148 Shares 8877 views

Muzeum zabawek świątecznych "Klinskoe podvorye": recenzje, zdjęcia

Najbardziej ukochane i długo oczekiwane wakacje – Nowy Rok – towarzyszą przyjemne starania, aby znaleźć prezenty dla krewnych i przyjaciół i ozdobić choinkę. Ubranie nowego drzewa z pięknymi piłkami, dzwonkami, girlandami i świecidełkami, a nawet dorośli znów czują się jak dzieci.


Dla dzieci ten rytuał przynosi wiele radości i śmiechu, ale niewiele osób wie, że jest prawdziwe muzeum choinki "Klinskoe podvorye", gdzie można kupić nie tylko oryginalne ozdoby na drzewie, ale także zobaczyć magię ich wytwarzania.

Klin

Miasto Klin, pierwotnie wspomniane w kronikach z 1234 roku, było pierwotnie niewielką fortyfikacją, która została umyta z trzech stron przez Siostrę. Znajduje się na wzgórzu, było doskonałym miejscem do ostrzegania przed wrogami, które zbliżały się do rzeki.

Ta twierdza miejska otrzymała oficjalny status miasta dopiero w 1781 r., A przedtem wszedł do władzy Władimir Suzdal, a od XV w. Został załączony do Moskwy. W czasie opriczniny Iwana Grozego mieszkańcy miasta poddawali masowym represjom, ale od końca XVI w. Zaczęto tu rozwijać rzemiosło i przemysł, co doprowadziło Klin do 12. miejsca wśród miast przemysłowych rozwiniętych w imperium rosyjskim pod koniec XIX wieku.

Dzisiaj Klin jest nowoczesnym miastem o ugruntowanej tradycji, z których jednym jest stworzenie wakacji sylwestrowych dla dzieci i dorosłych. O każdej porze roku można przyjechać do "Klinskoe Podvorye", gdzie Święty Mikołaj i Śnieżka Maiden mieszkają na stałe, gdzie produkują kolorowe i jasne zabawki choinkowe i można nauczyć się wiele z historii robienia biżuterii na drzewo Nowego Roku.

Historia zabawki choinkowe

Chociaż ozdobienie drzew pochodzi od czasów starożytnego Egiptu i animacji roślin przez Druidów, dekoracja świąteczna pojawiła się w XIV wieku. Ten rytuał był symboliczny, ponieważ drzewo zostało ukoronowane gwiazdą Betlejemską, jabłkami (przypomnieniem upadku), świecami i ciasteczkami jako chlebem codziennym. Tego rodzaju choinka trwała do połowy XVII wieku.

W Rosji świerk zaczął się ozdobić według dekretu Piotra I, który został wprowadzony do tej tradycji przez obcych cudzoziemców, a pierwsze zabawki futrzane pojawiły się w XVI wieku z powodu pomyłki z niemieckiego szkła.

Wyrzucając kulkę szklaną, która nie pasowała do każdego rozmiaru, pomalował ją płatkami śniegu i dał jej córce na Boże Narodzenie. Dziewczyna wisiała na choince. I to było tak miłe dla glassblowera, że wypuścił więcej piłek, które z powodzeniem sprzedał.

Dopiero w XVII w. Zaczęli masową produkcję, aw domach szlacheckich pojawiły się zabawki choinkowe. "Klinskoe Podvorye" produkuje dekoracje z Nowego Roku od 160 lat iw tym czasie w fabryce powstała ogromna liczba zabawek, z których niektóre stały się eksponatami w muzeum. Można je oglądać przez cały rok, ale w przeddzień Nowego Roku powodują największe zainteresowanie dorosłymi i dziećmi.

Sala muzeum

Muzeum Bożego Narodzenia "Klinskoe Podvorie" dzieli się na hale dedykowane pewnej fazie rozwoju tej produkcji.

Pierwsza sala pokazuje gościom tradycję zdobienia choinki w XIX wieku. Następnie każdy obiekt miał własne symboliczne znaczenie. Na przykład kandyzowane owoce oznaczały jedzenie Eve i Adam jedli, a orzechy owinięte złotą owijką uosobiły mądrość świata.

Do połowy XIX wieku większość ozdób na drzewie to jedzenie, ręcznie robione kwiaty, anioły i płatki śniegu. Często było zapraszać dzieci na choinkę i zaoferować im prezent. Pod koniec wieczoru choinka była prawie pusta, ale wszystkie dzieci były szczęśliwe.

Fabryka "Klinskoe Podvorie" (Klin), która została otwarta w XIX wieku, zaczęła produkować dekoracje świąteczne ze szkła, które były w wielkim zapotrzebowaniu. Te zabawki były bardzo starannie zadbane i zwykle przekazywane przez dziedziczenie.

Przedstawione w 1 sali Bożego Narodzenia ozdobione są kwiatami z cukru i jabłka, jak to miało miejsce w XIX wieku.

Zabawka na Nowy Rok na początku XX wieku

"Klinskoe podvorye", recenzje na temat najbardziej entuzjastycznego, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, to rodzaj maszyny czasu, z którą można jednocześnie odwiedzić różne okresy wzrostu gospodarczego i rozwoju przemysłowego Rosji.

Więc druga sala zabiera gości do XIX wieku, do warsztatu szklarskiego, w którym zostały wykonane kule ze szkła, kulek bożonarodzeniowych ułożonych w jabłka, dzwony i anioły. Oto narzędzia, z którymi stworzył szklany blat, i zabawki w tamtych czasach.

W trzecim hali widać, jak uprzemysłowienie wpływało na produkcję zabawek choinkowych. Przez długi czas zabroniona tradycja udekorowania Bożego Narodzenia została wznowiona w 1935 roku. Część prezentowanych tu eksponatów składa się z wełny i kartonu. W oknach są szklane ozdoby tych lat, a na trybunach widać formę śmierci – karty z Nowego Roku.

Warsztaty dmuchaw szkła

Najciekawsza magia, która pozwala zobaczyć "meteoryczne klinskoe", jest dziełem szklarzy, którzy w obecności gości zmieniają szklankę w piłkę, stożek, dzwon lub Święty Mikołaj.

Mistrz, ocieplając rurkę szklaną nad palnikiem gazowym, doprowadza do stanu miękkiego, aby natychmiast przez specjalny otwór w rurce wydmuchać szklane dzieło. Ta praca wymaga wielkich umiejętności, które można opracować tylko przez lata praktyki. Rzemieślnicy wycofują się na wczesnym etapie, ponieważ praca ta jest klasyfikowana jako ciężka praca.

Nie mniej interesujące w sklepie do malowania zabawek choinkowych. Klinskoe Podvorye to wyjątkowe muzeum, w którym można nie tylko patrzeć na eksponaty, ale także obserwować ich narodziny. Każdy artysta daje zabawkom unikalny wizerunek, który jest nieodłącznie związany tylko z pracami wykonanymi ręcznie.

Możesz kupić niepowtarzalne ozdoby choinkowe w sklepie muzealnym.

Sklep

Muzeum "Klinskoe Podvorye" oferuje każdemu kupiec prace mistrzów fabryki w sklepie, które pracują bez dni wolnych, od 9.00 do 20.00, bez przerwy na lunch.

Dekoracje świąteczne od Klin można kupić w różnych miastach, ale taki asortyment i niska cena, jak w lokalnym sklepie, nie ma gdzie być.

Półki pełne bombki, ręcznie malowane na różne tematy. Tu Kreml i aniołowie, a choinki na śniegu. Dobry prezent będzie piłką z gratulacjami dla Nowego Roku do babci, dziadka, rodziców, przyjaciół z ich imieniem na zabawce.

Najważniejszym asortymentem są gałki o różnych rozmiarach i kolorach, chociaż istnieje wiele zabawek szklanych o innych kształtach: wierzchołkach, stożkach, sercach, domach, pociągach, sopelach i symbolach Nowego Roku.

Oprócz zabawek można kupić sztuczne choinki: od małych z pięknymi do piękności w pełnym rozmiarze.

Inne sale muzealne

Nie każdy wie, że Piotr Czajkowski żył i pracował w dzielnicy Klin. Jego bajkowy balet "Dziadek do orzechów" dedykowany jest osobnemu pomieszczeniu. Oto inteligentna choinka, obok której są postacie bajkowe – Dziadek do orzechów i wrogi Król Mysz. Do tej pracy wprowadzono gości do dźwięku muzyki wielkiego kompozytora.

Interesujące eksponaty znajdują się w oknach, poświęcone czasom od 40 do 60 lat. Na utrzymanie motywów piłek szklanych, a także kształtów innych zabawek świątecznych, miał wpływ wojenny. Poniżej prezentujemy zabawki w postaci samolotów, zamówień, gwiazd o różnych rozmiarach.

W latach sześćdziesiątych temat ozdób choinkowych dotyczy lotów do kosmosu. Na półkach muzeum są szklane rakiety, kosmonauty w kosmosach, planety Układu Słonecznego. Bardzo popularne zabawki w kształcie geometrycznym, gwiazdy, zbierane z koralików i cylindrów.

Oddzielne stanowisko dedykowane jest Santa Claus i Snow Maiden, wykonywane w różnych rozmiarach. Dla dorosłych odwiedzających, te stoiska są pamięć od dzieciństwa, a dzieci będą zainteresowane, aby zobaczyć, co ich rodzice urządzili choinkę.

Wycieczki dla najmłodszych

Chociaż "Klinskoe Podvorye" to muzeum zabawek, to teatralne przedstawienia dla dzieci, które będą pamiętane przez długi czas. Dzieci spotkają Matka Zima w pobliżu choinki, poznaje ich, czyni zagadki i wysyła je wraz z Bunny do zwiedzania przez sale muzeum.

W każdym pokoju znajduje się charakter prezentujący ekspozycję, a zwłaszcza dzieci, jak choinka wisząca z sufitu na szczycie. Nietypowe piękno lasu ozdobione są kulek i świecidełka, więc można tylko się zastanawiać, dlaczego to wszystko nie spada.

W ostatnim pokoju dzieci znajduje się 10-metrowe drzewo Boże Narodzenie i Święty Mikołaj i Śnieżka Maiden. Prowadzą tańce, śpiewają piosenki z dziećmi, grają i, oczywiście, oświetlają choinkę. Jest to pokaz dla najmłodszych widzów. Starsze dzieci czekają na inne występy.

Programy dla uczniów klas 1-7

Zgodnie z opiniami dzieci i rodziców, nie tylko eksponaty muzeum pozostawiają zachwycające wrażenie wyjazdu, ale także okazję do obejrzenia bajki lub przekazania klasy mistrzowskiej na dekorację kulek bożonarodzeniowych. "Klinskoe podvorye" (zdjęcie to pokazuje) to wspaniałe miejsce, gdzie dzieci odkrywają swoje talenty.

Malowanie zabawki to okazja do wyobraźni i prezentu własnego ojca matce i ojcu. Dzieci szczególnie lubią warsztaty, gdzie odbywają kursy mistrzowskie na malowaniu piłek szklanych. Każde dziecko otrzymuje zabawkę, pomalowaną w jasnym kolorze, na której można malować własny rysunek za pomocą specjalnych farb.

Dla uczniów klas 1-7, Klinskoe Podvorye przygotował pokaz kostiumów "Przygoda z koralikami", podczas których uczestnicy opowiedzą dzieciom, jak tradycja udekorowała choinkę i narodziła się historia stworzenia pierwszych szklanych zabawek. Dowiedzą się także, jakie szkło jest wykonane i jak z nim pracować.

Programy dla uczniów szkół średnich

Współczesne nastolatki są trudne do zdziwienia, ale muzeum "Klinskoe podvorye" (Klin) zawsze przynosi sukces. Czekają na urząd pocztowy Ojca Frosta, zlokalizowany w Ice Palace. Dzieci uczą się historii rozwoju rosyjskiej poczty i dziedzińca wozu, w miejscu, w którym zbudowali fabrykę i muzeum.

Listonosz jest przedstawiony na herbie miasta, który sam w sobie jest wyjątkowy, ponieważ w symbolach rosyjskich miast jeźdźcy zawsze przedstawiają wojowników bronią w dłoniach. Jedyny spokojny jeździec znajduje się na herbie miasta Klin.

Spotkanie z Świętym Mikołajem pozwoli każdemu z uczniów wysłać list z prośbą o prezent na Nowy Rok. Aby to zrobić, musisz pomyśleć naprzód i spisać je na kartce papieru.

Wakacje w "Klinsky Compound"

W muzeum odbywają się nie tylko spektakle świąteczne, ale także można świętować w Shrove wtorek, urodziny Matki Zimy, Domovoi i Matryoshki, aw lecie dzieci otrzymają ekscytujący program "Święty Mikołaj i Lato".

Muzeum ma wakacje przez cały rok, więc wyjazd w dowolnym dogodnym czasie będzie niezapomniany.