84 Shares 1807 views

OSB płyta: wymiary i właściwości interesujące wszystkich

Nie ma nic dziwnego w tym, że w długim znanych nam obszarach nauki, inżynierii i produkcji innowacje pojawiają. Oto prosty przykład – do obróbki drewna jest prowadzone przez ludzi od tysiącleci, wydaje się, że można jeszcze wymyślić w tej dziedzinie. Jednak i tutaj nie jest rzadkością w przypadku niektórych nowych materiałów, w których wykorzystywany jest drewno. Przykładem jednej z takich wynalazków można OSB, płyty, których wymiary są stabilne, a sam produkt – jednorodność składu i bezpieczeństwa ekologicznego. Więc co to za tajemniczy materiał, który kryje się za tym skrótem? Płyta tłumaczone jako "oriented strand board" lub w skrócie pisemnej OSB. Jego analogowe może być w jakiś sposób wszystkich z nas od dawna uważane za zwykłe płyty wiórowe. Ale podobieństwa jest bardzo słaby, z tym, że surowiec, który działa jak wióry. Jeśli chcemy zobaczyć, co OSB-płyta, wielkości, a cena zależy głównie od warunków produkcji, konieczne jest, aby zwrócić uwagę na technologię produkcji.

Polega ona co najmniej dwie cechy – zastosowanie specjalnego chipa i jego orientacji w procesie produkcyjnym. Tutaj na raz należy wyjaśnić, że frytki przygotowane stosowane o grubości do siedmiu dziesiątych milimetra i długości do czternastu centymetrów. Głodne surowiec drzewny stosuje się do niego. Biegnie specjalnej obróbce, a następnie wyjść z jej żetonów. Dzięki takiemu podejściu do surowców zakończeniu rozmiar OSB-płyta jest stosunkowo stabilny na wszystkich etapach produkcji.

Inną cechą technologii produkcji jest orientacja samym chipie. Jest on umieszczony w trzech warstw – z których dwa są równoległe na długości płyty i średnią usytuowaną pomiędzy nimi prostopadłe. Chipsy wysuszeniu impregnowane związków szczególnych (wosk, sole kwasu borowego). Środek wiążący stosuje się żywicę syntetyczną. Jest pod wpływem ciepła i ciśnienia, skleja wszystkich warstw ze sobą, a następnie pocięte na gotowych płyt OSB płytowych, kawałki o wymiarach mogą być standardowe i na żądanie.

Istnieją cztery rodzaje płyt, które różnią się między sobą pewnymi cechami. Tak więc, płyty OSB-3 – range standardowych wymiarach, posiada wysoką wytrzymałość i odporność na wilgoć. Chociaż, jak już wspomniano, wymiary mogą być zmieniane na żądanie. Do dnia określonego OSB-3, najbardziej poszukiwanych na rynku ze względu na lepsze właściwości niż poprzednich klasach i niższej cenie niż w następnym.

Zastosowanie takiego zorientowanej pokładzie pasma jest bardzo zróżnicowana. Może być stosowany do mebli, w konstrukcji ramki namiotach jak ściany, z dekoracji wewnętrznej i zewnętrznej, jako element szalunku, i tak dalej. D. Nawet proste zestawienie możliwych dziedzin zastosowania może sporządzić listę wielu punktów.

OSB, płyty, wymiary i parametry, które charakteryzują się wysoką stabilnością, uważany jest za jeden z najbardziej obiecujących materiałów, zwłaszcza z punktu widzenia budowy domów ramy panelu. user experience, przystępne ceny i możliwość zastosowania w różnych dziedzinach przemysłu, budownictwa, jak również w warunkach domowych zapewniają zwiększony popyt.