260 Shares 3415 views

Ekoarchitektura: opis, funkcje, ciekawostki i recenzje

Ecoarchitecture to specjalna koncepcja architektoniczna uwzględniająca przede wszystkim czynniki środowiskowe w projektowaniu siedliska ludzkiego. Głównymi zasadami tej koncepcji opracowali włoski architekt Paolo Soleri. Także eko-architektura rozumiana jest jako realizacja idei, że dzięki dobrze zaplanowanej hiperstrukturze, która może pomieścić populację jednego miasta, można znacznie zmniejszyć negatywny wpływ osoby na środowisko.


Jak pojawiła się idea ekarchitektury?

Ekologia powstała po tym, jak stało się jasne, że osady miejskie zaczęły zajmować nieracjonalnie duże terytorium. Sytuacja ta zaczęła się kształtować w wielu krajach. Uszkodzenie środowiska, które miało zastosowanie w mieście, było ogromne.

Głównym elementem koncepcji architektonicznej jest zmniejszenie powierzchni zajmowanej przez mieszkańców miast, przenosząc je do trójwymiarowej hiperstruktury. Jednocześnie autor koncepcji Paolo Soleri nie ograniczył się wyłącznie do kwestii środowiskowych. Zaczął rozwijać swój projekt w kierunku społecznym. W swoim planie, nowe hiperstruktury musiały pomóc w bardziej wydajnym planowaniu, największym wykorzystaniu transportu publicznego. Ostatecznie doprowadziłoby to do wzrostu gęstości zaludnienia. Jednocześnie pomogłoby pozbyć się większości problemów związanych z wielkimi miastami.

Warto zauważyć, że to nie Soleri, który po raz pierwszy wymyślił ten pomysł. Architekturę ekologiczną po raz pierwszy opisano, jak to często bywa, w grafice. Pomysły, które opierały się na Soleri, po raz pierwszy ukazały się w jego powieści science-fiction "When the Sleeper budzi się" Herbert Wells.

Przekształcenie idei w rzeczywistość

Obecnie najbardziej popularnym projektem koncepcji architektonicznej jest Arkosanti. Jest to miasto w USA, zaprojektowane przez samego Soleri. Od 1970 roku jego budowa prowadzona jest przez entuzjastów studentów. W pełni odpowiada takiej koncepcji jak "eko-architektura".

Nie można jednak uznać tego za skuteczny. Podczas gdy osada jest przeznaczona dla 3-5 tys. Osób, w nim mieszka około 100 wolontariuszy. Jednocześnie można z powodzeniem realizować projekty edukacyjne i turystyczne na tej stronie. W tej chwili Arkosanti odwiedza corocznie około 5 tysięcy osób.

Co zwane są firmami "Ecoarchitecture"

Obecnie w Rosji nie ma takich rozliczeń, ale otworzyło się wiele firm, których praca jest w pewnym stopniu powiązana ze środowiskiem. Wielu z nich nazywa się "Ecoarchitecture".

Niektóre z nich przykładowo angażują się w nagłą hurtową sprzedaż produktów spożywczych. A produkty z wygaśnięciem lub wygasłą żywotnością, problematyczną ilością jedzenia i innymi płynami. Jest to odpowiedzialność OOO Ecoarchitecture (Moskwa i Region Moskiewski). Następnie produkty żywnościowe są poddawane recyklingowi. To świetna pomoc dla środowiska.

W Jekaterynburgu jest jeszcze jedna firma, zwana "EcoArchitecture". Głównym kierunkiem jego działalności jest gospodarka odpadami. Jego specjaliści są gotowi pomóc pozbyć się odpadów z IV klas zagrożenia. Firma bierze i sortuje wszystkie rodzaje odpadów, dostarcza pełny pakiet dokumentów i raportowania środowiskowego.

Экостиль w architekturze

W nowoczesnym stylu i architekturze ekostyl jest bardzo popularny. Jest to modny i aktualny kierunek. Poświęcił wiele badań, projektów i monografii. Na przykład jest to artykuł pracowników Akademii Ekonomicznej Miejskiej w Charkowie A. Krivitskaya i N. Krivoruchko pod tytułem "Ecoarchitecture jako ochrona środowiska naturalnego".

Praca poświęcona jest dwóm miastom – Charkowie i Biełgorodowi. Według naukowców, mogą stać się przykładem aglomeracji nowego typu. Obecnie odpadów przemysłowych, zanieczyszczenia powietrza, pogorszenia warunków sanitarnych i epidemiologicznych znacznie pogarszają warunki życia osoby w mieście.

Dlatego też tylko projektowanie nowych ekostruktur w warunkach zachowania naturalnego systemu regionalnego w dużych aglomeracjach może ocalić obecną sytuację ekologiczną.

Kryteria dla eko-architektury

Aby eko-tech w architekturze był zgodny z nowoczesnymi koncepcjami tej koncepcji, musi on spełniać pewne kryteria.

Po pierwsze jest to oszczędność energii. Konieczne jest zminimalizowanie wykorzystania źródeł energii syntetycznej. Po drugie, wykorzystanie materiałów budowlanych pochodzenia wyłącznie naturalnego, które są również zdolne do samoobrony. To, na przykład, drewno. Takie podejście pozwoli potomkom nie potrzebować tych materiałów.

Po trzecie, budynek powinien być traktowany jako żywy organizm. Architektura powinna być postrzegana jako środowisko życia. Trzeba pamiętać, że dom też "oddycha", ostatecznie "rośnie", a następnie "więdnie".

Po czwarte, we wszystkich sferach życia należy zminimalizować szkodliwy wpływ na środowisko. I, wreszcie, ostatnie – wykorzystanie obiektów blisko naturalnych. I wyraźnie zrozumieć, dlaczego potrzebujesz tego formularza.

Nowoczesne projekty ekologiczne

Koncepcja eko-architektury, której projekty są przedstawione w tym artykule, ewoluuje na całym świecie. Uderzającym przykładem jest "Dom Samotności" w Argentynie, jego projekt powstał w 1975 roku.

Główny inspiracją ideologiczną, architektem Emilio Ambash, wymyślił ten "czarny kwadrat" w architekturze. W swoim projekcie, podobnie jak obraz Malewicza, symbolizował koniec sztuki i dał początek nowej, duchowej rzeczywistości.

Ale gdy dom został zbudowany, w 2005 r. Stał się symbolem "naturalnej" drogi życia, która jest dziś tak popularna.

Dzielnice mieszkalne tego "Domu Samotności" są ukryte wewnątrz wzgórza i służą jako doskonałe miejsca do medytacji. Na wzgórzu znajdują się dwie ściany ze schodami, które przecinają się pod ostrym kątem. Zakłada się, że osoba, która potrafiła osiągnąć oświecenie, podnosi się nad szarą rzeczywistością.

Inicjatywa ekologiczno-architektoniczna jest realizowana w japońskim mieście Fukuoka. Jest to jedno z największych miast w tym kraju azjatyckim, które cierpi z powodu katastroficznego braku wolnej przestrzeni.

Historia tego projektu rozpoczęła się w 1995 roku, kiedy to konieczne było zbudowanie centrum kulturalnego. Okazało się, że jedynym miejscem dla takiego budynku władze miejskie mogą zaoferować w parku miejskim, którego wielkość nie przekracza dwóch dzielnic.

Aby nie wyciąć tego placu, zdecydowano się na 15-piętrowy wieżowiec do centrum kulturalnego, zachowując zielone plantacje w Japonii, jak również. Drapacz chmur mieścił tereny wystawowe i sale konferencyjne, muzea i miejsca sztuki.

Jednocześnie zielona z zachowanego parku rośnie wzdłuż południowej fasady budynku, sprawiając, że wygląda jak jeden z cudów świata – ogrody Semiramis.

Jednocześnie można ocenić takie pojęcie jak architektura ekologiczna, ale sprzeczne opinie. Z jednej strony eksperci zauważają pozytywne punkty – ponieważ te projekty pomagają środowisku i zachowują środowisko. Z drugiej strony, wielu ekspertów zauważa, że na etapie wdrażania wiele pomysłów jest zbyt kosztowne, wydają nieracjonalną kwotę pieniędzy.

Wieś Ditikon

Innym projektem ekologiczno-architektonicznym, który trzeba powiedzieć, jest wieś Dietikon (Szwajcaria), stworzona przez Petera Fecha.

To pojawiło się w 1993 roku w małym miasteczku Ditikon. Kilka lat później, kiedy na ekranach pojawił się film "Władca pierścieni", mieszkańcy nazwali wioskę, która utworzyła obok nich Szwajcarię Śródziemia.

Pierwszy podziemny dom Fech zbudowany w latach 70. XX wieku. Od tego czasu w Dietikon udało mu się zbudować dziewięć podziemnych budynków o różnych rozmiarach. Od 60 do 250 metrów kwadratowych. Były bardzo podobne do domów hobbitów z bajki Tolkiena.

Lubili też ludzi. Pokrycia dachowe z gleby i trawy chroniły budynki przed deszczem, wiatrem i ostrymi zmianami temperatury. Pomaga również wydać dużo mniej energii niż w konwencjonalnym domu. Te budynki są absolutnie nieszkodliwe dla środowiska.

Krosownice pionowe

Projekt budowy pionowych gospodarstw rolnych powstał w murach Uniwersytetu Columbia w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem naukowców do 2050 r. 80% mieszkańców Ziemi przemieszcza się do miast. Kontynuuje się zwyczaj jedzenia ekologicznych produktów rolnych.

Aby rozwiązać ten problem, Pierre Sartoux i Augustin Rosenstil zaproponowali projekt pionowych gospodarstw. Są to wieżowce wypełnone szklarniami i długopisami dla bydła. W przyszłości wiele takich struktur umożliwi wyżywienie wszystkich dziesięciu miliardów mieszkańców zamieszkujących Ziemię do roku 2050.

Dom ekologiczny

Innym projektem godnym uwagi jest organiczny dom Gaetano Pesce. We wczesnych szkicach przypominało się drzewo dębu, w którym korzenie służyły jako fundament, a korona – dach.

W końcu dom stał się bambusowym gajem, tylko rosnącym. Pojawiła się w centrum innego japońskiego miasta – Osaka. W 1993 roku budynek ten po prostu wypuścił jednorodność jednolitości klasycznej azjatyckiej dzielnicy biznesowej. Szkarłatna fasada domu organicznego jest ozdobiona doniczkami. Wyrastają niemal wszystkie rodzaje krzewów, które można znaleźć tylko w tej strefie klimatycznej. Jest to wyraźny przykład wdrożenia eko-architektury w życiu.