300 Shares 6578 views

Czekolada gorzka: korzyści lub szkody dla organizmu?

Czekolada przynosi tylko przyjemność, a nawet dobre? Niektórzy uważają, że to szkodliwe produkty, które mogłyby doprowadzić do pełni i rozkładu. Spróbujmy rozwiązać ten problem.


W rzeczywistości, aby powiedzieć jednoznacznie, że czekolada jest dobra czy zła, nie można. To zależy od rodzaju czekolady ciemne (gorzki) Jest to biały lub mleko. Zazwyczaj, jeśli mówimy o dobroczynnych właściwościach tego słodkiego przysmaku, należy pamiętać, gorzką czekoladę.

Ciemna czekolada: korzyści dla organizmu

Jedną z korzyści z ciemnej czekolady jest to, że pomaga ludziom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze (nadciśnienie). Wynika to z faktu, że flawonoidy zawarte w ziarnach kakaowych, rozszerzają naczynia krwionośne, a tym samym obniżyć wysokie ciśnienie krwi u pacjentów.

Ciemna czekolada, które wykorzystują bardzo duże, jest również w stanie podnieść poziom dobrego cholesterolu w organizmie. Ziarna kakaowe zawarte kwas stearynowy, który zapobiega wzrostowi złego cholesterolu we krwi. Przeciwutleniacze są w ciemnej czekolady, chronić organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników – cząsteczek uszkadzających komórki organizmu i powoduje zmiany w DNA, lipidy (tłuszcze) i białek.

Coraz więcej dowodów, że przeciwutleniacze mogą pomóc spowolnić lub nawet zapobiec rozwojowi niektórych nowotworów. Jeśli chcesz, aby chronić siebie z „plagą XXI wieku” – kupić wysokiej jakości gorzkiej czekolady.

Korzyści z ciemnej czekolady również leży w jego zdolności do cię uszczęśliwić. Zawiera fenetyloaminę, która produkuje endorfiny. Ponadto czekolada zwiększa poziom serotoniny w organizmie – hormonu szczęścia.

kalorii czekolada

Widząc ciemną czekoladę, zdjęcie, które wisiały na tablicy, nie biegać do sklepu dla tego przysmaku tylko dla tych, którzy podążają za figurę. Musimy pamiętać, że ten produkt jest tłuszczowych i wysoki. Sto gramów czekolady więcej niż 500 kcal. Chociaż w kompozycji o wysokiej zawartości ziaren kakaowych i znacznie mniej dodatków, – cukier (0,2%), masło, w porównaniu z białą lub mleczną czekoladą, który zawiera do 65% cukru. Ale ważne jest, aby pamiętać, że mały kawałek przydatnych bajerów nie zaszkodzi postać, ale będzie to poprawi Ci humor.

Gorzkiej czekolady Składniki

Zgodnie z GOST gorzkiej czekolady może być wywołana tylko konfekcji zawierającej co najmniej 55% kakao i co najmniej 33% masła kakaowego. Wolno używać substytutów masła kakaowego (oleje roślinne stały), ale ich ilość nie powinna przekraczać 5% całkowitej zawartości kakao w produktach czekoladowych. Zawiera ona także niewielką ilość cukru, lecytyny i wanilii. Producenci nie trzeba dodawać w gorzkie mleko czekoladowe tłuszczów i mleka. Po tym wszystkim, jego przydatność zależy od procentowej zawartości w produktach kakaowych: im jest on wyższy, tym lepiej. Jeżeli u zakup, tylko ciemna czekolada, których użycie zostało udowodnione przez naukowców. Wystarczy pamiętać, aby dokładnie zbadać jej skład przed zakupem. Jeść czekoladę i być zdrowy i szczęśliwy, ale zna miary.