781 Shares 5193 views

Diecezja Rybinsk: opis, historia i interesujące fakty

W okresie komunizmu w naszym kraju ortodoksja nie była popularna. Ale w ciągu ostatnich 20 lat nastąpił odrodzenie dawnych tradycji. Dlatego temat ten stał się istotny. Porozmawiajmy o kilku parafiach i klasztorach kościelnych zlokalizowanych w regionie Jarosław i lepiej znanym jako Diecezja Rybinsk.

Czym jest diecezja?

Najpierw wyjaśnij niezbędne pojęcia.

Diecezja jest częścią Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, której granice zwykle zbiegają się z granicami federalnego układu naszego państwa. W każdym razie, przed zjednoczeniem, są one po raz pierwszy uzgodnione z Synodem Świętym. Diecezją kieruje biskup diecezjalny.

Diecezja łączy kościoły, klasztory, dziekanstwa w granicach.

Dziekanka z kolei jest częścią diecezji, łącząc parafie sąsiadujące ze sobą. Granice zbiegają się z granicami dzielnic. Dean jest rządzony przez dziekana.

Historia diecezji Rybinskiej

W 2012 roku zjednoczyło się dwanaście miast w regionie Jarosław, tworząc nową jednostkę prawosławną, znaną jako diecezja Rybinsk. Droga do tego była bardzo długa.

W rzeczywistości zjednoczenie rozpoczęło się w 1909 roku. Następnie ustanowiono plebania rybinskie diecezji jarosławskiej.

Nawet przed rokiem 1934 zmieniono nazwę diecezji rybinskiej. Ale po 1937 r., Po śmierci ostatniego biskupa Rybinsku, Ioanniciusa (Popowa), innych biskupów nie było już mianowanych. Dopiero w 2010 r. Odbudowano wikariat z Rybinsk, aw 2012 r. – Diecezja Rybinsk.

Klasztory i dziekan w diecezji Rybinskiej

Diecezja Rybina łączy 12 okręgów, obejmuje 9 klasztorów, 130 parafii, 13 dziejów. Wiele świątyń zostało zbudowanych w czasach starożytnych i posiada historię. Są małe wioski, w których nowi mieszkańcy zbudowali nowe kościoły.

Najsłynniejsze klasztory:

 • Preobrazhenski Klasztor Gennadievsky, z. Sloboda, została założona w latach dwudziestych XVI w. Przez Monk Kornilija z Komel i Giennadija Kostromskiego.
 • Klasztor Świętego Wniebowstąpienia Adrian, s. Adrianova Sloboda. Miejsce tego klasztoru zostało wskazane przez pewnego mnicha. On i dwa inne czcigodne pustelnie, Adrian i Leonid Peszekhonsky, pojawiły się na ikonie drzewa Wniebowstąpienia Matki Bożej, pokazując w ten sposób boski patronat wybranego miejsca na budowę klasztoru. Stało się to w połowie XVI wieku.

 • Klasztor Kazań w Goruszce, wieś Goruszka. Została założona pod koniec 19 wieku w pobliżu miasta Danilov przez pewną zakonnicę Michaiła.

 • Klasztor Kobiet im. Bykovo. Został on założony na prośbę i pragnienie szlachcica Elisaveta Ermolinskaya w 1883 roku. Po budowie elektrowni wodnej Rybinsk, kiedy miasto Mologa zostało zalane innymi kościołami i parafiami, był jedynym, który pozostawił nienaruszony.

 • Klasztor św. Zofii, Rybinsk. Ten klasztor został uwielbiony czynami wielu sprawiedliwych ludzi, teraz czczonych przez wierzących. Została założona pod koniec 19 wieku.

Niektóre diecezje zawarte w diecezji:

 • Danilovsky Deanery;
 • Nekouzskoe deanery;
 • Prechistenskoje deanery;
 • Dziekan rybinski;
 • Rejencja Breitovskoe;
 • Lyubimskoe deanery;
 • Poshekhon deanery;
 • Romanov-Borisoglebsk deanery i inni.

Duchowieństwo diecezji Rybinskiej

Wszyscy biskupi, którzy w różnym czasie administrowali eparchią Rybinskim, nosili rangę biskupa Rybinsk i Danilovsky. Wszyscy byli od 1909 r., Od dnia założenia plemienia rybinskiego, 18 osób.

Wielu z nich jest znanych ze swoich prawych czynów, niektóre z nich pisały wiele prac nad tematem ortodoksyjnym.

Wiadomo, że od 1930 r. Rozpoczęły się prześladowania kościoła przez władze. W tym czasie zastrzelono biskupów Rybinskich: Sergiy (Zenkevich), Fedor (Jakowcevsky), Varlaam (Pikalov), Venedikt (Alentov), Aleksander (Toropov), Andriej (Solntsev). Wszyscy byli rehabilitowani pośmiertnie w latach 80. XX wieku.

Biskup Benjamin

Obecnie ta diecezja kieruje Benjamin (Likhomanov), przyjął nominację w 2012 roku.

Wiadomo, że urodził się w 1952 roku w rodzinie wierzących prawosławnych. Na początku swojego życia Benjamin pracował jako inżynier, aw roku 1978 został diakonem.

Od tamtej pory ojciec Benjamina przeszedł długą drogę, pisał wiele prac o tematyce ortodoksyjnej, która jest popularna wśród wierzących.

Veniamin (Likhomanov) ma wiele nagród kościelnych i świeckich.

Abbess Theodorita Markova

Diecezja Rybinska słynie z duchowieństwa. Opactwo Feodorita Markova jest opactwem kobiecego klasztoru Mologa Pokrovsky w miejscowości Bykovo, która jest częścią diecezji Rybinskiej. Jej nominacja miała nastąpić w 2011 roku.

Po raz pierwszy w tym klasztorze w 2004 r. Matka Theodoret znalazła go w strasznym stanie. Około trzech tysięcy metrów kwadratowych głównego budynku nie nadawały się nowicjusze i zakonnice. Przez długi czas na terenie kościoła i całego gospodarstwa znajdowała się traktorowa szkoła.

Dzięki pracy i staranności klasztor hegumeny został całkowicie odrestaurowany i przywrócony od fundamentu do dachu, woda i ogrzewanie zostały przeprowadzone.

Ciekawostką jest to, że po raz pierwszy dotarły do klasztoru Mologa i analizując gruz, matka na poddaszu znalazła czarną blachę, która po bliższym zbadaniu okazała się ikoną Najświętszej Dziewicy. Przez modlitwy mojej matki i innych nowicjuszy sama ikona została oczyszczona i naprawiona. Więc wiara jest tak silna!

Wewnątrz klasztoru znajduje się domowy kościół św. Sergiusza z Radoneżowa, w którym odbywają się regularne służby.

Również na terenie klasztoru znajduje się druga świątynia Najświętszej Panny, ale jest ona całkowicie zniszczona. Biskup diecezji Rybinskiej został pobłogosławiony podczas jego ponownego stworzenia.

Opiekun Theodoret Markova jest przykładem prawosławnych.

Tak się stało, że w młodości upadła bezskutecznie i doznała poważnego urazu kręgosłupa. Przez kilka lat kość szyi nie pasowała. Matka Feodorita mogła tylko modlić się o jej powrót. I zdarzyło się cud: po pielgrzymce do Jerozolimy Ojciec Superior Theodoret został całkowicie uzdrowiony.

Klasztor Kobiet w Mönkowie Pokrowskim cudownie pozostał nienaruszony w zalaniu terenów na budowę elektrowni wodnej Rybinsk.

Wpływ budowy elektrowni wodnej Rybinsk na skład diecezji

Wszyscy wiedzą, że w trakcie budowy elektrowni wodnej Rybinsk znaczna część regionu Jarosław została zalana, a częściowo przez Tverskaya.

Razem z dziesiątkami wiosek miasto Mologa, znane ze swojej niesamowitej architektury, zniknęło pod wodą.

Do dziś brzegi zbiornika Rybinsk uważane są za święte. Corocznie w lecie prawosławne są popełniane na jego brzegach tak zwane leushinskie – święte służby, prowadzone przez księdza.

Wraz z Mologoiem zalane zostały klasztory damskie Leushin, klasztor Afanasyevsky, katedra Zmartwychwstania. W szczególnie suchych latach dzwonnice tych kościołów i klasztorów stoją nad wodą, uosabiając wielki smutek. W tym czasie miejscowi kapłani idą na łódź do miejsca zalania i służą tam do modlitwy.

Na osadników w odległych 40-tych ubiegłych stuleciach padły ciężkie smutki. Wielu z nich nie mogło opuścić swoich domów i, po przylgniętych do domów, utopiło się podczas zalania.

Nieaktywne klasztory diecezji rybinskiej

W diecezji Rybinskiej znajdują się ruiny od ponad dwustu lat nie działającego klasztoru. To klasztor Poshekhonsky Ilyinsky. Znajdował się w dzielnicy Danilov i przestał istnieć w XVII wieku, został zlikwidowany przez porządek ówczesnego cara.

Ciekawe, że klasztor Poshekhonsky'ego Ilyinskiego został przydzielony do pustyni Troitskaya Kolyasnikovaya, która już nie istnieje. W dawnych czasach klasztory były czczone przez wierzących.

Powód zniesienia jest nieznany.

Zamknięcie klasztorów w diecezji Rybinskiej nie jest jeszcze oczekiwane, a obecnie istniejące klasztory aktywnie się ożywią.

To kończy się krótkim przeglądem diecezji Rybinskiej. Ciekawe, że na terytorium Krasnojarskim jest ten sam dziekan – Rybinsk, opowiedz o tym.

Dziekanat Rybinska diecezji kanskiej

Kościelna eparia jest częścią metropolii Krasnojarsk. Zostało ono wyróżnione w 2011 r. Decyzją Świętego Synodu. Diecezją kieruje biskup Filaret z Kansk i Boguchansky.

Jednym z dziekanów znajdujących się w tej diecezji jest dziekan rybinski. Parafia znajduje się w mieście Zelenogorsk, obejmuje miasto Zaozerny, wsie Yersh, Uspenka, Urały.

Oddział w Rybinsku obejmuje świątynię Michała Archanioła, świątynię św. Jana Teologa, świątynię św. Innocenty w Irkucku, świątynię księżniczki Olgi, świątynię św. Serafina Sarowa, świątynię Archanioła Gabriela, świątynię ikonę Matki Bożej, kaplicę ikonki Tikhwina Matki Bożej.

Wszystkie klasztory takiej diecezji, podobnie jak diecezja Rybinska, są popularne wśród wierzących, pielgrzymów często tam idą.

Podsumowuje to krótki przegląd diecezji Rybinskiej i dziekan rybinskiej diecezji kanskiej.