668 Shares 5274 views

Rodzaje pokrzywy, opis przydatnych i szkodliwych właściwości

Każdy z nas zna z takich roślin jak pokrzywy. Nie każdy jednak wie, że w przyrodzie istnieje wiele rodzajów kultury. Od czasów starożytnych, ludzie wiedzieli o dobroczynnych właściwościach pokrzyw i aktywnie wykorzystywać je w swoich potrzeb. Należy zauważyć, że roślina jest bardzo niebezpieczne, więc podczas pracy konieczne jest, aby być ostrożnym.

roślina pokrzywa

Pokrzywa – wieloletnia zielna pokrzywa kultura rodzina. To jest powszechne w Azji i Europie, Australii i Afryce, a także w Ameryce Północnej. Można go znaleźć w Chinach, Indiach, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA.

U osób, roślina nazywana jest „stabilny mucha”, „zhiguchka”. Jeśli chodzi o pochodzenie nazwy lingwistów kultury opinie różnią. Uważa się, że słowo „pokrzywa” pochodzi od starego słowiańskiego kropiva.

Zakład został wykorzystany przez ludzi od czasów starożytnych, ponieważ zawiera dużą ilość składników odżywczych i witamin. Obecnie właściwości pokrzywy są wykorzystywane nie tylko w medycynie, ale także w kosmetyce i dietetyki. Według ekspertów, istnieje ponad 50 gatunków pokrzywy. tylko niektóre z nich znajdują się na terytorium Rosji.

Opis rośliny

Istnieją różne rodzaje pokrzywy, a wśród nich przedstawiciele dwupienne i jednopienne. Wysokość roślin wahała się od 0,5 metra do 2 metrów. Brzegi liści może mieć nicki lub w sposób ciągły. Liście są umieszczone naprzeciwko siebie.

Pędy roślin mogą być malowane na dowolny odcieniach zieleni. Na ich powierzchni jest duża liczba włosków spalania. Każdy z nich, w rzeczywistości stanowią oryginalny fiolki atsetiloholinom, histamina, serotonina, kwas winowy, kwas szczawiowy i kwas mrówkowego.

Podczas kontaktu z włosów z ludzkiej krawędzi powierzchni ciała włosów ulegnie odłamaniu i wpadnie do powłok podskórnej. Ponieważ zawartość „fiolka” spalić naszą skórę, powodując oparzenia chemiczne. Substancje takie jak acetylocholina, serotonina i histaminę powoduje znaczne zaczerwienienie, ale kwas szczawiowy i kwas winowy powoduje ból. Różne typy pokrzywy zawierają różne ilości tych kwasów. A ponieważ od intensywności ich wpływu na skórę zupełnie innego.

Typy pokrzywy

Jak już wspomniano, istnieje duża liczba gatunków roślin na świecie. W tym artykule chcemy zwrócić uwagę tylko na te gatunki, które są charakterystyczne dla naszego kraju. Najczęstsze gatunki pokrzywy w Rosji:

 1. Pokrzywa (Urtica angustifolia).
 2. Angustifolia, pokrzywa (Urtica angustifolia).
 3. Konopleva pokrzywa (Urtica cannabina).
 4. Kijów pokrzywy (Urtica kioviensis).
 5. Pikulnikolistnaya pokrzywa (Urtica galeopsifolia).
 6. Jasnozielone (laetevirens Urtica) pokrzywy.
 7. Sharikonosnaya pokrzywa (Urtica pilulifera).
 8. Sonda pokrzywa (Urtica sondenii).
 9. Ploskolistnaya pokrzywa (Urtica platyphylla).
 10. Pokrzywa (Urtica urens).

Urtica dioca

Wszelkiego rodzaju pokrzywy (zdjęcie i opis podano w artykule) w coś podobnego, ale w tym samym czasie mają swoje różnice. Pokrzywy pokrzywa to wieloletnia roślina o bardzo rozwiniętych korzeni pełzania. Na wysokości kultury może osiągnąć dwa metry. Wiosna łodygi rośliny mają prostą konstrukcję, ale w połowie latem istnieją liczne w kątach pędów. Roślina ma ciemnozieloną barwę. Łodygi są gęsto pokryte pokrzywy pieczenie włókien. Kultura ma mniejszy kwiatostan jasnozielone. Po kwitnieniu tworzą podłużne owoce.

Pokrzywy pokrzywa jest bardzo rozpowszechniony w Eurazji, a większość z Afryki Północnej, Azji Środkowej i Chin. Ponadto kultura przyniósł do Australii i Ameryce Północnej. W naszym kraju, pokrzywy (rodzaje i zdjęcia pokazywane w naszym papierze) rośnie w regionach leśnych i leśno-stepowych, jak również na Dalekim Wschodzie i Syberii. Zakład jest w stanie tworzyć ogromne zarośla w strefie wilgotnych łąkach, na brzegach rzek, na wolnych partiach, wzdłuż ogrodzenia i dróg.

pokrzywa

Ten typ pokrzywa jest bardzo popularne we Francji, Rosji, Polsce, Rumunii i innych krajach w Europie i Ameryce Północnej. Jest to roślina jednoroczna, posiada czworokątny łodyg, które rosną w wysokości od 15 do 50 centymetrów. Liście pokrzywy są pomalowane na ciemny kolor zielony, a bagażnik jest pokryta ogromną liczbą parzących włosków. Roślina kwitnie światło zielone kwiaty, zebrane w kolce, a od maja do późnej jesieni.

pokrzywa Kijów

Ten rodzaj pokrzywy (opisane poniżej nas) występuje we Francji, Niemczech, Polsce, Hiszpanii i Palestyny. Ponadto, jest to bardzo powszechne w Rosji, na Ukrainie i Białorusi, a nawet wymienione jako zagrożone w niektórych obszarach. Wieloletnich roślin pędy wysokości i 1,2 m. Liście są pomalowane w ciemnym kolorze zielonym i pokryte są niezwykle rzadkie, ale spalanie włókien.

kwiatostan rośliny zawierają kwiatów męskich i żeńskich gatunków. Kijów pokrzywa ma długi okres wegetacji, aż do wystąpienia mrozoodporne. Preferuje podmokłe i niziny wzdłuż rzek i jezior.

pokrzywa ploskolistnaya

gatunek Ploskolistny rośnie w Chinach, Japonii i innych krajach Azji Wschodniej, a także na Dalekim Wschodzie, Wyspy Kurylskie i dowódca Kamczatce i Sachalinie. Pędy roślin jest wystarczająco wysokie sięgające do 1,5 m wysokości. Cała powierzchnia jest pokryta pędy kłucie włókien.

pokrzywa angustifolia

Angustifolia gatunki można znaleźć w lasach łęgowych i mieszanych górskich w Korei, Chinach, Mongolii i Japonii. A w Rosji, pokrzywa znajduje się w Irkucku i Chita Regionów, Ałtaju, na terytorium Krasnojarsku, Irkucku i regionu Buriacji. Wysokość roślin osiągnie 1,2 metra. Wszystko to jest pokryta gęstą warstwą puchu, ale tylko niektóre z nich spalanie.

Urtica Ferox

Urtica Ferox (tłumaczone z łaciny – „okrutny pokrzywa”), znany również jako pokrzywy drzewa. Jest to najbardziej niebezpieczny rodzaj pokrzywy. Rośnie tylko w Nowej Zelandii. Tylko pokrzywy drzewo ma trzpień drzewnych, która sięga pięć metrów wysokości oraz grubość sięga 12 cm. Grube łodygi rośliny niewiarygodnie gęsto pokryte włókien kłujących. Trudno w to uwierzyć, ale Nowa Zelandia mieszkańcy obawiają się spotkania z drzewem, ponieważ wierzą, że jest jednym z najbardziej niebezpiecznych gatunków pokrzywy. Fakt, że przypadkowe spotkania z roślin powodować trudności z oddychaniem, zaburzenia widzenia i czasowego paraliżu układu mięśniowego. Wiadomym jest, nawet śmierć.

Wyobraź sobie, że co roku około 75 osób w poważnym traktowaniu potrzeby szpitala po spotkaniu z „potworem”. Został oficjalnie zarejestrowany tylko jeden przypadek ze skutkiem śmiertelnym w 1962 roku, kiedy to dwaj młodzi mężczyźni przypadkowo wpadł w pokrzywy, ale wiele oparzenia na nogach i ramionach. Jeden z nich w ciągu godziny sparaliżowane mięśnie nóg, co powoduje trudności w oddychaniu i stracił wzrok. Pilnie hospitalizowany, ale pięć godzin później, już go nie było. Drugi Doktor patsmenta udało się uratować. Od tego czasu mieszkańcy starają się ominąć dziesiątą drogi i jeden z najgroźniejszych gatunków pokrzywy. Ale, niestety, nie zawsze jest to możliwe, aby uniknąć nieprzyjemnych spotkań. Ludzie sparzyć, czuć oznak niepokoju na dwa lub trzy dni, a potem odzyskać.

Zarys pnia drzewa czasem dorasta do pięciu metrów. Ale większość roślin tworzy zarośla dwóch metrów. Liście i pędy tej pokrzywy (rodzaje i zdjęcia pokazane są w artykule) są całkowicie pokryte białym, bardzo jadowite kolce, które osiągają długość sześciu milimetrów. Każdy kolec jest wypełniony w środku histaminy i kwasu mrówkowego. Przy najmniejszym kontakcie z cierni cokolwiek pękają i odpadają od skóry toksyny, które powodują poważne oparzenia i ostry ból pulsujący.

Pokrzywa drzewo spowodował znaczne szkody dla mieszkańców Nowej Zelandii. Ze względu na niego zabity znaczną liczbę psów i koni. Pozostaje tajemnicą, dlaczego roślina mieć taką imponującą mechanizm obronny w przypadku braku wrogów?

Jednak okazało się, że Urtica ferox – nie tak niezniszczalny „Monster”. Jest owadem, który nie boi się oparzenia drzew. Larwy motyli z piękną nazwą The Red Admiral nie tylko nie boi się niebezpiecznych toksyn, żywią się wyłącznie na liściach pokrzywy drzewo.

Przydatne właściwości roślin

Ludzie daleko od Botany trudno dostrzec różnice gatunków pokrzywy (zdjęcie i opis niektórych odmian wymienionych w artykule). O cokolwiek odmian roślin z grupy nie jest pytanie, ale faktem jest, ważne, że wszyscy członkowie rodziny mają bardzo rozległe użyteczne właściwości. Pokrzywy zawiera lotne, garbniki i kwasy fenolowe. W niewielkich ilościach występują również w tym: bata-karoten, biotyna, kwas foliowy, cholina, witamina E i jodu.

Liście i łodygi roślin znaleziono olejki eteryczne, porfrin, sirotitnin, fenokarbolovye i kwas pantotenowy, histamina, flawonoidy. Nawet w nasionach roślin zawiera witaminę C i kwas linolowy.

Wysoka zawartość witaminy C w pokrzywy wyjaśnia jego dość silne działanie zapobiegawcze i właściwości wzmacniające. Witamina K zmniejsza stan zapalny i poprawia krzepliwość krwi. Jednak wysoka zawartość witamin z grupy B umożliwia korzystanie z kultury w walce z chorobami układu nerwowego. Fosfor i wapń ma korzystny wpływ na stan zębów i paznokci i magnezu i potasu pomaga zakończyć pracę serca i naczyń krwionośnych. Ze względu na wysoką zawartość żelaza w pokrzywy, roślina używana w leczeniu anemii. Ponadto, pokrzywy pomaga w walce z cukrzycą, ponieważ sekretyna obniża poziom cukru we krwi, jak również z wpływem promieniowania.

Co i jak go używać?

Większość ludzi używa go do leczenia liści pokrzywy, które muszą najpierw przygotować od maja do czerwca. Pokrzywy zbierane podczas rosnącej księżyca. To właśnie w tym czasie roślina ma szczególną moc. Gałąź początkowo suszy się w ciągu kilku godzin, a następnie reakcję przerwano z ich liści i rozprowadzono w postaci cienkiej warstwy wentylowanym pomieszczeniu do suszenia. Zebrany materiał może być przechowywany przez dwa lata.

właściwości lecznicze

Kłucie jest prawdziwą kopalnią właściwościach leczniczych. Najważniejszym z nich – jest możliwość przywrócenia krwi, żółciopędny i moczopędne wpływ, przywrócić powierzchnię błony śluzowej przewodu pokarmowego, normalizację cyklu miesiączkowego i tak dalej ..

W zakładzie Zachodniej nawet stosowany w leczeniu nowotworów. Jest udowodnione, że pokrzywa łagodzi skurcze i ma dobre działanie wykrztuśne. W trawie zawiera duże ilości chlorofilu, który pomaga normalizować dobrze w żeńskich narządów i całego jelita. Eksperymenty wykazały, że pokrzywa normalizuje poziom hemoglobiny we krwi i mają pozytywny wpływ na metabolizm węglowodanów.

Od dawna nasiona pokrzywy przewidziane dla kobiet, które nie mogły zajść w ciążę. Nawet rośliny zostały wykorzystane w leczeniu impotencji. Aby to zrobić, nasiona zaleca się mieszać z miąższu banana i wypić środki w celu przywrócenia libido codziennie.

Świeży sok z nasion i liści pokrzywy pomaga w walce z zapaleniem kości i szpiku, i jest wykorzystywany do zwiększenia poziomu zawartości soli w stawach. Sok jest bardzo skuteczny w leczeniu żylaków gojenia owrzodzeń, gdy leczy cięć i wyprzenia. właściwości moczopędne rośliny stosuje się kamieni nerkowych i reumatyzm. Dobry olej pokrzywy pomaga w leczeniu urazów, zapalenie stawów, bóle krzyża i skręcenia. W domu, ludzie często dodają liści w napoje witaminowe.

niebezpieczne właściwości rośliny

Cokolwiek może być użyteczne pokrzywy, to zawsze warto pamiętać, że powoduje oparzenia skóry, a zatem konieczne jest, aby być ostrożnym. Większość ludzi są spalane szybko, ale niektóre z nich mogą pojawić się niebezpieczne reakcje alergiczne.

Co więcej, nie każdy może korzystać z korzystnych właściwości rośliny. To nie powinien być stosowany jako środek terapeutyczny:

 1. Przy wysokiej krzepnięcia krwi (co może prowadzić do tworzenia się zakrzepów).
 2. W przypadku niewydolności serca lub nerek.
 3. Kiedy alergie skórne i nietolerancji indywidualne.
 4. W okresie ciąży.
 5. Gdy krwawienie kobiet.

Zamiast epilogu

Lecznicze właściwości niezwykłych roślin były szeroko stosowane nie tylko w medycynie tradycyjnej i współczesnej kosmetologii i żywienia, ale również w oficjalnej medycyny. Na podstawie pokrzywy wykonane leków importowanych „Bazoton” i „Prostaforton”. Struktura choleretic „Allohol” preparat zawiera wyciąg z liści rośliny. Ponadto, urzędnik lek stosowany wywary z ziół i łodyg w zwalczaniu wielu chorób.