829 Shares 5722 views

Wydobywanie zębów: jak długo gojenie ran? Wpływ ekstrakcji zębów

Kiedy ząb zaczyna boli, mamy nadzieję, że minie się, aż do ostatniego opóźnienia wizyty u lekarza. I wnoszemy sprawę do tego stopnia, że musimy ją usunąć. Oczywiście, nie każdy idzie za tym planem, ale jest ich wielu. Są też powody niezwiązane z zaniedbaniem wobec własnego zdrowia. Należą do nich, na przykład, usunięcie zęba mądrości. Ilu osób zraniło ranę po takiej interwencji medycznej i jak długo może być ból, przeczytaj dalej.

Kiedy przestanie ból?

Większość z nas jest zainteresowana pytaniem (kiedy lekarz przeprowadza ekstrakcję zęba), jak długo guma się goi. Przede wszystkim chodzi nam o to, w jakim czasie można poczuć ból. Kiedy dentysta wyciąga ząb, pozbywa się nerwu. Są jednak takie, które znajdują się w przyzębiu iw dziąsłach. W związku z tym istnieje ból, który może w pewnym stopniu utrzymywać się od czterech do siedmiu dni.

Dlaczego zależy? Przede wszystkim z samego zęba. Gdzie jest (nóż, kość, małe lub duże tubylcze), w jakim stanie, czy korzenie są duże. Po drugie, ile pacjent jest zgodny z zaleceniami lekarza dentysty. Z dobrą kombinacją okoliczności można prawie unikać bólu. Znacznie zależy od doświadczenia lekarza i stopnia wyposażenia kliniki. Dzięki nowoczesnym narzędziom stomatologicznym można na wiele sposobów zmniejszyć bolesne doznania. Po trzecie, indywidualne cechy osoby odgrywają rolę, niektóre doświadczają ostrych bólów, w których inni prawie nic nie czują. Jeśli dyskomfort utrzymuje się przez długi czas i wzrasta, należy skontaktować się z lekarzem. Stosowane jest tymczasowe środki lecznicze.

Jak długo będzie goleć?

Kiedy lekarz przeprowadzi ekstrakcję zęba, jak długo rana goi? Rozważmy ten proces bardziej szczegółowo. Pierwszego dnia w tym miejscu pojawi się skrzep krwi, nie można go oczyścić, w przeciwnym razie naturalny proces gojenia zostanie złamany. W trzecim dniu zauważy się przerost. W siódmym ósmym dniu skrzep krwi jest prawie całkowicie zastąpiony przez tkankę łączną, wewnątrz zaczyna pojawiać się kości, która wypełni cały otwór tylko dwa lub trzy miesiące po operacji. Stomatologia chirurgiczna twierdzi, że jej ostateczna forma gumy zostanie nabyta dopiero cztery miesiące po wydobyciu zęba. To prawda w przypadku, gdy nie jest ona prostowana.

Przypomnienie o pacjencie

Po wyjęciu zęba, co zrobić z pacjentem, aby nie było żadnych nieprzyjemnych konsekwencji? Obowiązkiem lekarza jest przestrzeganie zaleceń lekarza. Przez dwie lub trzy godziny nic nie ma. W przeciwnym razie łatwo jest zranić ranę. W ciągu najbliższych kilku dni dbaj o to miejsce podczas jedzenia, staraj się żuć po drugiej stronie. Trzeba uniknąć wysiłku fizycznego na dwa dni. Odmawiać od palenia i alkoholu, drażnić śluzówkę i prowokować rozwój bólu. Nie próbuj usuwać skrzepu krwi, nie dotykać go językiem, a tym bardziej wykałaczki i inne przedmioty. Boisz się, że pozostały kawałki jedzenia? Płukać usta wodą, ale dopiero po drugim dniu od usunięcia, zanim ten skrzep krwi może się z łatwością umyć. Lekarz może przepisać specjalne roztwór do płukania, gdy ząb zostanie wyciągnięty. Co zrobić w tym przypadku? W jamie ustnej należy zebrać niewielką ilość płynu, trzymać ją blisko rany przez jedną do trzech minut, a następnie pluj, powtórz zgodnie z zaleceniami.

O przyjęciu żywności

Należy zachować ostrożność, aby jeść po usunięciu zęba. Jak długo żywica będzie leczyć zależy od odżywiania. Pierwsze dwie godziny, których nie możesz zjeść. W ciągu dnia nie można jeść gorących potraw i napojów, ponieważ będą zaostrzać ból i podrażniają ranę. W ciągu najbliższych kilku dni pożądane jest unikanie stałych potraw, słodkich, gorących, alkoholowych. Jak już wspomniano, zamiast używać wykałaczki, lepiej wypłukać usta po wstawaniu ze stołu.

Krwawienie

Po tak nieprzyjemnej procedurze, jak ekstrakcja zęba, jak długo trwa leczenie dziąseł? Aby zatrzymać krwawienie, tylko kilka godzin. Jeśli stanie się silny i po upływie tego czasu konieczne jest podjęcie działań. Będzie skuteczne gryźć sernik i zachować je, aż krwawienie się zatrzyma i nanieść zimno na bolesne miejsce. Jeśli to nie pomoże, musisz pilnie zabiegać do dentysty.

Obrzęk policzków

Niektóre nieprzyjemne po takiej procedurze jak ekstrakcja zębów, konsekwencje są nieuniknione, ale można je usprawnić. Niewielka obrzęk policzków jest normalna, po całkowitym usunięciu zęba jest urazem. Zwykle szybko przechodzi. Jeśli tak nie jest, możemy założyć obecność procesu zapalnego. Aby szybko pozbyć się obrzęku, w pierwszych godzinach należy nałożyć zimno do policzka, a następnie wysuszyć ciepło.

Ciepło

Jeśli po zabiegu dentysty temperatura wzrosła nie dłużej niż 38 stopni i utrzymuje się w ciągu 24 godzin, nie bój się. Może to prowadzić do zerwania zęba. Konsekwencje tego rodzaju są nieprzyjemne, ale dość oczywiste. Wystarczy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli temperatura jest wyższa lub po 24 godzinach nie powróciła do normy, to jest już stan zapalny. Trzeba pilnie odwiedzić dentystę.

Kiedy powinienem biec do lekarza?

Potrzebna jest pomoc specjalistyczna w sytuacjach awaryjnych, jeśli po usunięciu zęba występuje bardzo silny obrzęk, który nie minął zbyt długo; Pacjent doświadcza silnego bólu, także długo; Temperatura wzrosła do 39-40 stopni; Ogólny stan pogarsza się znacznie – ból głowy, senność, uczucie senności; Te objawy nie ustępują, ale pogarszają się.

Powikłaniami, które mogą wystąpić po ekstrakcji zęba, w pierwszej kolejności może być spowodowane usunięciem skrzepu krwi. Najpierw prowadzi do suchości gniazda, w wyniku czego może dojść do rozwoju zapalenia pęcherzyka żółciowego. To zapala się pogłębiając, gdzie było korzenie zęba. Przyczyną tego powikłania może być pogwałcenie przez pacjenta higieny i porady dentystyczne, a także powierzchowne wdrożenie zasad aseptycznych i antyseptycznych podczas przyjmowania lekarza. Innym powodem może być zmniejszenie odporności. Oprócz bólu i wysokiej gorączki, nieprzyjemnego zapachu z ust, mogą wystąpić bolesne odczucia podczas dotykania dziąseł. Jeśli u pacjenta wystąpią te objawy, skontaktuj się z biurem dentysty szybciej, ponieważ powikłania zapalenia okrężnicy są znacznie poważniejsze.