490 Shares 8714 views

Konflikt chińsko-radzieckie w 1969 roku

Minęło 45 lat od tamtej wiosny 1969 roku, kiedy konflikt zbrojny wybuchł w jednym z daleko wschodnich częściach sowiecko-chińskiej granicy. Mówimy o wyspie Damanskii znajduje się na rzece Ussuri. Historia ZSRR pokazuje, że była to pierwsza akcja wojskowa cały okres powojenny, w którym wzięło udział sił zbrojnych i wojsk granicznych KGB. I jeszcze bardziej zaskakujący był fakt, że agresor nie tylko sąsiedni stan i braterskie, jak wszyscy uważali Chin.


lokalizacja

Damanskiy wyspa na mapie wygląda dość mały kawałek ziemi, który rozciąga się w przybliżeniu 1500-1800 m długości i 700 m szerokości. Dokładne jej parametry nie można określić, gdyż zależy od konkretnej porze roku. Na przykład w czasie powodzi wiosną i latem może być całkowicie wypełniony wodami rzeki Ussuri, aw miesiącach zimowych wyspa stoi w środku lodowatej rzeki. To dlatego, że nie stanowią żadnej wartości wojskowo-strategiczną lub gospodarczego.

W 1969 roku, chińsko-radziecki wyspa, zdjęcia, które zostały zachowane z tamtych czasów, o powierzchni nieco ponad 0,7 metrów kwadratowych. km, znajdowała się na terytorium ZSRR i traktowane pozharsky Dystrykt Kraju Nadmorskim. Ziemie te graniczy z jednej z prowincji w Chiny – Heilongjiang. Odległość od chińsko-sowieckich do miasta Chabarowsk jest tylko 230 km. Z chińskiego wybrzeża, został usunięty w odległości około 300 m, a radziecki – 500 m.

Historia wyspy

Aby narysować linię między Chinami i carskiej Rosji na Dalekim Wschodzie próbowali od XVII wieku. Jest od tego czasu zaczyna się historia chińsko-sowieckie wyspy. Następnie rosyjski Brytania przedłużony w poprzek rzeki Amur, od źródła do ujścia, a umieszczone zarówno po lewej, a po części po prawej stronie. Minęło kilka wieków zanim dokładne linie graniczne zostały ustalone. To wydarzenie zostało poprzedzone licznymi aktami prawnymi. Wreszcie, w 1860 roku niemal cały region Ussuri dano do Rosji.

Jak wiadomo, komuniści pod wodzą Mao Zedong doszedł do władzy w Chinach w 1949 roku. szczególnie nie do rozprzestrzeniania się w tych dniach, że główną rolę w nim był Związek Radziecki. 2 lata po zakończeniu wojny domowej, w której zwycięzcy zostali chińskich komunistów, Pekin i Moskwa podpisały umowę. Mówi się, że Chiny uznaje obecnie istniejącej granicy z ZSRR, i zgadza się z faktem, że Amur i Ussuri rzeki, pod kontrolą wojsk radzieckich granicznych.

Wcześniejsze przepisy zostały już przyjęte i działał w świecie, który graniczy rozciągającej się wzdłuż rzek, prowadzone tylko na głównym kanale. Ale rząd carskiej Rosji wykorzystał słabości i przyzwoleniem państwa chińskiego i przeprowadzono linię odłączania w obszarze Ussuri nie jest na wodzie, a tuż przy przeciwległym brzegu. W rezultacie ciało wodą i wyspami na jej temat pojawiły się na terytorium Rosji. Dlatego, ryby i pływać na rzece Ussuri, Chińczycy mogli tylko za zgodą władz sąsiednich.

Sytuacja polityczna w przededniu konfliktu

Wydarzenia na wyspie chińsko-sowiecki stał się swego rodzaju zwieńczenie ideologicznych różnic, które powstały między dwoma największymi krajami socjalistycznymi – ZSRR i Chin. Zaczęli jeszcze w latach 50-tych z faktem, że Chiny postanowił podnieść swoje międzynarodowe wpływy na świecie, aw 1958 roku weszła w konflikt zbrojny z Tajwanu. Po 4 latach Chiny brał udział w wojnie granicznej z Indii. W pierwszym przypadku ZSRR wyraził poparcie dla takiego działania, drugi – wręcz przeciwnie, potępił.

Ponadto, różnice były potęgowane przez fakt, że po tzw Karaibów kryzysu w 1962 roku, Moskwa starała się jakoś unormować stosunki z szeregu krajów kapitalistycznych. Ale chiński przywódca Mao Tszedun wziął tę akcję jako zdradę ideologicznych naukami Lenina i Stalina. Obecny był także czynnik konkurencji o władzę nad krajami należącymi do obozu socjalistycznego.

Po raz pierwszy poważny kryzys w stosunkach chińsko-sowiecki został nakreślony w 1956 roku, kiedy Związek Radziecki brał udział w tłumieniu powstań ludowych w Polsce i na Węgrzech. Następnie Mao potępił działania Moskwy. Pogorszenie sytuacji obu krajów dotkniętych i wycofanie radzieckich specjalistów, którzy byli w Chinach i pomógł mu z powodzeniem rozwijać zarówno gospodarki i sił zbrojnych. Stało się tak ze względu na liczne prowokacje ze strony Chin.

Na szczycie Mao Tszedun Byłem bardzo zaniepokojony faktem, że w zachodniej części Chin, a szczególnie w Sinkiangu wciąż ma wojska radzieckie pozostał tam od 1934 roku. Fakt, że żołnierze Armii Czerwonej brał udział w tłumieniu powstania w muzułmańskim tych ziem. Wielki Sternik, jak nazwał Mao obawiali się, że te tereny będą odchodzić do ZSRR.

W drugiej połowie lat 60-tych, kiedy Chruszczow został usunięty z urzędu, sytuacja stała się krytyczna w ogóle. Dowodem na to jest fakt, że zanim rozpoczął się konflikt chińsko-sowieckich stosunków dyplomatycznych między obu krajami istniały zaledwie tymczasowego pełnomocnika.

granica prowokacja

Dopiero po usunięciu Chruszczowa od sytuacji elektrowni na wyspie stała ogrzewane. Chińczycy zaczęli być wysłany do granicznego słabo zaludnionych terytorium ich tzw podziału rolnej. Przypomnieli Arakcheyev osiedli wojskowych, działając na podstawie Mikołaja I, którzy nie tylko byli w stanie w pełni zaspokoić ich potrzeby na jedzenie, ale gdy zajdzie potrzeba, aby bronić siebie i swoją ziemię zbrojnie.

Na początku lat 60-tych wydarzeń w chińsko-radziecki wyspie zaczął szybko rozwijać. Po raz pierwszy przyleciał do Moskwy informuje, że duże grupy chińskich żołnierzy i cywilów są stale narusza ustaloną reżimu granicznego i udać się na terytorium sowieckim, gdzie zostali wydaleni bez użycia broni. Większość z nich byli chłopi, którzy byli zaangażowani w spiczastym wypasu lub koszenia trawy. Jednak oni stwierdzili, że są podobno w Chinach.

Każdego roku liczba takich prowokacji wzrosła, i zaczęli nabywać bardziej groźne. Czerwona Gwardia weszła do ataku (Działacze Rewolucji Kulturalnej) na sowieckich patroli granicznych. Takie agresywne działania przez Chińczyków już policzone w tysiącach, a brały udział kilkaset osób w nich. Przykładem tego jest kolejnym wydarzeniem. To był tylko 4 dni, ponieważ pochodzą z 1969 r. Następnie Kirkinskii na wyspie, a teraz Tsilintsindao chiński zorganizował prowokację, której wzięło udział około 500 osób.

walki grupowe

Podczas gdy rząd radziecki powiedział, że Chińczycy – braterskim narodem całym rozwijających się wydarzeń w chińsko-sowiecki zeznał, że jest inaczej. Ilekroć strażnicy dwa stany graniczne przypadkowo przekroczyli terytorium spornego zaczęła sprzeczkę słowną, która następnie przerodziła się potyczek wręcz. zazwyczaj kończyły się zwycięstwem silniejszych i większych żołnierzy radzieckich i przemieszczenia chińskim na ich stronie.

Za każdym razem chińscy pogranicznicy próbował sfilmować walk gangów, a następnie wykorzystać je do celów propagandowych. Takie próby są zawsze neutralizowane przez sowieckich strażników granicznych, którzy nie wahali się pokonać psevdozhurnalistov i skonfiskowanych ich materiału filmowego. Pomimo tego, chińscy żołnierze, fanatycznie oddani ich „Bóg” Mao Zedong, powrócił na wyspę Damanskiy gdzie mogą one zostać ponownie pobity lub nawet zabijane w imię swojego wielkiego lidera. Jednak warto zauważyć, że taka walka grupa na walce wręcz nigdy nie nadeszła.

Przygotowania do wojny Chin

Jeden nawet pozornie nieistotne konflikt graniczny pogorszyć sytuację między Chinami i ZSRR. Władze chińskie konsekwentnie podszedł do zamknięcia do terytoriów przygranicznych swoich jednostek wojskowych i jednostek specjalnych, tworzą tzw armię pracy. W ten sposób zbudowano rozległe zmilitaryzowanej PGR, jest rodzajem populacje wojskowych.

Ponadto, liczba aktywnych grup obywateli tworzą Milicji Ludowej. Były one wykorzystywane nie tylko do ochrony granicy, ale także w celu przywrócenia porządku we wszystkich osiedli położonych w jego pobliżu. Jednostki składające się z grupą mieszkańców, które były kierowane przez przedstawicieli bezpieczeństwa publicznego.

1969. Graniczyć terytorium Chin około 200 km szerokości i otrzymał status tabu jest obecnie uważana za dobrą linię obrony. Wszyscy obywatele, którzy mają jakieś rodzinne związki z ZSRR, albo sympatyczny do niego, zostały przeniesione do bardziej odległych rejonach Chin.

Jak Związek Radziecki przygotowywał się do wojny

Nie możemy powiedzieć, że chińsko-sowieckiego konfliktu z ZSRR zaskoczeni. W odpowiedzi na nagromadzenie wojsk chińskich w obszarze przygranicznym, w ZSRR rozpoczęła również wzmocnić swoje granice. Przede wszystkim dokonaliśmy przesunięcia niektórych jednostek i formacji środkowej i zachodniej części kraju w regionie Trans-Bajkał i na Dalekim Wschodzie. Również pas graniczny został ulepszony w zakresie obiektów inżynierskich, które zostały wyposażone w ulepszony system zabezpieczenia technicznego. Ponadto wysiłki zintensyfikowane wojskowych żołnierzy szkoleniowych.

Najważniejsze, że dzień przed wybuchem konfliktu chińsko-sowieckiego, wszystkie posterunki graniczne i niektóre jednostki zostały wyposażone w dużą ilość ciężkich karabinów maszynowych i przeciwpancernych granatników i innej broni. Były transportery opancerzone BTR-60 i BTR-PB 60 PA. W samym granicy zostały utworzone grupy mobilnych.

Pomimo wszystkich ulepszeń, sprzęt do zabezpieczania wciąż było za mało. Fakt, że wojna z Chinami warzenia zażądał nie tylko dobry sprzęt, ale również pewnych umiejętności i doświadczenie w rozwoju tej nowej technologii, a także umiejętności, aby zastosować go bezpośrednio w toku działań wojennych.

Teraz, po tylu latach, po konflikcie chińsko-radzieckie doszło, to można stwierdzić, że kierownictwo kraju nie docenił powagi zaistniałej sytuacji na granicy, tak, że jego zwolennicy nie byli gotowi do odparcia agresji przez wroga. Ponadto, pomimo gwałtownego pogorszenia stosunków z Chinami i znacznie zwiększyło liczbę prowokacji wynikających ze stwierdzeniem, polecenie zostało wydane surowe rozkazy: „Nie używać broni pod byle pretekstem!”

Wybuch działań wojennych

Chińsko-sowieckiego konfliktu w 1969 roku rozpoczęła się z faktem, że około 300 żołnierzy armii Chin, ubrana w zimowym kamuflażu, przekroczył granicę sowiecką. Stało się to w nocy z 2 marca. Chińczycy przekroczyli wyspę Damanskiy. Konflikt został warzenia.

Muszę powiedzieć, że żołnierze wroga były dobrze wyposażone. Odzież było bardzo wygodne i ciepłe, a ponadto byli w kombinezony maskujące białe. Z tego samego materiału owinięty ramiona. Że nie jest piorunujący, wycior pokryto parafiną. Wszystkie bronie, które były obecne z nich, wykonane w Chinach, ale tylko w ramach licencji radzieckich. Chińscy żołnierze uzbrojeni w karabiny SKS, AK-47 i pistoletów TT.

Przeszedł na wyspę, leżeli na zachodnim brzegu rzeki i zajął pozycję na wzgórzu. Zaraz potem został wyregulowany i kontakt telefoniczny z brzegu. Tej nocy było śniegu, który ukrył wszelkie ślady po nich. I leżeli do rana na matach, a od czasu do czasu, pławiąc się, że pił wódkę.

Przed konfliktu chińsko-sowieckiego jeszcze nie przerodził się w konflikt zbrojny, Chińczycy są gotowi wspierać linię swoich żołnierzy od brzegu. Były wstępnie wyposażone platformę bezodrzutowe karabinów, moździerzy i ciężkich karabinów maszynowych. Ponadto jest tu piechoty liczący około 300 ludzi.

Na granicy radzieckiej inteligencji nie posiadała instrumentów dla nocnej obserwacji miasta i okolic, tak że nie widać żadnych przygotowań do działań wojskowych przez wroga. Ponadto, od najbliższego słupka do Damansky było to 800 m, a widzialność w tym czasie był bardzo zły. Nawet o godzinie 9:00, gdy granica strój składający się z trzech osób, patrolował wyspę, Chińczycy nie zostały znalezione. gwałcicielami Border sam nie wydał.

Uważa się, że konflikt na chińsko-sowiecka zaczęła się od momentu, kiedy o 10.40 na granicy „Nizhne-Mikhailovka”, znajduje się 12 km na południe, otrzymał raport wojskowy punkt obserwacyjny. Mówi się, że grupa uzbrojonych mężczyzn, licząca 30 osób zostało odkryte. Poruszała się od granicy z Chinami w kierunku chińsko-sowieckiego. Szef posterunku był starszy lejtnant Iwan Strelnikov. Dał rozkaz nominacji, a personel z wiosek w pojazdach bojowych. Strelnikov siedem żołnierzy poszedł GAZ-69, sierżancie B. Rabovich lS mu 13 mężczyzn – na BTR-60 PB i J. Babanskii grupy, składającej się z 12 straż graniczną – na GAZ-63. Ostatnia maszyna pozostaje w tyle pozostałe dwa na 15 minut, a okazało się, że miała problem z silnikiem.

pierwszymi ofiarami

Po przyjeździe, grupa kierowana przez Strelnikov, która obejmuje również fotograf Nikolai Petrov, udał się do Chińczyków. Zostali protestując o nielegalnych przejść granicznych, a także obowiązku natychmiastowego opuszczenia terytorium Związku Radzieckiego. Po tym, niektórzy z chińskich krzyknął, a oni zajmują pierwsze rozstaliśmy. Chińscy żołnierze otworzyli ogień do automatycznego Strelnikov i jego grupy. Sowieccy pogranicznicy zginęło na miejscu. Prawo z rąk już martwego Petrov wziął kamerę, on filmował wszystko co się dzieje, ale aparat nie zauważył – żołnierze spadają, przykrył go swoim ciałem. Była to pierwsza ofiara, którzy właśnie zaczynają konfliktu chińsko-sowieckiego.

Druga grupa pod dowództwem Rabovicha Zakłada nierówną walkę. Rzuciła powrotem do ostatniego. Wkrótce przybył i reszta żołnierzy doprowadziły Yu Babanskii. Zajęli pozycje obronne za swoimi towarzyszami i pojone wroga ogniem karabinów maszynowych. W rezultacie cała grupa została zabita Rabovicha. W przeżył tylko cudem uniknął zwykły Gennadiy Serebrov. To on powiedział wszystko, co stało się z jego towarzyszy.

grupa Babanskii nadal walczyć, ale amunicja szybko się skończyła. Dlatego zdecydowano się odejść. Zachowane strażników na zachowanych APC schronił się na terytorium sowieckim. A w tym czasie, aby uratować mu pospieszyć 20 żołnierzy z pobliskiej Outpost „Kulebyakiny wzgórzu” kierowanego przez Vitaliem Bubeninym. Miała na północy chińsko-radzieckie w odległości 18 km. Dlatego pomoc przybył tylko do 11.30. straż graniczna dołączył również bitwę, ale siły były nierówne. W związku z tym ich dowódca postanowił ominąć chińskie zasadzkę od tyłu.

Bubenin i 4 żołnierzy, zanurzone w APC, i zwiedziliśmy wróg zaczął strzelać na niego od tyłu, a pozostali strażnicy skierowany ogień z wyspy. Pomimo faktu, że Chińczycy już kilka razy większe niż były w bardzo niekorzystnej sytuacji. W efekcie udało się zniszczyć dowodzenia chiński Bubenin. Po tym, wrogich żołnierzy zaczęła opuszczać stanowiska, zabierając ze sobą zabitych i rannych.

Około 12.00 wyspie chińsko-sowieckiego konfliktu, które nadal się dzieje, przyszedł pułkownika D. Leonow. Jest głównym straży granicznej złożonych manewrów wojskowych był na około 100 km od miejsca walki. Weszli także do walki, a pod wieczór tego samego dnia żołnierze sowieccy zdołał się z wyspy.

W tej bitwie zginęło 32 funkcjonariuszy straży granicznej i 14 żołnierzy zostało rannych. Jak wiele osób straciło chińskiej stronie, to nie jest jeszcze znana, ponieważ takie informacje są tajne. Według szacunków sowieckich strażników granicznych, Chiny opuściło około 100-150 swoich żołnierzy i oficerów.

Ciąg dalszy konfliktu

A co z Moskwą? W tym dniu, Sekretarz Generalny Leonid Breżniew nazwał szefa wojsk granicznych ZSRR General V. Matrosov i zastanawiał się, co to jest: prosty konflikt lub wojna z Chinami? Wyższy urzędnik wojskowy musiał znać sytuację na granicy, ale jak się okazało, nie był świadomy. W związku z tym, i nazwał wydarzenia prosty konflikt. Nie wiedział, że straż graniczną przez kilka godzin, utrzymać obronę na stwardnienie przewagi wroga, nie tylko w zatrudnieniu, ale także w ramionach.

Po zderzeniu, do którego doszło w dniu 2 marca Damanskiy stale patrolowane przez wzmocnione ubrania, a z tyłu kilka kilometrów od całej dywizji piechoty wyspy, gdzie oprócz artylerii został wdrożony i tam wyrzutnie rakiet „Grad”. Chiny są również przygotowania do kolejnego ataku. Przy granicy została dokręcona znaczną liczbę żołnierzy – około 5000 osób.

Muszę powiedzieć, Straży Granicznej nie miał instrukcje o tym, co robić dalej. Nie było odpowiednie rozkazy od Sztabu Generalnego, albo przez Ministra Obrony Narodowej. W sytuacjach krytycznych, cisza przywództwa kraju było powszechne. Historia Związku Radzieckiego jest pełen takich faktów. Na przykład, weźmy najjaśniejsza z nich: w pierwszych dniach II wojny światowej Stalin nie był w stanie uruchomić apel do narodu radzieckiego. Że kierownictwo pominięcie ZSRR można wytłumaczyć kompletnego zamieszania w działaniach wojskowych słupka granicznego 14 marca 1969 roku, kiedy druga faza konfliktu chińsko-sowieckiego.

Na 15.00 strażnicy granicznej kazano: „Zostaw chińsko-sowieckiego” (nadal nie wiadomo, kto dał tej kolejności). Tak szybko, jak wojska radzieckie wycofały się z wyspy, chiński natychmiast zaczął działać w małych grupach po niej i skonsolidować swoje pozycje wojskowe. I około 20.00 poszedł odwrotnej kolejności: „Take chińsko-sowieckiego”

Nieprzygotowanie i zamęt panował w całym. Sprzeczne rozkazy otrzymane w sposób ciągły, najbardziej absurdalne z nich straż graniczna odmówił podporządkowania. W tej walce, zabił pułkownika Demokrat Leonow, który starał się obejść wroga od tyłu na nowym tajnym T-62 zbiornika. Samochód został uszkodzony i stracił. Próbowała zniszczyć moździerzy, ale działania te nie były udane – spadła przez lód. Po pewnym czasie, Chińczycy podniosły powierzchni zbiornika, a obecnie znajduje się w muzeum wojskowego w Pekinie. Wszystko to stało się ze względu na fakt, że pułkownik nie zna wyspę, więc czołgi radzieckie tak nierozważnie zbliżył się do pozycji wroga.

Walka zakończyła się po sowieckiej stronie musiałem użyć wyrzutnie rakiet „Grad” przed przeważającymi siłami wroga. Jest to pierwszy raz, że została wykorzystana jako broń w walce realnej. To zainstalować „Grad” i zdecydował o wyniku bitwy. Potem zapadła cisza.

Efekty

Pomimo faktu, że sowiecko-chiński konflikt zakończył się całkowitym zwycięstwem ZSRR, negocjacje w sprawie dostaw Damansky trwała prawie 20 lat. Dopiero w 1991 roku wyspa stała się oficjalnie Chińczyków. To jest teraz nazywany Zhenbao, które oznacza „szlachetny”.

W czasie konfliktu zbrojnego ZSRR stracił 58 osób, 4 z nich – funkcjonariuszy. Chiny, według różnych szacunków, stracił 500 do 3000 swoich żołnierzy.

Za swoją odwagę, pięciu strażników otrzymał tytuł Bohatera Związku Radzieckiego, trzech z nich – pośmiertnie. Kolejnych 148 żołnierzy zostało przyznane innych zamówień i medale.