238 Shares 3498 views

Instrukcje dotyczące stosowania leku "Azafen". Analogi leków

W leczeniu stanu depresyjnego aktywnie stosuje się leki z grupy środków przeciwdepresyjnych. Leki te muszą trwać dość długo, aby normalizować stan psychoemotionalny. Wśród leków przeciwdepresyjnych produkcji krajowej, które nie są gorsze od skuteczności droższych produktów importowanych, warto zwrócić uwagę na lek "Azafen". Analogi leku mają podobny mechanizm działania terapeutycznego, ale nie zawsze dobrze tolerowany przez pacjentów. Rozważmy bardziej szczegółowo oryginalny środek i jego popularne substytuty.


Przyczyny depresji

Te zaburzenia psychiczne, jak depresja, stanowią znaczne pogorszenie nastroju, niedoszacowanie poczucia własnej wartości, zahamowanie myślenia, obojętność na własne życie. W kontekście przygnębionego stanu osoba może zacząć nadużywać alkoholu lub narkotyków, co pogarsza jego sytuację. Choroba może rozwinąć się u kobiet i mężczyzn, niezależnie od wieku. Następujące czynniki prowadzą do stanu patologicznego:

 • Utrata bliskiej osoby;
 • Częste konflikty w rodzinie lub grupie roboczej;
 • Przemoc seksualna;
 • Predyspozycje genetyczne;
 • Nadużywanie alkoholu lub silnych środków uspokajających;
 • Obecność historii somatycznych dolegliwości;
 • Problemy o charakterze społecznym lub osobistym.

Z ciągłym poczuciem lęku, desperacji, drażliwości, szybkiej zmęczenia, zarówno fizycznej, jak i psychicznej, trudności z koncentracją, należy szukać wykwalifikowanej pomocy medycznej. Pacjenci z podobnymi objawami, w celu ustabilizowania stanu układu nerwowego, są przepisywani przeciwdepresyjni. Przedstawiciele tej grupy leków to "Azafen", których analogi mogą być przepisane przez specjalistę z nietolerancją substancji czynnej. Takie leki są kategorycznie zabronione bez uprzedniej porady lekarza.

"Azafen": wskazania do przepisywania leku

Pipofezin jest aktywną substancją leku "Azafen", wytwarzaną w postaci tabletek do podawania doustnego. Lek jest tricyklicznym lekiem przeciwdepresyjnym i ma wyraźny efekt uspokajający. Składnikiem aktywnym jest leczyć objawy różnych stanów depresyjnych.

Wskazania do wyznaczenia leku przeciwdepresyjnego:

 • Zespół lęku depresyjnego ;
 • Depresja seniczna;
 • Depresja somatogenna;
 • Depressed stan po stracie bliskiej osoby;
 • Psychozę psychiki depresyjnej (łagodny, umiarkowany stopień);
 • Stan depresyjny na tle stosowania leków przeciwpsychotycznych;
 • Wzmożone uczucie lęku ;
 • Depresja alkoholowa.

Jak działa lek?

Lek "Azafen", podobnie jak inni przedstawiciele tricyklicznych leków przeciwdepresyjnych, zwiększa zawartość w mózgu noripinefryny i serotoniny. Preparaty z tej grupy są znacznie szybsze niż leki przeciwdepresyjne innych kategorii. Aby obserwować pozytywną dynamikę, możliwe jest już kilka dni po rozpoczęciu przyjmowania. "Azafen", którego analogi nie zawsze mają właściwości przeciwcholinergiczne, nie mają kardiotoksycznych efektów. Lek skutecznie eliminuje oznaki depresji, łagodzi, poprawia ogólny stan, zwiększa żywotność.

Jak wziąć lek?

Zgodnie z instrukcjami, leki przeciwdepresyjne powinny przyjmować 1-2 tabletki na początku leczenia (25-50 mg). Pierwszy odbiór powinien odbywać się rano, drugi – w porze obiadowej. Tabletki są spożywane po posiłku. W przypadku braku efektów ubocznych dawka zwiększa się do 7-8 tabletek. W przypadku pogorszenia dawki dobowej pacjenta wzrasta do 400 mg leku.

Przy pozytywnej dynamice zaleca się stosowanie dawki podtrzymującej – 1-3 tabletki. Czas trwania leczenia "Azafen, jak również inne leki przeciwdepresyjne, powinien wynosić co najmniej 2 miesiące. W pewnych sytuacjach specjaliści zalecają przyjmowanie leku w ciągu 12 miesięcy.

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku przeciwdepresyjnego najczęściej rozwijają się z centralnego układu nerwowego: zawroty głowy, migrenę, senność, zaburzenia koncentracji.

Przeciwwskazania

"Azafen" nie wolno przepisywać pacjentom, u których wystąpił udar lub zawał mięśnia sercowego, u których wystąpiła niewydolność serca lub wątroby, cukrzyca. Przed użyciem leku należy najpierw skonsultować się z lekarzem, wybierając najlepszą terapię.

Analogi "Azafen"

Bezpośrednim substytutem oryginalnego leku jest lek przeciwdepresyjny "Pipofezin". Następujące leki są również analogami produktu leczniczego:

 1. "Neuroplant".
 2. "Bethol".
 3. «Coaxil».
 4. Normazidol.
 5. Prozac.

Tylko lekarz może wybrać odpowiedni lek "Azafen" dla danego pacjenta. Cena pierwotnych środków różni się od 180 do 230 rubli. Koszt analogów zależy od kraju pochodzenia i składu leku.