744 Shares 5334 views

Snyat: przepisy kulinarne i właściwości lecznicze

Przez długi czas ludzie chcą spać. Przepisy z tego zioła leczniczego znane są od czasów starożytnego Rus. Początkowo kulinarny składnik ostatecznie stał się szeroko stosowany w medycynie ludowej i kosmetycznej. Snyt, którego przepisy kulinarne dziś nie zasłużone straciły swoją popularność, jest najczęściej używany przez uzdrowiciele, a nie przez kucharzy.


Jest to jednorodna roślina zielna (rodzina pępowinowa), która ma gałązkę wydrążoną i prostą, rozgałęzioną na górze. Różnorodna białość osiąga wysokość 0,5-1 m. Białe, małe kwiaty zbierane są w parasolce. Liście mają dwa typy: górne są małe, rozcięta, na krótkich klatce piersiowej, a dolne są podłużne – owalne, duże, dwukrotnie potrójnie. Owoc rośliny jest podłużny, suchy, lekko spłaszczony. Aby zaspokoić skamieniny, których właściwości lecznicze nie są gorsze od wartości odżywczych, jest możliwe praktycznie na całym terytorium Federacji Rosyjskiej. Rośnie na frędzlach, polanach, ścinkach, nieużytkach i jako chwasty w ogrodach kuchennych.

To roślina jest prawdziwym magazynem użytecznych substancji. Zawiera makro- i mikroelementy: potas, magnez, żelazo, mangan, miedź, bor, tytan. Istnieje również cały szereg kwasów: cytrynowy, jabłkowy, fenolowęglowy. Poza tym zawiera flawonoidy (kaempferol i kwercetyna), kumaryny, witaminy A i C, cukry (fruktoza i glukoza), glikozydy, olejki eteryczne, związki z azotem, saponiny, skrobia (w korzeniach), fitonikonany, enzymy, białka .

W trakcie gotowania używa się go, receptury, z uwzględnieniem korzystnego efektu tej rośliny. W żywności są liście, młode pędy i kruki. Zupa, borsch, zupę robią z nich, dają naczynia boczne, przyprawy do ryb i dań mięsnych, sałatki. Ponadto, koniki są marynowane, a liście są szylkowane na zimę. Warzywa są przenoszone przez roślinę, dzięki czemu mają osobliwy zapach. Ze względu na fakt, że można dodać do każdej drugiej, pierwsze dania i przekąski, aby zapalić, przepisy kulinarne dla różnych zdrowej żywności nie wykluczają tego składnika. Ten przyprawa wzbogaca żywność przy użyciu przydatnych mikroelementów i witamin, daje jej pikantny smak.

Nie tylko gotowanie, ale lekarz uznaje, że ma użyteczne właściwości. Zakład i preparaty na jego podstawie mają działanie gojące, przeciwzapalne, moczopędne, przeciwbólowe, grzybobójcze (przeciwgrzybicze). Z ich pomocą można wzmocnić funkcję detoksykacji wątroby, poprawić funkcję przewodu pokarmowego, normalizować metabolizm soli. Skuteczny płyn do mycia krwi uzyskiwany jest z soku młodych pędów.

Preparaty na bazie tej rośliny są przepisywane przez lekarzy i tradycyjnych uzdrowicieli w chorobach nerek, przewodu pokarmowego, pęcherza moczowego, chorób układu oddechowego, reumatyzmu, dna moczanowego, wysiękowej diathesis, z grzybem skórnym. Nie ma przeciwwskazań do stosowania. Z korzeni rośliny kompresy ułatwiają zapalenie tkanki mięśniowej. Słuchanie jest również stosowane w leczeniu niedokrwistości. W kosmetologii domowej używa się soku i liści rośliny. Z nich maski są przeznaczone do suchej i tłustej skóry, odmładzającej.