893 Shares 1202 views

W jakich środowiskach żyją mikroorganizmy jednokomórkowe?

Naukowcy wierzą, że pierwsi mieszkańcy Ziemi to właśnie te organizmy: archeologia i bakterie. Pomimo starożytności pochodzenia, odkryto niedawno, z wynalezieniem optycznego powiększenia przedmiotów za pomocą mikroskopu (A.Levenguk). Jednokomórkowy mikroorganizm składa się odpowiednio z pojedynczej komórki, w przeciwieństwie do organizmu wielokomórkowego. Taka prosta struktura ma wiele bakterii, niektórych grzybów i glonów. Zatem ta kategoria jest niesystematyczna, w tym przedstawiciele kilku królów żyjącej natury.


Prokariusze i eukariusze

Te pierwsze nie mają dobrze ukształtowanego jądra w komórce i innych narządach, na przykład w błonie jądrowej i błonie organelli. Pojawiły się na planecie w czasach starożytnych, uważa się, że ponad trzy miliardy lat. Drugi – mają wyraźne jądro i protoplazm w komórce. Zgodnie z hipotezą istniały już dwa miliardy lat temu. Wszystkie organizmy, z wyjątkiem archeów i bakterii, są jądrowe (eukarionty).

Habitat Jednolity

Najbardziej licznymi reprezentantami organizmów jednokomórkowych są bakterie i archeale. Pytany gdzie oni żyją, można odpowiedzieć po prostu: wszędzie! Najważniejszą cechą tych mikroorganizmów jest to, że podłoże (lub – substrat) nadaje się do prowadzenia aktywności życiowej. I najważniejsze – obecność wystarczającej wilgoci, obecność wody. Nawiasem mówiąc, jeśli warunki są niekorzystne – nie ma znaczenia: wiele bakterii może tworzyć zarodniki, które są szczególną formą istnienia, "konserwowane". W jakich środowiskach występują jednokomórkowe bakterie? W atmosferze, w glebie, wodzie, w innych organizmach. Rozważmy bardziej szczegółowo

W glebie

Jeśli mówimy o środowiskach, w których żyje się pojedynczo komórkami, gleba zawiera największą liczbę. W humusie, chernozem i innych glebach, które są korzystnym podłożem, wszystko jest w stanie zapewnić optymalną aktywność życiową: składniki odżywcze, pewną ilość płynu. Nie ma też bezpośredniego światła słonecznego, ale przytulny system temperatury, który pozwala komórkom jednokomórkowym rozwijać się dobrze i rozmnażać. Większość z tych bakterii pełni funkcje przekształcania martwych organizmów, rozkładając je w części składowe – mikroelementy i związki. Sapphages (tzw. Bakterie, które żywią się pozostałościami) uczestniczą w tworzeniu żyznych humusów. Jednakże wśród korzystnych bakterii znajdują się również patogenne. Na przykład czynniki sprawcze tężca i botulizmu, które mogą dostać się do ludzkiego ciała z różnymi uszkodzeniami skóry.

W wodzie

Mówiąc o środowiskach, w których żyją pojedyncze komórki, nie można nie wspomnieć o wodach rozciągających się na całym terytorium Ziemi. Tutaj są one wypłukiwane z gleby w głównym. Tak więc, w wodzie, zwłaszcza w ziemi iw glebie, mogą występować miliony bakterii (w kilku gramach cieczy). Społeczność nie może zrobić bez złośliwych jednokomórkowych. Wśród nich – czynników sprawczych tyfusu, dyzenterii, cholery i innych poważnych dla chorób człowieka.

W powietrzu

Tutaj jest niewiele przedstawicieli jednoizbowych, ale całkiem sporo. Wiadomo, że wiele chorób zakaźnych jest przenoszonych głównie przez kropelki w powietrzu. I w powietrzu te jednokomórkowe dostają się z cząstkami pyłu i mikro kroplami wody unoszonymi przez prądy powietrza. Naukowcy odkryli, że bakterie mogą "dotrzeć" w podobny sposób do bardzo granicznych warstw atmosfery Ziemi. Nie źle niektóre jednokomórkowe czują się w próżni, formując konserwowe formy życia – spory.

Na skórze iw nas

W jakich innych środowiskach występują jednokomórkowe mikroorganizmy? Masa bakterii znajduje się na skórze osoby, w niektórych jej obszarach: pachy, krocze, błony śluzowe. W środku przeciętnego obywatela "żyje" około trzech kilogramów żywej wagi bakterii. Ogromna armia organizmów (w wymiarze ilościowym – miliardy), których nie da się zignorować. Zasadniczo są przyjaznymi sąsiadami, tworząc mikroflorę zdrowej osoby. Ale natrafiają na patogenne, które w pewnych warunkach mogą powodować ogromne szkody.