jest zawsze zmienna.

Na pierwszy rzut oka entuzjastom motoryzacyjnym, zwłaszcza nowicjuszom, wydaje się, że połączenie jest złożonym wielofunkcyjnym detalem, którego urządzenie znane tylko doświadczonym projektantom. W rzeczywistości, SHRUS (VAZ 2110 lub "Renault Logan" – to nie ma znaczenia) jest bardzo prymitywny w swojej konstrukcji, dzięki czemu ma długą żywotność.

SHRUS jest szczegółem składającym się jedynie z 4 węzłów:

  • Sferyczny korpus z napędzanym wałem;
  • Sześć kul;
  • Separator, który jest pierścień z otworem do przytrzymywania poprzednich elementów;
  • Wewnętrzna klatka.

Dzięki prostej konstrukcji może trwać dłużej niż jakikolwiek inny mechanizm zawieszenia. Prawdopodobnie dlatego SHRUS nie ma takiego szczególnego znaczenia jak pylniki, amortyzatory i filtry.

Wszystkie te cztery elementy umożliwiają mechanizm przenoszenia ruchu obrotowego i są bardzo równomierne. Warto zauważyć, że połączenie kardanowe półosi, które w efekcie pełni podobną funkcję, nie posiada takiej samej zdolności jak SHRUS. Jest to wyjątkowy szczegół, który z jakiegoś powodu nikt nie nadaje znaczenia. W przeciwieństwie do tego, połączenie kardanowe nie może równomiernie przenosić ruchu obrotowego. Jeśli pierwsze semiaksis działa sprawnie, wtedy drugi półkolem przenosi ruch w sposób przerywany.

Jak działa ten mechanizm?

Zasadę stawu biodrowego można podzielić na 4 etapy:

  1. Na wewnętrznej klatce i wewnątrz korpusu tej części znajdują się kuliste rowki. Ich ilości W zbiegu z liczbą kulek.
  2. Ostatnie elementy są utrzymywane w przegubie CV za pomocą separatora i umieszczone pomiędzy pięścią a ciałem. Kule poruszają się wzdłuż rowków ciała i pięści (odpowiednio wzdłuż średnicy zewnętrznej i wewnętrznej).
  3. Gdy wał napędowy obraca się, siła z obrotu jest przenoszona do klatki, a następnie do napędzanego wału.
  4. Kiedy zmienia się kąt pomiędzy dwoma wałkami, kulki poruszają się wzdłuż rowków w swobodnym kierunku, kontynuując przenoszenie siły.

    Wychodząc z tego, widzimy, że SHRUS nie jest tak skomplikowany w projekcie i zasadzie działania.

Zastąpienie CVD CVCC – główne cechy

Ze względu na fakt, że ta część jest bardzo niezawodnym elementem podwozia, pierwsze 60 tysięcy kilometrów na jego stan nie może być w ogóle martwi. Jeśli jednak czas na zastąpienie pylników stawów, ten problem może mieć wpływ na ciebie znacznie wcześniej. Głównymi oznakami awarii tej części jest charakterystyczne uderzenie, a częściej – kruszenie części podczas obrotu kół napędowych.