106 Shares 6297 views

Podwyższone stężenie bilirubiny u noworodków: Przyczyny

W wyniku zniszczenia hemoglobiny we krwi i innych białek znajdujących się w osoczu krwi i żółci pigment o barwie żółto-brązowy kolor – jest bilirubiny. Szybkość jego krwi nie jest taki sam: u dzieci w czasie jednego miesiąca życia i dorosłych stężenie pigmentu wynosi 8,5-20,5 umol / l u niemowląt – do 205 mmoli / l lub więcej.


Więc podwyższone stężenie bilirubiny u noworodków jest dość zrozumiałe. Dziecko nie może oddychać samodzielnie, podczas gdy w łonie matki. Jego tlenu tkanki dostarczane poprzez erytrocytów zawierających hemoglobiny płodowej. Staje się zbędne po pojawieniu się dziecka na świat, tak że zostaje zniszczony. W związku z tym istnieje zwiększone stężenie bilirubiny u noworodków. To jest wolny, innymi słowy, pigment pośrednie są nierozpuszczalne. Nerki nie można wycofać, więc krąży we krwi, dopóki organizm nie jest w pełni dojrzałe systemy enzymatyczne. Kiedy to nastąpi, bilirubina pośrednia przekształca się w linii prostej i wyświetlaczy.

Żółtaczka u niemowląt

Podwyższone stężenie bilirubiny u niemowląt wiąże się występowanie żółtaczki. Dla większości dzieci jest to fizjologiczna, widziana przez około 3-4 dni po urodzeniu i ostatecznie znika bez śladu, nie powodując żadnych szkód dla organizmu. Żółtaczka występuje często w przypadkach, gdy istnieje wewnątrzmaciczne niedotlenienie płodu, cukrzyca matki. Znacząco podwyższone stężenie bilirubiny u noworodków może sprowokować rozwój patologicznych żółtaczka. Przyczyny jej występowania to niszczenie erytrocytów spowodowane genetycznie niezgodnych matki i dziecka w Rhesus lub grup krwi uszkodzenie zakaźną naturę wątroby, niedrożność jelit, zaburzenia hormonalne, konstytucyjnych zaburzenia czynności wątroby i innych. Aby dowiedzieć się, co było przyczyną występowania patologii, może tylko specjalistą, na podstawie wyników badań krwi i innych badań.

bilirubina encefalopatia

Jeśli istnieje silny wzrost stężenia bilirubiny u noworodków, istnieje niebezpieczeństwo jego przenikanie do układu nerwowego i renderowania jej efekty toksyczne. Jest to niebezpieczne dla ośrodków nerwowych i mózgu, choroby zwanej bilirubina, lub jądrowej, encefalopatia. Jej objawy u noworodka zmniejszenie odruchu ssania, obniżenie ciśnienia krwi, ciężką senność, drgawki. W wieku sześciu miesięcy dziecko może mieć utrata słuchu, paraliż, niedorozwój umysłowy.

Zwiększone stężenie bilirubiny: leczenie

Jeśli dziecko ma żółtaczkę fizjologiczną, najbardziej skuteczną metodą leczenia jest fototerapia. Za pomocą ekspozycji światła niesprzężonych bilirubiny przekształca się w nietoksyczne, które są następnie wydzielane w moczu i kale w ciągu 12 godzin. Jednakże, leczenie światła może powodować skutki uboczne takie jak biegunka, łuszczenie się skóry. Po ustaniu fototerapii przechodzą. Dodatkowo, dla szybszego eliminowania fizjologicznej żółtaczki często zaleca się karmić mlekiem matki dziecka. W związku z siary z organizmu wyświetlane oryginalne kał (smółki) wraz ze stężeniem bilirubiny. Patologiczne żółtaczki, oprócz korzystania z tych zabiegów muszą również wytwarzać terapię mającą na celu eliminację przyczyn choroby.