796 Shares 3318 views

Cooper bundle – co to jest? Cooper wiązek

Samice piersi jest organem złożonym, który ma ważną funkcję. Tutaj mleko jest uformowane, aby karmić dziecko. W przeszłości był to gruczoł potowy, ale gdy się zmienił, zmienił się i zaczął wytwarzać mleko.


W tym artykule rozważymy pakiet Coopera.

Anatomia

Anatomia kobiecej piersi może być przedstawiona następująco:

  • Ściana klatki piersiowej;
  • Mięsień piersiowy;
  • Tkankę gruczołową;
  • Udział mleczarski;
  • Mleczna droga;
  • Areola sutków;
  • Nipple;
  • Tkankę tłuszczową;
  • Skóra.

Zmiany wieku kobiet piersi

Po pierwsze, piersi rozwija się tak samo u chłopców i dziewcząt.

Ale są zmiany. Piersi u dziewcząt wzrasta ze względu na warstwę tłuszczową, tworzy lobule i kanały mleka. Nasadki wyróżniają się i stają się obrzęknięte. Przez kilka lat drożdże mleczne rosną, a następnie stają się w pełni uformowane.

Najwięcej zmian piersi występuje w czasie ciąży. Powiększa się tkanka gruczołowa , pęcherze i kanały. Rozwój mleka kobiecego. Gruczoły piersiowe znacznie wzrastają. Podczas karmienia piersią kobieta piersi nadal rośnie i staje się bardzo duża. Waga jest dość ciężka, zwłaszcza gdy jest napełniona mlekiem. Natychmiast, jak tylko dziecko zjadłoby, maleje trochę, ale potem ponownie wylewa. Proces ten jest bardzo interesujący. Po upływie okresu żywienia dziecka jego wielkość staje się taka sama. Tkankę gruczołową zmniejsza się, zostaje zastąpiona tłuszczem.

W okresie menopauzy ciało piersi znika, zostaje całkowicie zastąpione włóknami tłuszczowymi i włóknami łącznymi.

Struktura sutków i areola

Kształt piersi jest symetryczną półkulą, która jest przymocowana do mięśnia piersiowego przy około 2 i 6 żebrach. Sutka jest podzielona na cztery kwadranty, górne dwa i tym samym dolne. Jeśli za pomocą sutków narysuj linie pionowo i poziomo, tworzą się cztery równe rozmiary. To jest używane podczas badania piersi.

W środkowej części piersi żeńskiej znajduje się sutek i areola. Ząbkowana klatka piersiowa może być uważana za niewielki występ tkanki z otworami. Tkankę nabłonkową jest pigmentowana. Z otworów dziecko ssie w mleku. U kobiety, która jeszcze nie ma dziecka, sutek wygląda jak stożek, jego kolor jest różowawy. Po urodzeniu sutek przypomina cylindryczny kształt, jego kolor ciemnieje, staje się brązowy. Są płaskie sutki, które mogą być bardzo niewygodne podczas karmienia piersią. Ale z wysiłkiem dziecka, brodawki mogą się rozciągać.

Areola nazywa się skórą przetargową wokół sutków. Zwykle jest różowy lub brązowy, zależy od pigmentu. Areola jest pokryta drobnymi zmarszczkami. Są to wzgórza Montgomery. Dysze łojowe w areolu mają pewien typ, a wzgórza Montgomery służą jako ochrona przed wyschnięciem. Przecież mają tajemnicę. Areoles i sutków niekoniecznie są usytuowane symetrycznie wokół środka i siebie. To nie jest odchylenie od normy.

Co składa się z klatki piersiowej

Zasadniczo składnik gruczołowy jest obecny w piersi kobiety. Składa się z akcji o małym rozmiarze. W każdej piersi jest ich około dwudziestu. Mają stożkowy kształt, są one usytuowane na wierzchołku. Udział składa się z pęcherzyków płucnych, to jest małych lobulek. Produkują mleko. Pomiędzy pęcherzykami są więzadła Coopera, przez które jest przymocowana do skóry skóra, tkanka łączna i tłuszcz.

Od udziału mleka są kanały mleka. Prowadzą one do sutków. Jeśli ostrożnie dotknij klatki piersiowej, możesz to poczuć. Przypominają guzki i więzadła.

Struktura żeńskiej piersi jest niepowtarzalna. Może być porównany z winoroślami i klastrami. Na zewnątrz pokrywa skórę, pod nią znajduje się warstwa tłuszczu.

Co to jest grono Coopera?

Więzadła te mają duże znaczenie. Nazwa została wydana na cześć Astley Cooper, która była angielskim naukowcem. Są cienkimi włóknami, które przechodzą przez klatkę piersiową i łączą głębokie warstwy tkanek. Dzięki więzadom Coopera utrzymuje się kształt i elastyczność popiersia. Buniony Cooper piersi są pod wielkim stresem, zwłaszcza jeśli piersi jest duży i dużo tłuszczu. Z wiekiem stają się słabe, a piersi sag. Jego postać zostaje utracona. Aby temu zapobiec, musisz używać dobrej bielizny korekcyjnej, zwłaszcza podczas uprawiania sportu. Biustonosz musi wykonać funkcję wspomagającą. Odbudowy po rozciągnięciu więzadeł nie ponoszą odpowiedzialności.

Grono Coopera składa się z tkanki łącznej. Możesz ustalić obecność guza w zależności od jego stanu. Jeśli guz jest obecny, więzadła stają się zagęszczane. Skóra nad guzem staje się splątana. Jeśli istnieje podejrzenie o proces onkologiczny w gruczole sutkowym, mówi się, że istnieją oznaki zmarszczenia lub pępka. Ma to duże znaczenie w diagnozowaniu raka. Wiązki Cooper są bardzo niebezpieczne.

Główne przyczyny raka piersi

1. Czynnik genetyczny. Jeśli jedna z krewnych miała raka piersi, znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia tego samego rodzaju raka u kobiety.

2. Zmiany hormonalne w ciele. Często zdarza się to wraz z początkiem menopauzy, gdy progesteron i estrogeny są produkowane w mniejszej ilości. Ale ciąża i laktacja, przeciwnie, normalizują tło hormonalne, więc ryzyko raka maleje.

3. Duża liczba aborcji. W czasie aborcji organizm kobiecy doświadcza silnego stresu hormonalnego, z tego powodu może tworzyć komórki nowotworowe.

4. Słaba ekologia, niedożywienie, złe nawyki przyczyniają się do rozwoju onkologii.

5. Procesy zapalne w gruczole sutkowym, na przykład zapalenie sutka.

6. Częste napromieniowanie klatki piersiowej.

7. W przypadku nadwagi można również rozwijać raka. Tkanka tłuszczowa może wywoływać nadmierną produkcję hormonów, co może prowadzić do raka.

Zalecamy wszystkim kobietom regularne badania piersi u mammologa lub ginekologa. Ale możesz też samodzielnie przeprowadzać diagnostykę. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wszelkich uszczelek w klatce piersiowej należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Wiele kobiet niestety nie prowadzi jakiejkolwiek diagnostyki i konsultuje się z lekarzem, gdy etap choroby jest już zbyt ciężki. Ale skuteczne leczenie zależy od tego, jak szybko jest ono rozpoczęte. Dlatego należy regularnie odwiedzać ginekologa lub mammologa.

Zwłóknienie więzadła Coopera

Często występują zmiany włókniste w gruczole sutkowym. Są gęste, wyraźnie konturowane, zacienione cienie na zdjęciu z mammogramu, zlokalizowane w oddzielnych obszarach lub rozłożone na gruczoły. Trójkąt gruczołowy ma niewyraźny kontur spowodowany fibrotykacją więzadeł Coopera. Formacje zlokalizowane są w pobliżu lobules i wzdłuż kanałów mleczarskich.

Ponadto może wystąpić przekrój torbieli w gruczole sutkowym. Na obrazie mammograficznym jest to wyświetlane przez odkształcenie wzoru, zaokrąglone, owalne, na nich są cienie łączące się ze sobą.
To pokazuje, że więzadła Cooper są zagęszczane.

Mammografia z mastopatią

Hiperplazja składnika gruczołowego (zwę enia) jest łatwa do określenia z mammografią. Jest to zespół nieregularnych, nieregularnie ukształtowanych, małych ogniskowych cieni łączących się ze sobą, z nierównimi, rozmytymi konturami. Jest to rodzaj zmiennej strefy o nierównej gęstości. Cienie są zgrupowane w zewnętrznych kwadrantach i mogą być rozproszone przez cały gruczoły.

Dzieje się tak, gdy więzadeł Cooper jest zagęszczane. Co to jest, rozważaliśmy powyżej. Mogą się połączyć, stać się jak solidne zagęszczanie całej gruczoły. Trójkąt jest falisty, wielopierścieniowy. Strona, w której występuje hiperplazja, przypomina wzorzec koronki.

Zmiany mogą mieć charakter mieszany. Wtedy może pojawić się chaotyczna mozaika o wyraźnej gęstości. Istnieją niewyraźne, widoczne ogniwa uszczelniające. Cooper jest w tym przypadku skondensowany.

Jak dbać o swoje piersi

Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni biustonosz. Jego rozmiar powinien odpowiadać idealnie. Tkanina powinna być naturalna. Prawidłowa bielizna poprawi pierś, która zachowa swój kształt. Nie będzie ona narażona na szkody i hipotermię.

Ale w biustonoszu nie powinno być zbyt dużo kauczuku piankowego, w przeciwnym razie może dojść do przegrzania piersi. To źle dla niej.

Krem piersi nie powinien zawierać hormonów. To powinno być dobrej jakości.

Wnioski

Raz na sześć miesięcy polecają odwiedzić mammologa. I od młodego wieku. Jeśli istnieją nowotwory lub zmiany w wyglądzie piersi i sutków, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Badaliśmy szczegółowo strukturę kobiecej piersi, a także możliwe uszczelnienia w niej. Opisuje się także zwłóknienie więzadeł Coopera.