369 Shares 2175 views

Czy można jeździć bez ubezpieczenia: zasady dla wszystkich

Wielu nowych właścicieli samochodów interesuje kwestia tego, czy możliwe jest podróżowanie bez ubezpieczenia. Warto wspomnieć o tym: pomimo faktu, że ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe na terenie całego kraju, konieczne jest przede wszystkim dla kierowcy. Dlatego, aby szukać rozwiązań i spróbować zaoszczędzić kilka rubli jest nierozsądny. W przypadku zdarzenia ubezpieczeniowego kwota szkody zwykle wynosi dziesiątki, jeśli nie setki, razy koszt ubezpieczenia.


Oczywiście prawodawstwo wcale nie jest idealne i można znaleźć okazję, aby nie sporządzić umowy, która ma zaoszczędzić znaczną kwotę w razie wypadku. Więc przy zakupie nowego lub używanego samochodu lub wynajmowaniu go przewidziano, że ubezpieczenie jest wydawane przed rejestracją samochodu, ale nie później niż 5 dni po zawarciu umowy na jego nabycie. W ciągu tych 5 dni nie musisz martwić się, czy możesz bez ubezpieczenia. To odprężenie pozwala wielu sumiennym kierowcom bezpiecznie dotrzeć do domu lub biura firmy ubezpieczeniowej, a następnie zarejestrować pojazd w organach policji drogowej.

Wyobraź sobie, po prostu kupiłeś nowy samochód, idź do domu szczęśliwy, a teraz jesteś zatrzymywany przez inspektora, żądając pokazywania dokumentów w samochodzie i, oczywiście, ubezpieczenia. W takim przypadku wystarczy pokazać tylko umowę sprzedaży, wyjaśniając inspektorowi, że wiesz, ile możesz jeździć bez ubezpieczenia i ile czasu trzeba załatwić pozostałe dokumenty dla samochodu. Oczywiście, będzie to idealne rozwiązanie, jeśli skorzystasz z oferty jednej z firm ubezpieczeniowych znajdujących się w wybranym salonie i ubezpiecz się w samochodzie w dniu zakupu nawet przed pierwszym odlotem.

Niektórzy kierowcy, którzy jadą od ponad roku, lubią mówić o okresie karencji trwającym 30 dni, w którym nie można ubezpieczać samochodu. W tym przypadku pytanie, czy możliwe jest podróżowanie bez ubezpieczenia, odpowiadają twierdząco. Okres taki istniał do 2009 roku: jeśli kierowca nie zamierza zmienić firmy, po wygaśnięciu umowy, mógłby nieustrasznie jeździć przez następne 30 dni bez ponownego rejestrowania ubezpieczenia. Teraz sytuacja się zmieniła, nawet jeden dzień opóźnienia jest podstawą grzywny. Ponadto inspektor ma prawo usunąć z pojazdu i tablic rejestracyjnych, co uniemożliwia jego dalszy ruch.

Wielu uważa, że zarządzanie pojazdem bez ubezpieczenia jest możliwe, jeśli samochód ma tymczasowe tablice rejestracyjne. Ale w tym przypadku konieczne jest nabycie tranzytu MTPL, który zmienia się na stałe, gdy otrzymuje zwykłe numery. Ogólne przepisy dotyczące możliwości przemieszczania się bez zawarcia umowy ubezpieczenia na okres 5 dni dotyczą numerów tranzytowych .

Jeśli zdecydujesz się już samodzielnie, czy możesz bez ubezpieczenia, a w zasadzie nie zawierać ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej z ubezpieczenia samochodowego, straciłeś dużo. Koszt ubezpieczenia obowiązkowego nie jest tak wysoki, ale oprócz odszkodowania za szkody osobie trzeciej, wiele firm oferuje szereg dodatkowych usług, takich jak bezpłatna dostawa samochodów z miejsca wypadku, odbudowa uszkodzonych szkła, które zostały uszkodzone nawet bez wypadków, odejście specjalistów do jakiegokolwiek punktu Miasto lub obszar w przypadku awarii samochodu. Ponadto, dla stałych klientów, często są skumulowane rabaty.