98 Shares 1446 views

Dolina Viñales i jej spokojna atmosfera

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na Kubie jest Lista światowego dziedzictwa UNESCO. Fantastyczne krajobrazy krasowe zachwycają turystów, którzy wcześniej widzieli coś takiego. W latach dziewięćdziesiątych kraj ten uznał tę legendarną dolinę za narodowy skarb, odpowiedni do wycieczek rekreacyjnych i poznawczych.

Dolina Vinales: gdzie jest?

Niewielki, zielony raj, położony na zachodzie Republiki, nieodmiennie przyciąga uwagę turystów z całego świata. Niezwykła atrakcja jest w prowincji Pinar del Rio, w pobliżu małego i spokojnego miasta Vinyales. Łatwo jest tam dostać się na dowolny transport lub wybrać się na wycieczkę.

Wycieczka kosztuje około 50 dolarów, ale to tylko niewielka cena za znajomość szmaragdowej niziny. Miliony lat temu dolina Viñales, której zdjęcie przebija pacyfikację, była znacznie większa, ale proces osadowy rozpoczął swoją pracę.

Ogromne giganty

Park Narodowy pociąga za sobą ciągłe zainteresowanie turystów rosnącymi, jakby z podłoża stromymi gigantycznymi klifami najbardziej dziwacznych form. Wiek wielu stożków wapiennych przekracza 160 milionów lat. Tajemnice doliny Vinales są badane przez naukowców, którzy są pewni, że wcześniej na tym terenie znajdowały się całe kompleksy jaskini, które upadły po wiekach wietrzenia i erozji kamienia wapiennego.

Kubańczycy nazywają je "mogote", a dla płaskich szczytów, które oferują zapierający dech w piersiach widok na cudowne krajobrazy, otrzymali pseudonim "słonie". Nawiasem mówiąc, te gigantyczne formacje skalne naprawdę przypominają mrożone zwierzęta. Górali przyjeżdżają tutaj, szukając nowych wrażeń, aby podbić starożytne szczyty.

Starożytne jaskinie

Piękna dolina Viñales słynie z jaskiń, które uważane są za największe w Ameryce Łacińskiej. Cueva del Indio znana jest ze swojej szybkiej podziemnej rzeki, wzdłuż której odbywają się fascynujące przejażdżki łodzią, dając niezapomniane wrażenia.

W labiryntach Santo Tomas, które rozciągają się na ponad 40 km, interesujące wycieczki odbywają się w ciemnych salach groty, w których kiedyś hiszpańscy zdobywcy ukrywali się. W celu zbadania obszarów niebezpiecznych, wymagany jest specjalny sprzęt i doświadczony dyrygent.

Speleologowie odkrywają unikatowy system podziemny i twierdzą, że są źle zbadane "dzikie" obszary, ale to nie przeszkadza, aby krańcy marzyli, aby poznać ogromną jaskinię na własną rękę. W tym przypadku nikt nie gwarantuje bezpieczeństwa turystów.

Fresk na skale

W pobliżu najciekawszych miejsc w dolinie goście są zawsze zatłoczeni, podziwiając 120-metrową skałę, na której artysta kubański malował starożytne osoby i zwierzęta w pierwotnym okresie. Widoczne z daleka jasnymi barwami dzieło zwane jest "prehistorycznym freskiem".

Unikatowe rośliny i drzewa

Dolina Vinyales rozciągająca się na 132 kilometry kwadratowe jest dla naukowców wyjątkową florą zbieraną w ogrodzie botanicznym Casa de Caridad. Szczególną dumą tego wspaniałego miejsca jest niesamowite palmy, które jest żyjącym świadkiem okresu jurajskiego. A podczas zbiorów wszyscy podróżni będą traktowani z wyjątkowo smacznymi owocami.

Uprawa tytoniu

W sercu zielonego raju są piękne domy etniczne, które wydzielają szczególną atmosferę. Mieszkać tutaj Kubańczycy są święci wobec starożytnej kultury, a zatem układ drewnianych konstrukcji nie zmienił się od dwóchset lat. Są też bardzo zaniepokojeni ich tradycjami, które nawet w XXI wieku pozostały niezmienione od czasów starożytnych.

Lokalna populacja, która przybyła tutaj z innych regionów, rośnie na tytoń plantacji, który jest uważany za ich główne źródło dochodu. Część trasy będzie obserwować proces cygar o doskonałej jakości. Kubańczycy twierdzą, że ich tytoń jest najlepszy na świecie, a często powtarzają śmieszne powiedzenie, że nie można po prostu dorosnąć – absolutnie konieczne jest wyjście za mąż.

Ręczny sposób wytwarzania cygar

Tropikalna roślina wymaga dużo uwagi do siebie, ale szczególna troska opłaca się stokrotnie, a dolina Viñales jest znana daleko poza krajem. Osadnicy zbudowali fabryki, na których cygara są znane na całym świecie. Tutaj wszyscy przyjeżdżający mają wyjątkową okazję do zakupu ich po niskich cenach.

Ludność licząca nie więcej niż 25 000 osób nadal zajmuje się połowami i obsługuje gości. Pod koniec fascynującej podróży każdy gość spróbuje dań narodowych i egzotycznych owoców wliczonych w cenę wycieczki.

Turyści, którzy tu odwiedzili, zauważają, że spokojna dolina Vinyales pomaga przywrócić siłę duchową, dając pokój i energię. Zmęczony hałaśliwymi milionami ludzi zanurza się w uzdrawiającej atmosferze, zapominając o wszystkich problemach.