518 Shares 2910 views

roztwór izotoniczny

Izotoniczne roztwory wieloskładnikowa mieszanina składa się z substancji chemicznych, rozpuszczone w wodzie destylowanej. W rzeczywistości – to kompozycje wodne, składniki, które są pewne substancje zawarte w cieczy część (plazma krwi). Na przykład, substancja taka jak chlorek sodu, zawarte w izotonicznym roztworze jest również obecny (z ułamku masowym do 0,9%) w osoczu. Wstrzyknięto dożylnie chlorku sodu w roztworze jest wymagany do utrzymania procesu dwustronnego dyfuzji cząsteczek wody w medium o wyższym stężeniu substancji rozpuszczonych. Ze względu na ciśnienie osmotyczne wyrównać stężenie substancji rozpuszczonych w płynie pozakomórkowym w osoczu krwi. W wyniku korekty ciśnienia osmotycznego występuje deficyt uzupełniania cieczy w organizmie, podczas odwadniania (odwodnienia).


Najprostszym izotoniczny roztwór chlorku sodu w wodzie destylowanej, w praktyce lekarskiej zwany także roztwór soli fizjologicznej, ale jest dowolna, ponieważ preparat ten nie zawiera wszystkie składniki (na przykład sole potasowe) niezbędnych do utrzymania fizjologicznie normalnego stanu ludzkich tkanek. Jest on wytwarzany w ampułkach 10, 5 lub 2 ml, zawierającej 0,9% chlorku sodu w wodzie. Istnieje również nieco bardziej złożone wieloskładnikowe preparaty izotoniczne. Na przykład, „Disol” zawiera 6 g chlorku sodu i 2 g trójwodzianu octanu sodowego w jednym litrze. Wytwarza się w fiolkach z 0,4 litra do 0,2 litra, służy do oczyszczania i ponownego uwodnienia. Ponadto leki te stosuje się jako „Trisol”, kilka odmian Ringera „Chlosol”, „Acesol”.

Roztwór do infuzji „Chlosol” zawiera w 1 litrze 4,75 g chlorku sodu, 3,6 g trójwodzianu octanu sodu, 1,5 g chlorku potasu. Połączone Preparat stosuje się do detoksykacji, plazmozamescheniya, rehydratacji jako diuretykiem, lub środka amortyzującego przeciwpłytkowego. Poprawia krążenie krwi, zapobiega jego zagęszczania i rozwoju kwasicy metabolicznej zmniejsza hipowolemii, zwiększa diurezę. Ten izotoniczny roztwór jest wytwarzany w fiolkach 0,4 litra albo 0,2 litra. Lek należy do VED. Przeciwwskazania zasadowicy, nadwrażliwość, hiperkalemia CRF lub ograniczenia do podawania dużych ilości cieczy do ciała. Nie mogą być skutki uboczne, takie jak hiperkaliemii, obrzęk, gorączka, tachykardia.

Wskazane dla odwodnienia i toksyczności (zatrucie pokarmowe, czerwonki, cholery, El Tor) izotoniczny „Acesol”, który jak „Chlosol”, dostępny w fiolkach 0,4 l lub 0,2 l Nieświeżu leków roślinnych ( Białoruś). Jakościowy skład podobny preparat „Chlosol”, lecz różne stężenia składników: rozpuszcza się w 1 litrze 5 g chlorku sodu, 2 g trihydratu octanu sodu i 1 g chlorku potasu. Wskazania i przeciwwskazania są takie same, jak w przypadku „Chlosol” narkotyku.

roztwór soli zmniejsza hipowolemii, kwasicę metaboliczną i zagęszczenie krwi, zwiększa diurezę i poprawia krążenie krwi kapilarnej, akcja detoksykacji ma nazwę handlową „Trisol”. Jego uwalnianie w fiolkach 0,4 litra do 0,2 litra. Ten izotoniczny roztwór zawiera w 1 litrze 5 g chlorku sodu, 4 g wodorowęglanu sodu i 1 g chlorku potasu. Stosowanie u pacjentów z chorobami związanymi z zatruciem i odwodnienia, w tym ostrej czerwonki, zatrucie pokarmowe, El Tor cholera. Gdy lek podaje się co 6 godzin monitorowany stosunek wprowadzone i odprowadzana ciecz. Jeśli hiperkaliemia rozwija się, a następnie roztwór zastąpiono preparatem zawierającym chlorek sodu i octan sodu, aż do znormalizowanej równowagi elektrolitowej.

W celu sporządzenia takich preparatów śledzić sekwencję podawania każdego składnika, a aż do całkowitego rozpuszczenia się z poprzednim, następujące sól dodaną. Każdy izotoniczny roztwór chlorku sodu przygotowany w wodzie destylowanej. Otrzymuje się go metodą destylacji w specjalnym urządzeniu o nazwie gorzelnicze. Powinny one być wykonane ze szkła. Wody otrzymuje się z metalu, a urządzenia nie nadają się do wytwarzania izotonicznych mieszanin, ponieważ zawiera jony metali, które mają szkodliwy wpływ na tkankę ciała. Te same ścisłe reguły są dostępne do podawania każdego leku, zawartego w instrukcjach i metodą referencyjną (dożylnie, podskórnie lub lewatywy) jest określana przez lekarza. Leki należy przechowywać w ciemnym miejscu w temperaturze, która jest zalecana przez producenta. Przed użyciem, roztwór doprowadza się do pacjenta w temperaturze ciała 36-38 ° C.