395 Shares 6627 views

Odmiany i rodzaje fasoli. Zdjęcie i opis

Taki znany rosyjski chałupników kultura jak fasola, jednym z dziesięciu najczęściej spożywanych pokarmów do świata. Ten skromny i plon roślin mogą być uprawiane niemal w każdym klimacie i glebach o dowolnym składzie. Jej odmiany i formy mnożą. W dalszej części artykułu, i zastanowić się, jakie są rodzaje fasoli (ze zdjęciem). Może to pomoże ktoś z ciężarówek do wyboru konkretnych odmian tej wspaniałej kultury.


Klasyfikacja głównym

Do tej pory, biolodzy ponad 250 odmian fasoli, i bylin. Sklasyfikować je przede wszystkim na dwie duże grupy:

 • Phaseolus l (USA).
 • Vigna Savi (azjatycki).

Drugi różnorodność strąków fasoli bardzo długie i małych nasion. Pielęgnuj ta kultura jest w zasadzie tylko w Azji. W krajach europejskich, Rosji, Ameryce Południowej i Północnej, najbardziej rozpowszechniony fasoli Phaseolus L. Jego główną cechą wyróżniającą jest krótki i dość duże strąki fasoli z charakterystycznym „dziób”.

Różnorodne formy krzewów

Obecnie odmiany mogą być uprawiane w świecie ziaren:

 • sznurka;
 • kręcone;
 • Krzew.

Wszystkie te rodzaje ziaren dość popularne wśród miejscowych ogrodników. Główne klas macierzystych oplatania może osiągnąć długość pięciu metrów. Kręcone fasola trochę krótsze. Jej rzęsy rosną w trakcie sezonu nie więcej niż 2 m. Krzew odmiany są dość zwarte rośliny. Ich wysokość nie przekracza zwykle około 30-60 cm. Gatunek ten z kolei może być mocno i slabokustistoy.

Rodzaje cechami użytkowymi

Ogrodach Rosyjscy kierowcy ciężarówek często można zobaczyć zwykłe fasoli ostrzału. Jest uprawiana wyłącznie na fasoli. Ostatnio jednak w naszym kraju staje się coraz bardziej popularne odmiany tej rośliny, uprawiane dla zielonych soczystych ostrzy. Następujące rodzaje fasoli w tej grupie:

 • szparagi (fasola) cukru;
 • polusaharnaya.

W pierwszym pod fasoli odmiany na ściankach wewnętrznych jest nieobecne ujędrniające gruba warstwa pergaminu. Oznacza to, że nie mają one twardą tkankę włóknistą, którego obecność jest cechą wszystkich odmian krojenia. Takie łopatki można smażyć lub gotować gulasz. Jeść je w postaci surowej lub sałatek letnich.

Lekki smak szparagów – jest coś innego ziarna. Formy, po prostu jak łuszczenia, zróżnicowana (kręcone, krzaczaste, wspinaczka). Ale wszystkie z nich dzięki tym niezwykłym smaku nazwie szparagi.

Polusaharnaya fasola jest bardzo podobny do roślin strączkowych. Na początku wzrostu jego ostrza jest również całkowicie pozbawione twardej włóknistej warstwy pergaminu, i dlatego może być stosowany jako pokarm. Różnica między różnymi cukru jest tylko w tym, że w dalszym ciągu wydaje się dojrzewanie warstwy pergaminu w łopat. Dlatego dokręcić ze zbiorów tych ziaren nie może. Hartowane strąki polusaharnyh odmiany może jednak po prostu zachować na Plet aż dojrzałych ziaren.

Formularz dekoracyjne

Różne rodzaje fasoli i szparagów ostrzy krojenia dać bardzo smaczne i fasoli. Jednakże, ogrody Rosyjscy kierowcy ciężarówek często uprawiane i to kolejna bardzo interesująca forma tej kultury – dekoracyjne. Kwitnące odmiany fasoli są używane głównie do dekoracji różnego rodzaju powierzchniach pionowych w stoczni i ogrodów. Posadzone gatunki ozdobne zrobione w pobliżu ogrodzenia, pergole, tarasy, blisko fontanny, itd. Istnieją dwa główne rodzaje tego fasoli ..:

 • wielu kwiatach;
 • ogród.

Wszelkiego rodzaju dekoracyjnych fasoli , jest jeden bardzo ciekawą funkcję: pąki odcień tej rośliny są zawsze takie same jak kolor owocu.

Odmian fasoli umysłu

Nasiona fasoli może mieć zupełnie inny kształt, rozmiar i kolor. Liczba ziaren w kapsule mogą być różne – od trzech do siedmiu. W umiarkowanych szerokościach geograficznych Europy i Rosji często uprawiane mało wymagająca odmiana z białymi nasion. Rolnicy w Ameryce Południowej i Azji wolą uprawiać czarnej fasoli.

Wielkość ziaren tej rośliny można podzielić na trzy główne grupy:

 • melkosemennyh (. 1 tysiąca ziaren waży nie więcej niż 200 g);
 • srednesemennaya (200-400 g);
 • krupnosemennaya (400 g).

Różne rodzaje fasoli może mieć ziarna w kolorze białym, czarnym lub czerwonym. Istnieją również odmiany o pstrych nasion. Ilość i stosunek substancji mineralnych dla organizmu ziaren o różnych kolorach może być inna.

białej fasoli

Ziarna w tym kolorze charakteryzują się przede wszystkim tym, że zawierają one zbyt dużo białka (100 g – 7 g). Dlatego takie fasola musi starać się rozwijać osób cierpiących na nadwagę. Warto jeść białego fasoli i seniorów.

Ponadto w nasionach fasoli zawiera dużo żelaza. Dlatego ich stosowanie w żywności przyczynia się do wzmocnienia układu krążenia i ogólną poprawę ciała. Gotowanie fasoli ten kolor jest najlepiej w połączeniu z warzywami, zawierające duże ilości witaminy C.

Rodzaje białej fasoli, jak każdy inny, są różne. W razie potrzeby, można kupić nasiona krzewu, kręte lub oplatania formy.

Najlepsze odmiany z białej fasoli

Prawie wszystkie odmiany fasoli uprawianych przez tę samą technologię. Plony Warzywnictwa zależy co najwyżej tylko od wybranego rodzaju i kwoty zapłaconej do czasu roślin podczas ciepłego sezonu. Biała fasola z kierowców jest bardzo popularny. Odpowiednio, a jego odmiany wyświetlane dużo. Najbardziej popularne to:

 1. „Czarne Oczy”. Owocami tej fasoli mają bardzo małe rozmiary. Gatunek nazywany tak z powodu jego białe nasiona jest zawsze mała czarna kropka. Peel te ziarna są bardzo cienkie, a więc są one przygotowywane szybko i nie wymaga nawet moczenie.
 2. "Chali". Odmiana ta produkuje dość duże nasiona, stosowane głównie tylko do przygotowywania potraw. Spójność fasoli „Chali” bardzo gęsta. I dlatego może być bezpiecznie najpierw gotowane, a następnie smażone.
 3. "Nevi". Ten groch fasola ceniona za coś, co zawiera duże ilości żelaza i błonnika i bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka.

czerwona fasola

Gatunków i odmian tej rośliny, też konieczne jest, aby wziąć pod uwagę. Fasola z tym kolorem od gospodyń domowych nie są mniej popularne niż biały. Czerwona fasola zawierać dość dużą ilość białka – 8 g na 100 g

Główną zaletą tego koloru ziaren jest to, że zawierają one duże ilości przeciwutleniaczy. Zgodnie z tym wskaźnikiem, czerwona fasola jest jeszcze przed porzeczek. Faktycznie, przeciwutleniacze zwane specjalne substancje, które chronią organizm człowieka przed szkodliwymi radionuklidów i opóźniania procesu starzenia. To dzięki ich dostępności i jest uważana za jedną z najbardziej użytecznych wszystkich upraw wczasowicze, fasola czerwona. Istnieją różne rodzaje nim. Kolor ten może być zarówno konwencjonalne, jak i Azji fasola. Istnieją odmiany krzewów i sznurka z czerwonymi nasion. Może mieć kolor nasion i fasoli ozdobnej formie.

Najlepsze odmiany czerwonej fasoli

Odmiana fasoli takich nasion w strefach podmiejskich Rosyjscy kierowcy ciężarówek mogą również zobaczyć dość często. Ostrzał najlepszych odmian czerwonych w naszym kraju są:

 1. "Skorospelka". Ten fasola dojrzewają w ciągu 55-60 dni po posadzeniu. Ich główne cechy to: długość pięknym i estetycznym kształcie i przyjemnego różowo-czerwone barwy.
 2. "Tomato". Ta odmiana czerwonej fasoli jest doskonała do konserw i gotowania tradycyjnych potraw gruzińskich. Owoce jego brązowy, wydłużony i lekko spłaszczone.
 3. „Taszkent”. Jest to na tyle różnorodne termofilowa uprawia się głównie w południowych regionach Rosji. Jednak w przypadku korzystania z metody może odbierać przeszczepiona jego dobre plony oraz w strefie środkowej części kraju. Fasola w tej klasie jest dość duża.

czarna fasola

Odmiana ta jest również uprawiana wczasowiczów krajowych, ale znacznie mniej białe i czerwone. Jednak to nie znaczy, że czarna fasola jest mniej przydatny. Białka w tym, na przykład, zawiera więcej niż białe i czerwone (9 g). I tak, jeśli to konieczne, może nawet stać się doskonałym substytutem mięsa. Zwłaszcza, że białka czarnej fasoli ich właściwości jest mocniej do białka zwierzęcego.

Korzyści z nasion tego koloru, między innymi, jest fakt, że stosowanie żywności sprzyja normalizacji równowagi chemicznej w żołądku.

Najlepsze odmiany czarnej fasoli

Ponieważ gatunek ten uprawiany jest przez rosyjskich ogrodników nie są zbyt chętni, a jej stopnie, nie ma zbyt wiele. Najlepsze Dostępne są następujące:

 1. „Nerka”. Ziarna różnych fasola kształcie i czarnych (lekko czerwonawo) kolor. Po ugotowaniu obrać nasiona tej odmiany staje się bardzo cienka. To zmienia kolor samego fasoli. Gotowane nasiona stają się miękkie różowy odcień.
 2. "Preto". Nasiona tej odmiany mają głęboki kolor czarny i biały blizny. Fasola krem wewnątrz. Głównym wyróżnikiem tej fasoli jest lekki smak jagód. Smak fasoli „Preto” jako oryginalny – słodkie goryczą. Gotować ziarna powinny mieć długość co najmniej 90 min., Z wstępnym moczeniu.

Różne rodzaje czarnej fasoli jako biały lub czerwony, mogą być faliste, plecionki, sprayu. Korzystać z tych ziaren, jak jedzenie jest zazwyczaj w formie przystawki. Ale są też często dodawane w gorących pierwszych kursów. zupa smak i barszcz czarna fasola są w stanie zrobić o wiele bardziej przyjemne i intensywne.

Jakie są odmiany i rodzaje fasoli szparagowej

Ta forma, jak już wspomniano, nie jest jeszcze bardzo popularny wśród miejscowych ogrodników. Jednakże, zielona fasola w ogrodach Rosjan w ostatnich latach można zaobserwować coraz częściej. Odmian tego gatunku i jest ich wiele. Ogrodnicy centralnej Rosji, jest prawdopodobne, aby pasowały:

 1. "Olej King". Strąków na wczesnym odmian wysoko wydajnych ma kolor żółty i miodu całkowicie pozbawione włókien. Smak, sądząc po opiniach mieszkańców letnich, są po prostu wspaniałe.
 2. "Sax". To wczesne dojrzewanie odmiana Bush cieszy się również dużą popularnością ogrodników. Strąki jego zielone, lekko zakrzywione. Wysokość trzonu fasoli „Saxon” nie przekracza 40 cm.

Powyższe oceny są krzaczaste. Ale są też bardzo popularne rodzaje fasoli szparagowej krętych. Należą do nich:

 1. „Złoty nektar”. Ostrza wczesnych odmian dojrzewają w 70. dniu po posadzeniu. Są koloru żółtego. Pod jednym może być do 25 cm. Masa ziarna jezdnych są dość duże. W związku z tym, zaleca się czegoś podtrzymać.
 2. „Purpurowy Królowa”. Jest to bardzo ciekawa odmiana, której strąki są bogate purpurowy kolor. Główną zaletą „fioletowe Queen” jest wysoka wydajność i dobry smak łopatek.
 3. „Zwycięzca”. Ziarna w okresie kwitnienia i czasami nawet zmieszany z dekoracyjnych. Strąki odmiana „zwycięzca” płaskie i bardzo długi (30 cm). Ponieważ jest to różne fasole dziwaczność, rośnie ona doświadczyła tylko ogrodników.

Uprawiane szparagi (fasola) fasola, gatunki i odmiany, które dość zróżnicowane, mniej więcej w tej samej technologii jak regularny ostrzał. Jedyne wzrostu ostrza scenicznych s wymaga dokładniejszego nawadniania.

Azjatyckich odmian fasoli

To właśnie w ich cech biologicznych podobnych do konwencjonalnych ziaren uprawianych w USA, Europie i Rosji. Jedyną różnicą jest to, że jej strąki dłuższe i bardziej soczyste. Najbardziej popularne są te rodzaje fasoli azjatyckich, takich jak:

 1. "Mash". Odmiana ta jest tradycyjnie uprawiana w Pakistanie i Indiach. Jej cechą jest fakt, że jej ziarna są bardzo podobne do groszkiem.
 2. "Azuki". Kolebką płodnej fasoli Himalajów. Rosnąć „adzuki” w całej Azji Południowo-Wschodniej i Japonii. Ziarna tej odmiany o różnej pięknej ciemno-czerwony odcień.
 3. "Urd". Ziaren, które są nieco podobne do nasion „zacieru”, ale są czarne. Gatunek ten jest bardzo stara. Urósł 4000 lat temu. Obecnie ta fasola uprawiana jest w Indiach, Chinach, Japonii i wielu innych krajach azjatyckich.
 4. „Wężowa groszek”. Jest to bardzo popularny w azjatyckiej odmiany, która daje bardzo długie strąki.

Najlepsze odmiany fasoli azjatyckiej

Oczywiście, cowpea jako bardzo popularnym rodzajem hodowców z ich uwagę również nie oszczędził. Najlepsze odmiany tych ziaren są:

 1. "Makaretti". Odmiana ta ma bardzo mocny plagi. Długość jego kapsuły w niektórych przypadkach nawet do 35 cm. Zalety odmian, między innymi, obejmować prostotę. Dojrzewają ostrze „makaretti” po około 63-65 dni po posadzeniu.
 2. "Liana". Ten zielony kiełki fasoli produkuje do 3 m, i dlatego potrzebują wsparcia. Jej łopatki mogą być spożywane w stanie surowym lub poddanego obróbce cieplnej.

Oprócz tych dwóch odmian, bardzo popularne są rodzaje chińskich zielonej fasoli „Sijil con 28/2 kontou” i „groik”. Te dwie hybrydy wytwarzają pędy nie dłuższy niż 1,5 m, a zatem nie potrzebują wsparcia. Jest również dobrze znane w ogrodników i krzaczastych azjatyckich odmian fasoli „Gasson” i „ma-cha-kontou”. Wysokość tych mieszańców nie przekraczają 0,7-0,8 m, a strąki są warstwa pergamin. Dlatego są one hodowane wyłącznie na fasoli.