123 Shares 1789 views

Karta graficzna Nvidia GeForce GT-730: specyfikacje, podkręcanie, recenzje

Po wprowadzeniu na rynek kart graficznych uzupełnionych produktem Nvidia GeForce GT-730 okazało się, że producent był zajęty urządzeniami z najtańszym segmentem. Historycznie okazało się, że segment ten był zawsze uzupełniany różnymi rodzajami rezygnacji i nieużywanych technologii z ostatniej dekady. Dzięki chipowi opartemu na GT-730 wszystko jest inne.

Pozycjonowanie rynkowe

Należy natychmiast zauważyć, że karty graficzne oparte na chipie Nvidia GeForce GT-730 o wartości 5-6 tysięcy rubli są zrównane z zintegrowanymi rozwiązaniami producenta. Fakt ten nie ma jednak wpływu na kraje postradzieckiej przestrzeni. Faktem jest, że nie każdy nabywca rynku krajowego może sobie pozwolić na nabycie potężnej linii procesora Core i5 / i7 z wydajnym zintegrowanym rdzeniem wideo (jest to jego wydajność i producent jest zorientowany).

W rzeczywistości nie jest zwyczajowo mówić, że w Rosji chip GT-730 ma wydajność podobną do zintegrowanej karty wideo. W końcu większość właścicieli komputerów jest nadal szczęśliwymi właścicielami systemów opartych na GMA450. Oczywiście każda dyskretna karta wideo na rynku w segmencie budżetowym będzie wielokrotnie bardziej wydajna.

Wprowadzenie do karty graficznej dla dyskretnych kart graficznych

Na rynku części komputerowych potencjalny nabywca może spełnić trzy modyfikacje chipa Nvidia GeForce GT-730, których techniczne cechy różnią się tylko technologią produkcji. Dwa akceleratory grafiki są zbudowane na starej magistrali pamięci GDDR3 i wykorzystują szerokość magistrali 64 i 128 bitowej, a jeden reprezentant należy do generowania GDDR5, chociaż działa on na 64-bitowej magistrali. W każdym razie ostatnia instancja jest bardziej wydajna niż jej odpowiedniki na karcie graficznej.

Wszystkie modyfikacje kart graficznych są wyposażone w pamięć 1024 MB i 2048 MB. Ale na płycie obwodu drukowanego w szczegółowej kontroli możliwe jest znalezienie szpilki do montażu 4 dodatkowych modułów pamięci (to znaczy maksymalna ilość akceleratora grafiki może wynosić 4 GB). Urządzenia z chipsetu Nvidia GeForce GT-730 obsługują wszystkie nowoczesne technologie (CUDA, PhysX, 3D Vision, FXXA, TXAA, DirectX 12, Blu Ray 3D i inne). Spodoba się konsumentom i zużyciu kart graficznych – nie przekracza 50 watów, co pozwala na użycie urządzenia w jednostkach systemu biurowego.

Przedstawiciel rynku telefonii komórkowej

Zgodnie z oczekiwaniami firma Nvidia przedstawiła mobilny rdzeń graficzny o identycznej nazwie oznaczającej GT-730M na podstawie nowego układu scalonego. Jednak producent po prostu powiedział o rozwoju, ale w praktyce mobilny chip poprzedniej generacji GT-645M został podkręcony. Otrzymał nowy znak. Oczywiście takie ruchy marketingowe nie pozostały niezauważone, a wielu kupujących (którzy mają swobodę poruszania się w przemyśle komputerowym) wolą kupić laptopy ze starym rdzeniem, ponieważ ich koszt jest nieco tańszy niż nowe produkty.

Nie niszcz właścicieli laptopów za pomocą mobilnej karty wideo Nvidia GeForce GT-730. Charakterystyka ta jest nieco inna od urządzeń dyskretnych. Karta graficzna laptopa może być wyposażona w typ pamięci GDDR3 lub GDDR5. W 64-bitowej magistrali również należy zapomnieć, tylko 128 bitów. I ilość pamięci na mobilny chip wynosi początkowo 4 GB (własna pamięć, a nie pamięć RAM). Różnice tylko w technologii: obsługa starych wersji DirectX11, OpenGL 4.1 i problemy z obsługą kodowania wideo 3D.

Płyta główna karty graficznej i jej wyposażenia

Sądząc po jego wyglądzie, nie ma się czym chwalić na karcie wideo na podstawie karty Nvidia GeForce GT-730. Komentarze ekspertów z dziedziny technologii IT zapewniają, że płytka drukowana nie różni się od przedstawicieli klasy budżetowej poprzednich generacji kart graficznych. Wszystkie te same wymiary standardowe textolitu wynoszą 50 mm na 150 mm. Nawet przy wprowadzaniu wszystkich wyjść wideo producent musiał użyć dodatkowej pętli.

Na pierwszy rzut oka system chłodzenia nie wyróżnia się w stosunku do systemu budżetowego. Ale przy szczegółowej inspekcji użytkownik stwierdzi, że aluminiowy grzejnik z miniaturowym wentylatorem pokrywa nie tylko rdzeń grafiki, ale również zawiera niektóre moduły pamięci. Elementy mocy, w tym kondensatory i kontroler PWM, znajdują się w pobliżu systemu chłodzenia. To dość dziwne, aby zastanowić się nad taką ochroną przed przegrzaniem przedstawiciela Low-End.

Charakterystyka techniczna przedstawiciela budżetu

Jak się okazało, nie tak słaba karta graficzna Nvidia GeForce GT-730. Właściwości rdzenia graficznego, zwłaszcza w przypadku przedstawiciela z magistralą pamięci GDDR5, są odpowiednie do gier dynamicznych, choć w niskich temperaturach. Prędkość zegara akceleratora grafiki wynosi 902 MHz, a liczba rdzeni CUDA wynosi 384 sztuk. Pamięć działa na częstotliwości 5000 MHz (chociaż w chipach z GDDR3 parametr ten jest ograniczony do 1800 MHz).

Wszystkie karty obsługują podłączenie wielu wyświetlaczy (HDMI, DVI i VGA). Maksymalna rozdzielczość obrazu wyjściowego na monitorze analogowym jest identyczna dla wszystkich urządzeń i wynosi 2048 x 1536 punktów na cal. Przy maksymalnej rozdzielczości w formacie cyfrowym istnieją pewne ograniczenia. Teoretycznie można wyświetlać obraz 3840 x 2160 punktów na cal, ale urządzenie powinno działać z częstotliwością 30 MHz (standard ten obsługuje tylko telewizory i plazmowe).

Walka o rynek

Uważa się, że to MSI udało się przejąć wiodącą pozycję w sprzedaży produktów opartych na chipie Nvidia GeForce GT-730. Właściwości akceleratora grafiki musiały zostać zmienione, ale jak się okazało, to zostało zrobione na dobre. Na płycie obwodu drukowanego producent nie wymienił niczego, ale tylko przenosił elementy zasilania z tyłu karty graficznej. W niektórych recenzjach wspomina się, że w laboratorium MSI wszystkie kondensatory elektrolityczne zostały zastąpione stanami stałymi. Informacje te nie są jednak potwierdzone w odpowiedziach właścicieli.

Zmiany kardynalne wpłynęły na system chłodzenia. Producent nie żałował metalu nieżelaznego iw rezultacie stworzył Nvidia GeForce GT-730 z doskonałą rozpraszaniem ciepła. Chłodnica aluminiowa zamyka nie tylko rdzeń graficzny, ale również wszystkie moduły pamięci z bateriami. Dostałem adapter wideo i przyzwoity wentylator, który może pompować powietrze do chłodnicy, zamiast rozpraszać kurz na jednostce systemowej (jak w przypadku urządzenia referencyjnego).

Wydajność produktów MSI

Zgodnie z oczekiwaniami producenta, MSI podkręcała kartę graficzną Nvidia GeForce GT-730. Rdzenie graficzne wykazuje stabilną wydajność przy częstotliwości 1005 MHz (wzrost o 40%). Pamięć wideo nie reagowała na podkręcanie, chociaż w fabryce poprawiono jej chłodzenie. W swoich odpowiedziach wielu właścicieli twierdzi, że same układy wideo są odrzuceniem tych, którzy produkują akceleratory gier.

Jako dowód, każdy właściciel karty graficznej może niezależnie zwiększyć częstotliwość pamięci. Na rysunkach monitora (wielobarwne kwadraty) są tworzone natychmiast, ale podczas podkręcania chip pamięci nie nagrzewa się. Oznacza to wyraźnie błąd w modułach pamięci. W wyniku testów stwierdzono, że zwiększenie częstotliwości rdzenia grafiki o 40% doprowadziło do wzrostu wydajności w grach o 12%, w porównaniu z urządzeniem odniesienia. Dobrze lub źle, aby rozwiązać nabywcę, ponieważ cena produktu MSI również wzrosła. Ważne jest, aby zrozumieć, że wydajność jest mierzona przy niskich ustawieniach jakości, a przejście do klasy średniej w układzie GT-730 nie pomoże w podkręcaniu.

Ulubiony projektant

Ludzie, którzy muszą pracować z aplikacjami graficznymi, zauważają, że karta graficzna Nvidia GeForce GT-730 jest najtańszym urządzeniem na rynku urządzeń budżetowych, które ma dwa ważne czynniki: 4 GB pamięci RAM i pasywny system chłodzenia. Tak więc przedstawiciele firm ASUS, Zotac, EVGA i Gainward stały się najlepszym rozwiązaniem do montażu komputera biurowego. Różnica między nimi jest niewielka – wszyscy producenci uważają, że zwiększenie wysokości radiatora wystarczy, a wentylator ogólnie nie ma miejsca w układzie chłodzenia.

W opiniach wielu negatywnych opinii na temat Nvidia GeForce GT-730 od fanów do gry dynamiczne w miejscu pracy. Jednak, jak pokazuje praktyka, ta karta wideo przyciąga wielu pracodawców. Niedroga, niedroga technologia, pracuje z dużą ilością danych i nie ma rozrywki w godzinach pracy.

Oszczędności powinny być ekonomiczne

Jeśli chodzi o karty graficzne kosztujące 4 000 rubli lub mniej, wielu sprzedawców zaczyna rozpowszechniać ręce. Przecież poniżej klasy budżetowej nie ma żadnych urządzeń. Dopiero rynek zobaczył akcelerator grafiki Nvidia GeForce GT-730. Opinie w mediach twierdzą, że produkt pod marką Gigabyte został zakupiony za cztery tysiące rubli.

Dziwne w tym nie ma nic. Dobrze znany producent kupił niedrogi chip na bazie GDDR3, zainstalował system chłodzenia i dostarczał kartę graficzną do publicznej wiadomości. Wielu właścicieli stara się milczać o możliwościach gry w akceleratorze grafiki. Inne zalety są opisane z entuzjazmem: przystępna cena, duża ilość pamięci wideo, brak hałasu w działaniu i przyzwoite chłodzenie.

Podsumowując

Każdy potencjalny nabywca powinien zrozumieć, że znalezienie przyzwoitego produktu na dynamiczne gry w klasie budżetowej nigdy się nie powiedzie. Maksymalną możliwą do osiągnięcia jest uruchomienie aplikacji na minimalnych ustawieniach i kontemplowanie obrazu z prędkością 5-10 klatek na sekundę. Jest to taka okazja dla wszystkich miłośników gier i oferuje kartę graficzną Nvidia GeForce GT-730. Opinia właścicieli w mediach o zaletach karty graficznej i jej wysokich osiągach najprawdopodobniej zostanie upiększona, ponieważ niektórzy użytkownicy zgadzają się przyznać, że jakość zakupionego produktu jest niska.

Z drugiej strony, porównując przedstawiciela klasy budżetowej ze zintegrowanymi rozwiązaniami, potencjalny nabywca rozumie, że z ekonomicznego punktu widzenia lepiej jest spędzić 4000 rubli na zakup dyskretnej karty wideo zamiast wybierać kosztowny procesor. To zależy od użytkownika, aby zadecydować, jakie zadania potrzebuje karty graficznej z dostępnej klasy i czy wydawać na nią pieniądze.