682 Shares 7910 views

Mleczne kluski – przepis na duże i małe

Danie, dobrze znanego i ukochanego – kluski mleczne. Receptą na jego przygotowanie nie jest mała różnica w kuchni narodowej. I jest przydatny do prawie wszystkich: dzieci i dorosłych. Jednakże, z wyjątkiem tych, którzy mają ciało nie bierze laktozę.

Z definicji, makaron, odnosi się do grupy takich produktów, takich jak pasta. Produkty te są połączone w sposób jednolity z gotowaniem, a tym samym zestaw wymaga tego produktu. Różnią się one pod względem wielkości i kształtu.

Praktycznie każdy rodzaj makaronu: makaron, makaron, rogi, gwiazdy – można zrobić zupę pod ogólną nazwą „makaronem mleka.” Przepis na niego jest taki sam dla wszystkich rodzajów tych produktów.

Makaron mleka mogą mieć grubość – jest to najlepszy serwowane na śniadanie, a dla pierwszego kursu dopasować zupy z dużą ilością mleka. Zanim mleko gotować makaron, powinny zdecydować – co danie chcemy uzyskać w wyniku?

W przypadku raka piersi kluski wymagają mleka dostępnego makaron, sól, cukier. Gruby danie przygotowuje się w proporcji mleka i „makaronem” 1: 1. Ugotuj makaron w dużej ilości osolonej wody, aż o połowę. Drenażu. zagotować mleko, słodzenia. Makaron zanurzone w mleku wrzenia i gotować przez pięć minut na małym ogniu. Przejdź do głównej zestawu można dodać trochę masła lub śmietany kremówki. Przygotowanie makaronu mlecznych nie zajmie więcej niż 15-20 minut

mleko w domu makaron przepis , który proponujemy, danie nie jest tak skromny. Makaron wykonany ręcznie, a proces ten jest dość długi. Przed dokonaniem posiłek całkowicie, trzeba zrobić „płaskie wąskie paski ciasta pszennego” i do ich wyschnięcia.

Ciasto z następujących produktów: 800-900 gramów mąki pszennej, jeden kubek zimnej wody, 5-6 jaja, sól, tłuszcz z mleka lub śmietanki.

Surowe jaja, woda, sól, i połączyć dokładnie wymieszać. Stopniowo dodawać mąkę tej mieszaniny. Ciasto powinno się trudne, ale elastyczny, dobrze promeshennym. Dobrze jest rozwałkować ciasto, konieczne jest, aby pozostawić na pół godziny do rozstrzygania.

Masa ciasta tnie się na kawałki i każdy kawałek toczą się na cienkie warstwy. (Im cieńsza warstwa, tym smaczne makaron). Każdą warstwę posypać mąką i dodać je do siebie. Tnie warstwy w postaci pasków lub taśm. Przed gotowania makaronu mleka otrzymanego półproduktu musi być sucha. Szybko można to zrobić w specjalnym Aerogrill suszenia lub warzyw. W normalnych warunkach suchy makaron powinien co najmniej 3 godziny.

Ugotować makaron w osolonej wodzie, nawet ciężko rzuca na durszlak, a następnie spadnie do mleka wrzenia i gotować przez 5-10 minut. Dodać masło lub śmietanę.

Należy pamiętać, że im dłużej warto mlekowego makaron, grubszy staje się, więc zupa mleczna z makaronem zostawić „w rezerwie” i jeść wszystko na raz. Jeśli kluski gotowane dużo i to jest suchy, to może być przechowywany w lodówce, ale nie dłużej niż tydzień.

Jeśli dziecko jest zaplanowane mleka makaronem przepis na jej przygotowanie jest prawie taka sama. Jedyną różnicą jest liczba produktów: mąka pszenna – trochę mniej niż szkło, szklanka mleka, jedno jajko, trochę masła i cukru. Ciasto długi czas do wyschnięcia, ugniatać go tylko na jajku, okazuje się bardzo fajna i pasuje do gotowania w pół godziny. mleko piana, wiele dzieci nie lubią, więc podczas gotowania makaronu musi stale mieszając.

Makaron encyklopedycznej definicji ten wąski pasek ciasta z mąki pszennej. Ale mąka pszenna – nie jedyny produkt, z którego zostały robi makaron. W starożytnym Rus często gotowanych klusek grochu, kuchnia azjatycka preferuje ryżu, są obecnie coraz częściej wykorzystywane do jego przygotowania, gryka i płatków owsianych.